Českobratrská církev podpořila přijetí Istanbulské úmluvy, kritizuje vypjatou diskusi

ČTK ČTK
30. 10. 2018 19:28
Česká republika by se měla přihlásit k zemím, které již ratifikovaly takzvanou Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a proti domácímu násilí. Usnesla se na tom synodní rada Českobratrské církve evangelické na svém úterním zasedání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Rada také vyslovila lítost nad tím, že přijetí úmluvy vyvolalo v parlamentu vypjatou a podle církve věcně nepřiměřenou diskusi. O stanovisku synodní rady dnes informoval její mluvčí Jiří Hofman.

Istanbulská úmluva proti násilí na ženách vyvolává v Česku rozporuplné reakce. Podle červnového prohlášení sedmi křesťanských církví by ohrozila tradiční rodinu a postavila muže a ženy proti sobě. Českobratrská církev evangelická, podobně jako třeba Církev československá husitská se k výzvě nepřipojily.

"Respektujeme, že na Istanbulskou úmluvu mohou mít křesťané různé pohledy. Osobně jsme toho názoru, že by se ČR měla přihlásit ke státům, které se nesmiřují s různými formami zneužití moci a smlouvu již ratifikovaly," usnesla se synodní rada na svém dnešním zasedání. Dodala, že nesouhlasí s názorem, podle kterého je úmluva rafinovaným pokusem vnést do českého právního řádu pochybná ideologická měřítka.

"Znepokojuje nás, že připravovaná ratifikace Istanbulské úmluvy v našem parlamentu vyvolala vypjatou a věcně nepřiměřenou diskusi," uvedla dále rada. Připomněla, že o ratifikaci úmluvy rozhodnou zákonodárci, a to svobodně a podle svého nejlepšího svědomí. "Věříme, že střízlivě posoudí, zda mohou z dobrého úmyslu vyplývat nějaká rizika a nebezpečí pro svobodnou společnost a právní stát," dodala synodní rada Českobratrské církve evangelické.

Istanbulská úmluva začala platit v roce 2014. Připojily se k ní dvě desítky zemí. Česká republika ji podepsala v květnu 2016 jako jeden z posledních států EU. Parlament měl dokument ratifikovat letos do konce června. Ženské organizace politiky opakovaně k ratifikaci vyzývaly.

Podle pravidel úmluvy by se měly upravit české zákony. Většina opatření už v české legislativě je. Zatím nebyly trestné vynucené sňatky, doplnit se měla také možnost postihu za násilnou sterilizaci a promlčecí doba kvůli stíhání za ženskou obřízku.

Samotné kázání by mě nevyprovokovalo, zasáhlo mě, že se za Piťhu postavil kardinál Dominik Duka, tvrdí aktivistka Aneta Petani. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy