Česko znovu zažívá sezonu "neonacistických turistů"

Jakub Novák
30. 7. 2013 15:30
Po relativním klidu v prvním čtvrtletí se situace rozbouřila, konstatuje ministerstvo
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Současné protiromské demonstrace mají s předloňskou krizí na Šluknovsku mnoho společného.

Jednou z takových věcí je "fenomén" anticikanistických turistů z řad neonacistů, kteří objíždějí jednotlivá města a vyvolávají konflikty s policií.

Tvrdí to zpráva o stavu extremismu v Česku ve druhém čtvrtletí letošního roku pocházející z dílny ministerstva vnitra.

"Společný pro současnost i Šluknovsko je i způsob vystupování radikálních pravicových extremistů a hooligans, kteří využívají přítomnosti místních obyvatel nejen během shromáždění, ale i po něm," stojí ve zprávě.

Provokatéři

Ti poté v průběhu takových akcí cíleně provokují policii, aby vyvolali zákrok, který přímo či nepřímo zasáhne i místní občany, kteří na takovou demonstraci přijdou a kteří - na rozdíl od "zkušených" radikálů - mnohdy netuší, co si ještě mohou a nemohou dovolit.

"Vesměs jde o policii dobře známé figury, často s kriminální minulostí. Jezdí se do jiných měst poprat s policií. Dobře vědí, že se přes policejní kordony k Romům nedostanou. Sami jsou opatrní, vědí už, co si mohou dovolit. To se bohužel nedá říci o řadě místních, zejména mladých lidí. Ti často nevědí, jak závažného jednání se dopouští," píše se ve zprávě.

Podívejte se: Policie zasáhla proti demonstraci v Českých Budějovicích

V důsledku potom dochází k incidentům, na kterých chtějí pravicoví extremisté demonstrovat policejní brutalitu a vyvolaným násilím následně zdiskreditovat jak ji, tak i systém jako takový, tvrdí úředníci ministerstva.

Lidé frustrovaní současnou sociální či ekonomickou situací mají pochopitelně často tendence následovat extrémní názory, k nimž patří také představa romské komunity jako hlavního viníka jejich problémů. Tyto protiromské nálady jsou nejpalčivější a nejlépe rezonují zejména v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách, kde představují důsledek dlouho neřešených sociálních problémů.

Trochu jiná reklama

A pravicově extremistická scéna si je toho dobře vědoma - protestní vlny jí účelově vyvolané v uplynulých týdnech a měsících tak spojuje také snaha zviditelnit se a získat pro své fungování veřejnou podporu.

Nasvědčuje tomu ostatně také fakt, že za mnohými demonstracemi a rozdmýcháváním protiromských nálad stojí zejména aktivisté, kteří se angažují v poměrně nové odštěpenecké frakci Vandasovy Dělnické strany sociální spravedlnosti nazvané "Demokratickou stranou pracujících" a další nacionalistické organizaci "Čeští lvi".

Náckové, Romové, zdi a policajti objektivem Tomáše Rafy

V prvním případě stojí v čele organizace bývalý místopředseda DSSS Petr Kotáb, jehož zástupci jsou Lucie Šlégrová, Pavel Sládek Matějný a František Karel Ladislav, "lví projekt" zase vedou "Alfa lev" Jiří Šlégr, "Beta lev" Pavel Matějný a "Gama lvice" Michaela Boorová.

Třeba zmínění severočeští sourozenci Šlégrovi patří ke známým neonacistickým postavám (oba mimo jiné kandidovali za DSSS v Ústeckém kraji). Šlégr se do obecného povědomí dostal například svými fotografiemi se vztyčenou pravicí a v uniformě jednotek Sturmabteilung (SA) před nacistickou vlajkou.

Lucie Šlégrová.
Lucie Šlégrová. | Foto: delnickamladez.cz

Oba sourozence pak také loni v červenci odsoudil Obvodní soud pro Prahu 3 za držení závadných praporů a s tím související propagaci již neexistující Dělnické strany - Lucii Šlégrovou na 6 měsíců s ročním odkladem, jejího bratra potom na 7 měsíců s dvouletým odkladem; oba však nakonec byli očištěni v rámci Klausovy novoroční amnestie.

Obě organizace také spojuje další extrémista Pavel Sládek Matějný, který ve volbách v roce 2010 kandidoval za DSSS v Moravskoslezském kraji a který nyní organizuje další z pochodů, jenž by se měl konat ve Vítkově.

Právě lednový odchod části aktivistů z DSSS stál podle ministerské zprávy za dočasným zmírněním stranických aktivit.

Co se romské populace týče, ministerstvo pouze v úvodu zprávy konstatuje, že z její "strany často chybí očekávaná reflexe ze strany jejích autorit. Nůžky mezi majoritou a minoritou zůstávají stále široce rozevřené".

Poznáte nepřizpůsobivé? Tady je kapesní průvodce Made in Czech

Apel na vládu a politiky

V odpovědi na zmíněné protiromské pochody vydala na konci července platforma Blokujeme!, sdružující romská i neromská sdružení a organizace, prohlášení, v němž apeluje na českou vládu, politiky na všech úrovních a zejména občanskou společnost, aby byl zastaven řetězec protiromských pochodů.

"Odmítáme ignorovat skutečnost, že každý víkend probíhají násilné protiromské demonstrace a pochody. Nebudeme nečinně přihlížet tomu, jak nenávist pramenící z nedostatku informací a společenské frustrace stoupá každým dnem. Naším cílem je tyto projevy nenávisti společně zastavit," citujeme z prohlášení zveřejněném na serveru Romea.cz.

Foto: Ludvík Hradilek

Anarchisté - z ulic na klubovou scénu

V dokumentu se objevuje také zmínka o krajně levicové scéně, které v současné době dominují akce anarchistického hnutí.

Zpráva konstatuje, že po významné proměně hnutí způsobené odchodem jeho vůdčích osobností došlo i k proměně strategie a projevů, charakterizované jako přesun "z ulic na klubovou scénu".

"Vznikala autonomní informační centra, klubovny, kavárny či kluby. V těchto prostorech byly pořádány koncerty, diskuse, přednášky, promítání, workshopy a další akce. Tato strategie postupně proměňovala anarchistickou scénu v poměrně konsolidované, koordinované těleso," uvádí na její adresu zpráva.

 

Právě se děje

Další zprávy