Česko zažije Valdštejnův rok. Vrcholem bude výstava

20. 5. 2007 0:00
Top výstava roku: Albrecht z Valdštejna a jeho doba
Vizuál výstavy Albrecht z Valdštejna a jeho doba
Vizuál výstavy Albrecht z Valdštejna a jeho doba | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česko zažije rok ve znamení Albrechta z Valdštejna. Jeho vrchol už je jasný: výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba, která se odehraje na podzim ve Valdštejnské jízdárně.

Už nyní je zřejmé, že půjde o největší výstavní projekt roku 2007. Tento týden ho jeho organizátoři poprvé podrobně představili.

Slíbili přitom exponáty, které dosud nebyly v Česku k vidění. A také nový pohled na samotného Valdštejna, nejslavnějšího vojevůdce třicetileté války.

Valdštejn: válečník či mecenáš?

Infobox

Albrecht z Valdštejna a jeho doba - výstava

  • 15. 11. 2007 - 17. 2. 2008
  • Valdštejnská jízdárna v Praze
  • pořádají Senát ČR, Národní muzeum a Vojenský historický ústav

Rok Albrechta z Valdštejna

Frýdlant

  • Valdštejnské slavnosti
  • 18. - 20. května 2007

Cheb

  • Valdštejnské slavnosti
  • 31. 8. - 1. 9. 2007
  • výstava o Valdštejnovi v Muzeu Cheb
  • listopad 2007 - únor 2008

Jičín

  • Valdická kartouza
  • 7. 10. - 3. 2. 2008
  • výstava o jičínském klášteře

"Lidé toho ze školy ví dost o Valdštejnovi válečníkovi a nebo Valdštejnovi "zrádci" císařské rodiny. Málokdo ale ví, že to byl také obrovský mecenáš architektury a stavebník, že se zajímal o umění a že byl sponzorem nejrůznějších nadací, které podporovaly vzdělání anebo dělaly charitu," říká kurátorka výstavy Eliška Fučíková.

"Obraz jednoduchého a nevzdělaného válečníka už dneska neplatí, byla to totiž osobnost mnohem komplikovanější a zajímavější. Výstava tyto dosud neznámé stránky jeho osobnosti představí," dodává.

Idea uspořádat výstavu o Valdštejnovi vznikla před rokem, kdy se sešel předseda Senátu Přemysl Sobotka a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Valdštejnský palác se otevírá

"Bavili jsme se o tom, jak více otevřít Senát lidem, aby jej nevnímali jenom přes politiku, ale také kulturu. A napadlo nás právě přiblížit ho přes Albrechta z Valdštejna, který dnešní sídlo Senátu nechal postavit," osvětluje původ výstavy Knížek.

Později se k projektu přidalo Národní muzeum a z původní myšlenky na propagaci Senátu se stala výstava s výrazným vědeckým potenciálem a ambicí stát se největší letošní výstavou o historii ve Střední Evropě.

Portrét Albrechta z Valdštejna, vévody z Frýdlantu
Portrét Albrechta z Valdštejna, vévody z Frýdlantu | Foto: Aktuálně.cz

Zápujčky na výstavu přijdou z Itálie, Rakouska, Německa a Švédska. Přispějí samozřejmě i desítky tuzemských institucí a měst.

"Na výstavě budou tři úžasné portréty slavných vojevůdců třicetileté války z dílny Anthona van Dycka: Johanna Tillyho, Albrechta z Valdštejna a Gustava Adolfa. Dostaneme je z mnichovské Alte Pinakothek," popisuje Eliška Fučíková.

"Z domácích exponátů, které dosud nebyly k vidění, to bude třeba oltářní obraz od Panny Marie Vítězné u Pražského Jezulátka, na kterém se Panně Marii klaní císařská rodina," dodává kurátorka.

Objevený Valdštejnův horoskop

Unikátem bude také Valdštejnův horoskop, který před nedávnem objevili pracovníci Národního muzea.

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583 - 1634) - podnikatel, válečník a mecenáš
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583 - 1634) - podnikatel, válečník a mecenáš | Foto: Aktuálně.cz

"Horoskop se našel v muzejní knihovně v rukopisu ze šlikovské knihovny. Samotný horoskop byl poměrně známý, otiskoval se v různých publikacích, ovšem nikdo netušil, že patří právě Valdštejnovi. Teprve nedávno si moji kolegové všimli, že na něm je Valdštejnovo datum narození. Teď už je zcela potvrzené, že Valdštejnovi patří," řekl na prezentaci výstavy ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Samotná výstava bude mít čtyři části. První část, která se bude podle Valdštejnova hesla jmenovat Invita invidia (Závisti navzdory), představí jeho osobnost a život.

Druhá část se bude věnovat Valdštejnovým podnikatelským, organizátorským a mecenášským aktivitám. Především podnikatelský duch vyzdvihují na Valdštejnovi jako hlavní rys jeho osobnosti i historici.

Historik: byl to manažer pro globalní firmu

"Valdštejn úspěšně hospodařil na svém panství ve Frýdlantě, vybudoval město Jičín, zakládal nemocnice, v Praze nechal postavit nesmírně honosný Valdštejnský palác. Svoje záležitosti často řídil na dálku z bitevního pole," říká historik a kurátor výstavy Ladislav Čepička z Vojenského historického ústavu.

Valdštejn jako Mars z fresky ve Valdštejnském paláci. Autorem je italský malíř Bartolomeo Baccio di Bianco, který pracoval pro Valdštejna v letech 1623 - 1630.
Valdštejn jako Mars z fresky ve Valdštejnském paláci. Autorem je italský malíř Bartolomeo Baccio di Bianco, který pracoval pro Valdštejna v letech 1623 - 1630. | Foto: Aktuálně.cz

"Myslím, že každá globální firma by dneska byla ráda, kdyby měla takového manažera," dodává.

Třetí část se bude věnovat odvrácenější stránce Valdštejnovy osobnosti jeho vojenským aktivitám. Na závěr se pak návštěvníci dozví o valdštejnovské legendě, která začala růst hned po jeho smrti.

Součástí projektu je také řada doprovodných programů, které budou probíhat ve všech městech spojených s Valdštejnový životem. První z nich Valdštejnovské slavnosti odstartuje již tento víkend ve Frýdlantu v Čechách. Další akce se chystají v Praze, Chebu a Jičíně.

Česká televize chystá ke dni zahájení výstavy hodinový dokument o Valdštejnovi, tématické pořady bude vysílat Český rozhlas.

V souvislosti s výstavou vyjde také Katalog výstavy shrnující valdštejnovská bádání a předměty související s Valdštejnem.

 

Právě se děje

Další zprávy