Na západě Česka hustě sněží, napadnout může až 20 centimetrů. Na Moravě hrozí povodně

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2019 11:47
V neděli má většinu českých krajů zasáhnout intenzivní sněžení, a to nejenom na horách. Napadnout může až 20 centimetrů sněhu, na Šumavě až 25 centimetrů. Od rána hustě sněží také v Praze. Na některých místech sněžení doprovází vítr, což ještě víc komplikuje dopravu. Hasiči vyjížděli kvůli popadaným stromům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ivan Buben

Ve východní polovině republiky bude panovat úplně jiný ráz počasí - teploty vystoupají až k devíti stupňům Celsia, mnohde bude vytrvale pršet, což společně s táním sněhu zvedne hladiny některých řek, výjimečně až na druhý povodňový stupeň.

V Karlovarském a Plzeňském kraji od rána hustě sněží. Silnice jsou kluzké a místy komplikují dopravu lehčí nehody. Vyjet se ale zatím dá i do hor, kde se silničáři snaží silnice udržovat tak, aby přijíždějící tisíce lyžařů dokázaly bezpečně projet. "Silnice I/25 na Jáchymov a Boží Dar je momentálně čerstvě odklizená a je průjezdná. Soustředíme se na to hlavně kvůli lyžařům, kteří o víkendu přijíždějí," řekl ráno dispečer silničářů Karlovarského kraje Viktor Tomášek.

Kamiony ráno stály i na dálnici D5 za sjezdem na Rokycany směrem na Rozvadov. Na dálnicích i silnicích první třídy v Karlovarském i Plzeňském kraji ležel rozbředlý sníh.

Ve střední Čechách mají problémy příměstské autobusy, některé kvůli počasí nevyjely. Cestáři vyslali do terénu veškerou techniku, silnice jsou podle nich zatím s opatrností sjízdné. 

Od rána hustě sněží také v Praze. Na některých místech sněžení doprovází vítr, což ještě víc komplikuje dopravu. Problémy mají hlavně městské i příměstské autobusy MHD, mnoho spojů nabírá zpoždění a řada příměstských linek vůbec nevyjela.

Pražští hasiči už vyjížděli k několika případům popadaných stromů a větví. 

Řidiči, kteří do ulic vyjedou, musejí počítat se zhoršenou viditelností, kluzkými vozovkami či uježděným sněhem. Pro Prahu stejně jako pro většinu českých krajů platí dnes výstraha na silné sněžení, napadnout může až 20 centimetrů sněhu.

Tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl ráno tweetoval, že na D8 směrem na Prahu zkomplikovalo počasí dopravu. Policie odkláněla kamiony na exitu před stoupáním. Dálnice je již podle informací průjezdná.

Na severu Čech sněží a fouká vítr. Vrstva čerstvého sněhu leží i na hlavních tazích včetně dálnic D7, D8 a D10 a komplikuje dopravu. Problémy mohou mít hlavně kamiony ve stoupáních, na silnici 9 při výjezdu z Jiřetína na Děčínsku na kopci Šébr stojí odstavený kamion. Silničáři doporučují jezdit se zvýšenou opatrností.

Zastavená lanovka na Ještěd a sněhové jazyky na Liberecku

Silný nárazový vítr zastavil v neděli ráno i kabinovou lanovku na Ještěd. Vítr tam v nárazech dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je ale jen 58 kilometrů. Fouká kolmo na lana a vítr kabiny rozhoupává, což je nebezpečné. "Zatím není jasné, kdy bude lanovka jezdit, vítr se má uklidňovat až k večeru," řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

V Libereckém kraji fouká i silný nárazový vítr, který může na silnicích vytvářet sněhové jazyky a závěje. Kvůli sněhu museli ráno dočasně uzavřít silnici třetí třídy z Kořenova na Jizerku.

Teploty na Vysočině byly ráno od nuly po pět stupňů Celsia. V noci na dnešek padal sníh s deštěm na Pelhřimovsku, na vozovkách tam mohou být zbytky rozbředlého sněhu. Jinde v kraji pršelo a solené hlavní tahy jsou holé. Na silnicích nižších tříd Vysočiny je v některých úsecích vrstva zledovatělého sněhu, místy i s vyjetými kolejemi. 

Zataženo s deštěm bude v tomto kraji i přes den, v jeho západní části budou srážky smíšené nebo i sněhové. Odpoledne a k večeru začne postupně sněžit v celém kraji. 

Na větší části Jihočeského kraje začalo sněžit v noci na dnešek, na Prachaticku napadlo i kolem 12 až 15 centimetrů sněhu. Silnice byly ráno sjízdné s opatrností. Holé vozovky byly k ránu v okresech Tábor a Jindřichův Hradec, kde pršelo, ale mohly by namrzat, řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Martin Šulista. 

Silnice ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka pokrývá od neděle ráno rozbředlá vrstva sněhu, případně zmrazky. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Olomouckého kraje jsou většinou holé, mokré a sjízdné bez omezení. Místy komplikují řidičům dohlednost mlhy. Přes den bude zataženo, postupně na většině území s deštěm. Na horách a na Jesenicku očekávají meteorologové srážky smíšené nebo sněhové.

V noci hrozí náledí nebo zmrazky

V Moravskoslezském kraji panovala ráno místy mlha nebo dohlednost ztěžoval déšť. Silničáři proto zejména v těchto úsecích nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti. V Beskydech na Frýdecko-Místecku je na silnicích rozbředlá vrstva sněhu. Na Opavsku jsou místy zbytky zledovatělého sněhu. Na Bruntálsku jsou silnice mokré.

Z neděle na pondělí hrozí na Moravě a ve Slezsku, ve východních Čechách a na Vysočině také náledí nebo zmrazky. Příští týden se budou nejvyšší denní teploty pohybovat kolem bodu mrazu nebo lehce nad nulou, v noci má mrznout.

Příští čtyři týdny jinak budou srážky slabě podprůměrné. Převážně má sněžit, v nižších polohách ale může pršet nebo se objeví sníh s deštěm. Teploty až na výjimky nevybočí z hodnot, které jsou obvyklé pro toto období roku. Vyplývá to z výhledu počasí od 4. února do 3. března, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMI).

Nejmíň srážek očekávají meteorologové v příštím týdnu a v týdnu od 18. února. "Převažovat budou srážky sněhové, ale v nižších a středních polohách budou přechodně i smíšené nebo dešťové," uvádí prognóza.

Až do začátku března lze čekat průměrné teploty, byť s krátkodobými výkyvy. Průměrná teplota v Česku od 4. února do 3. března činí minus 0,1 stupně Celsia. Nejchladněji touto dobou bylo v roce 1956, kdy teplota dosáhla v průměru minus 9,6 stupně. Naopak nejteplejší únor a začátek března zažili Češi v roce 1998 s průměrnou teplotou 5,3 stupně.

Kalamita v Itálii a Rakousku

Husté sněžení už způsobilo komplikace v zahraničí, zejména na severu Itálie a v Rakousku. Sobota se přitom v Alpách nese ve znamení zvýšeného provozu kvůli výměně hostů v horských střediscích. Kvůli nebezpečí lavin je uzavřeno několik důležitých silnic včetně části dálnice vedoucí Brennerským průsmykem, informovala agentura APA. V dlouhých kolonách na italské dálnici A22 uvázly tisíce automobilů.

Kvůli sněžení v sobotu na západě Rakouska a severu Itálie zvýšili meteorologové stupeň lavinového nebezpečí na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší. Přes noc napadlo v severoitalské oblasti Jižní Tyrolsko a rakouském regionu Východní Tyrolsko, jak se nazývá okolí města Lienz, až 80 centimetrů nového sněhu. Silný vítr navíc na mnoha místech zavál silnice, které tak museli policisté uzavřít.

Kvůli vysokému nebezpečí lavin je v rakouské spolkové zemi Tyrolsko uzavřená například část Felbertauernské silnice a část Brennerské silnice mezi městy Matrei am Brenner a Schönberg im Stubaital. Jak dlouho zůstanou uzavřené, není podle APA zatím jasné. Část Brennerské dálnice je uzavřená také na italské straně a to v obou směrem mezi městy Vipiteno/Sterzing a rakouskou hranicí.

V dlouhých kolonách na italské straně dálnice uvázly tisíce automobilů. Hasiči přitom již zachránili na 200 lidí, kteří zůstali uvězněni dlouhé hodiny v mrazivém počasí ve svých vozech či v autobusech. Fronta směrem do Rakouska dosáhla 16 kilometrů, uvedl mluvčí hasičů v provincii Bolzano. Několik nákladních automobilů začalo mít na silnici problémy kvůli špatnému počasí. Rovněž nebyly vybavené na podobné zimní podmínky a zablokovaly tak dopravu. Dálnici také dnes ráno zasáhla lavina, v zasaženém místě ale naštěstí nikdo nejel. Později odpoledne se začala kolona automobilů pomalu hýbat, nicméně mnoho jich zůstávalo stále uvázlých. Žádná zranění nebyla hlášena, napsala agentura AP.

Kvůli komplikacím na silnicích vyzvala jihotyrolská civilní ochrana turisty, aby na cestu domů vyrazili později. Obvykle se přitom v sobotu mění na horách turnusy.

Také v Rakousku se v sobotu utrhlo už několik lavin. Zatímco v lyžařském středisku Krippenstein v Horních Rakousech se nikomu nic nestalo, ve štýrském Kreischbergu utrpěl při pádu laviny zranění 13letý chlapec. Ten byl ve skupině, která ignorovala zákaz vstupu a pád laviny zřejmě způsobila.

Větší štěstí měl 64letý Čech, který se v pátek vydal na túru u štýrského Ramsau. Když se večer nevrátil, zalarmovala jeho manželka policii. Zhruba ve 22:00 se muže díky pátrací akci, na které se podílelo 25 horských záchranářů, dva policisté i vrtulník, podařilo nalézt zhruba tři kilometry od jeho ubytovny, informoval server stanice ORF.

Video: Extrémní mrazy v americkém Chicagu

Extrémní mrazy dorazily do Chicaga. Ledový vítr měl až 47 stupňů pod nulou | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy