Česko zasáhly silné bouřky. Hasiči čerpali vodu ze sklepů a odklízeli spadlé stromy

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2022 8:34
Sesuvy půdy a kamení po nočních bouřkách odstraňovali během dne silničáři z několika menších středočeských silnic v okolí Prahy, například u Vraného nad Vltavou nebo v Černošicích. Hasiči měli zvýšený počet výjezdů i kvůli popadaným stromům a zatopeným sklepům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

První bouřky se v Česku objevily v pátek odpoledne. "Kolem 19:00 přešel přes Šumavu do Čech pás velmi intenzivních bouřek, ve kterých napršelo kolem 30 až 40 mm za velmi krátkou dobu," uvedla meteoroložka Petra Sýkorová.

V Komořanech spadlo za uplynulých 24 hodin více než 100 milimetrů vody. Déšť zvedal hladiny řek zejména v povodí Vltavy. Na území Prahy a v jejím okolí vystoupaly hladiny většinou až nad úroveň některého ze tří povodňových stupňů. Na třetí stupeň se dostal Botič a také Pitkovický potok, který ale ráno klesl už na první stupeň.

Sesuvy půdy a kamení po nočních bouřkách odstraňují silničáři z několika menších silnic v okolí Prahy, například u Vraného nad Vltavou.

Výstraha ČHMÚ před bouřemi již skončila, na některých místech ale stále může intenzivně pršet. "V závislosti na aktuální intenzitě a rozložení srážek očekáváme další výraznější kolísání na malých tocích v oblasti Prahy," uvedla hydroložka ČHMÚ Martina Kimlová. Na některých místech Česka platí až do dnešního poledne povodňová bdělost, v Praze a části středních Čech pak i povodňová pohotovost, což je vyšší stupeň výstrahy.

Jihočeští hasiči odklidili do pátečních 22:30 v kraji 23 popadaných stromů, nejvíc na Prachaticku, Českokrumlovsku a Strakonicku. Při 28 výjezdech odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, ucpaných kanálů nebo z budov.

Zajistili také několik uvolněných kovových dvoumetrových zábran, které spadly v Českých Budějovicích na zem a ohrožovaly zaparkovaná auta. Čistili propustky na střechách panelových domů v Budějovicích a Strakonicích. V Kaplici se podle mluvčí do jednoho domu valila voda a bylo nutné pytlovat. V Rožmitále na Šumavě či v Jeníně museli čistit vpusti pod silnicí, protože hrozilo, že přeteče rybník.

V Sedlici na Strakonicku napršelo 80,3 milimetru, ve Strakonicích 77,7 milimetru, ve Vráži u Písku 75 milimetrů. Na Boubíně napršelo v pátek kolem 20:00 za půlhodiny 42 milimetrů, v Černé v Pošumaví přes 45 milimetrů za 40 minut, uvedli meteorologové. "Bouřka může být i (dnes) dopoledne," řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

Středočeští hasiči vyjížděli od pátečních 11:00 do dnešních 6:30 v regionu téměř ke 150 událostem, z toho ve 104 případech se jednalo o technickou pomoc. V rámci těchto výjezdů zatím evidují zhruba 40 výjezdů ke stromům padlým přes silnici a přibližně 50krát jeli pomoci s odčerpáním vody ze sklepů a níže položených míst. "Nejvíce událostí bylo v okrese Praha-západ," uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy