Česku chybí domovy pro seniory, nejhůře je na tom Praha

ČTK ČTK
3. 10. 2011 16:43
Pětině obyvatel České republiky je 60 a více let
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku je nedostatek míst v domovech pro seniory. Nejhorší je situace v Praze a dalších velkých městech, o něco lépe jsou na tom malá města.

Podle Jitky Hoplíčkové, šéfky Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory, kapacita seniorských domovů stačí ani ne pro procento starších lidí.

Podle ní je situace lepší v menších městech. Srovnala metropoli a Vsetín, kde podle ní připadá na zhruba 6500 lidí nad 60 let pět domů s pečovatelskou službou a 220 byty, seniorský domov s 35 místy, chráněné bydlení se 40 lůžky a další zařízení.

Seniorů navíc dlouhodobě přibývá. "Každý pátý obyvatel Česka je senior (nad 60 let), v Praze je to každý čtvrtý, v Praze 4 pak každý třetí," podotkla Hoplíčková.

Podle České alzheimerovská společnosti by v Česku mělo být 47 508 míst v seniorských domovech. Volných bylo 187 lůžek.

Podle zprávy ministerstva práce o postupu transformace pobytových sociálních služeb bylo loni k dispozici v "domovech důchodců" a v domovech se zvláštním režimem 46 100 míst. Kapacita se podle odborníků ale rozšiřuje velmi pomalu. Zatímco loni připadalo na jedno místo 31 osob nad 65 let, v roce 2020 by jich mohlo být 45 i víc.

Počet míst v domovech pro seniory

Kraj - lůžka/volná místa

 • Praha - 2742/10
 • Středočeský - 5839/159
 • Jihočeský - 2813/6
 • Plzeňský - 3416/2
 • Karlovarský - 1332/2
 • Ústecký - 5189/1
 • Liberecký - 1543/0
 • Královéhradecký - 2833/0
 • Pardubický - 3533/4
 • Vysočina - 2522/3
 • Jihomoravský - 4043/0
 • Olomoucký - 3010/0
 • Moravskoslezský - 4945/0
 • Zlínský - 3748/0

Podle ministerské zprávy se dá očekávat, že "již ve střednědobém horizontu nebude kapacita dostačovat". Podle autorů vznikající služby pro starší lidi navíc příliš neodrážejí trend, že by pomoc měla přispívat hlavně k tomu, aby senioři byli co nejdéle soběstační a mohli zůstávat ve svém prostředí.

Peníze jsou

"Tvrzení, že nejsou peníze, je jistá bariéra, na kterou veřejnost slyší. Peníze jsou. Pro kraje a obce je daleko zajímavější budovat golfová hřiště a cyklostezky," míní Hoplíčková.

Podle ní by si politici ale měli uvědomit, že senioři tvoří podstatnou část jejich voličů, proto by na jejich potřeby měli také brát ohled.

K přeměně velkých ústavů na menší zařízení a k vytvoření služeb pro starší se vláda zavázala ve své koncepci v roce 2007. Péče mimo ústav je nejen pro klienta příznivější, ale je i levnější. Domovy provozuje a služby pro seniory poskytuje stále víc neziskových organizací a podnikatelů.

Loni podle statistiků tvořili lidé nad 65 let 15,5 procenta obyvatel ČR, v polovině století by jich mohla být třetina. Nejrychleji bude růst počet pětaosmdesátníků a starších. Mělo by jich být pětkrát víc než dnes. Na konci loňska jich v Česku žilo 154 500.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy