Česko zasáhl silný vítr, převrátil i kamion. Bez proudu byly tisíce domácností

Přenos skončil
Česko zasáhl v noci na úterý silný vítr. Hasiči vyjížděli k desítkám případů popadaných stromů nebo poškozených střech. Vítr poškodil i elektrické vedení. Zhruba 30 tisíc lidí je bez proudu, uvedla společnost ČEZ. Výstraha meteorologů před silným větrem platí na většině území do odpoledne, na východě pak až do 20:00. Dění okolo silného větru jsme sledovali v on-line reportáži.
Silná vichřice na Blanensku způsobila pád stromů | Video: Jakub Dosedla, Počasí.cz
Přenos skončil
20:30

Vážení čtenáři, tímto náš on-line k počasí končí, děkujeme za pozornost.

19:00

Kromě větru byly ale v některých částech Česka poměrně vysoké teploty. Nejtepleji, 21,4 stupně Celsia, bylo v Mošnově na Novojičínsku, kde byl překonán rekord z roku 2004. Teplotní rekordy ale padly i na dalších 64 stanicích.

18:30

Dodávky elektřiny na Pelhřimovsku, kde v noci přetrhal elektrické vedení strom, už byly obnoveny. Zprovozněny již byly také železniční tratě na Havlíčkobrodsku, které byly kvůli spadlým stromům neprůjezdné.

18:00 Ilustrační foto.

Ve Zlínském kraji měli hasiči v úterý kvůli počasí asi 140 výjezdů, řekl mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček. Stovky domácností v kraji byly bez elektřiny, situace se k večeru však již zlepšila. Bez elektřiny jsou naní už pouze lidé na Vsetínsku.

17:30

Na Moravě je bez elektřiny stále ještě asi tisíc domácností. "V Moravskoslezském kraji je aktuálně devět poruch na vysokém napětí. Bez proudu je zhruba 1000 odběratelů. Nejvíce z nich je na Bruntálsku a potom také na Třinecku," řekl po 17:00 mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Podle něj se ale situace už uklidňuje. "Většinu dodávek se podaří obnovit ještě do půlnoci. Zbývající, hlavně v horských oblastech, pak obnovíme zítra," řekl.

16:07

Hasiči v úterý odpoledne uhasili požár vytěženého lesa u Rajnochovic na Kroměřížsku. Ohlášen jim byl krátce před 08:00, k události postupně vyjíždělo 17 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Vysoké počty hasičů a techniky měly podle mluvčího zabránit dalšímu šíření požáru silným větrem. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Za příčinu vzniku požáru stanovil vyšetřovatel nedbalost při pálení klestí.

16:05

Sucho i povodně mohou přijít kdykoliv, nepobýváme v krajině, ztratili jsme selský rozum, jsme nepoučitelní, říká ekolog David Pithart

Extrémní počasí? Musíme si zvyknout, staré pranostiky už neplatí, říká Pithart

16:57
Sucho i povodně mohou přijít kdykoliv, nepobýváme v krajině, ztratili jsme selský rozum, jsme nepoučitelní, říká ekolog David Pithart | Video: DVTV, Martin Veselovský
14:58 Ilustrační foto.

Hasiči v Pardubickém kraji museli od pondělních 19:00 do dnešních 13:00 zasahovat u více než 300 událostí, aby odstranili následky silného větru. Nejčastěji odklízeli popadané stromy a větve, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Energetici v regionu pracují na odstranění mnoha poruch na vedení vysokého i nízkého napětí, kterých stále přibývá. Bez elektřiny je stále asi 12 tisíc domácností.

14:53

Vichřice v Česku lámala stromy a komplikovala dopravu. 

Vichřice dorazila do Česka. Láme stromy, komplikuje dopravu

0:31
Vichřice dorazila do Česka. Láme stromy, komplikuje dopravu | Video: Twitter/CT24, ČT24
13:22 Žena jdoucí v silném větru, ilustrační foto.

Silný vítr vyvracel na Blanensku stromy. 

Silný vítr už zvolna začíná slábnout. Výstraha před ním ale platí až do 21. hodiny. Ještě dopoledne ale strhával stromy. Tohle jsou asi dvě hodiny staré záběry z Blanenska. Několik domácností zůstává ještě bez proudu.

Zveřejnil(a) Počasí.cz dne 30. October 2018
12:59

Kromě silného větru do Česka dorazilo i nebývale teplé počasí. Vyšší teploty můžeme očekávat podle Tomáše Mejstříka z ČHMÚ i v následujících dnech.

Ve středu nás čekají teploty kolem jedenácti až patnácti stupňů. Na jihu a východě Moravy a Slezska můžeme počítat až se sedmnácti stupni. Vyšší teploty můžeme očekávat i ve čtvrtek, kdy by se měly pohybovat v rozmezí šestnácti až dvaceti stupni. Na západě Čech pak kolem čtrnácti stupňů. Ranní teploty by měly spadnout na dvanáct až osm stupňů, na západě Čech pak kolem tří stupňů.

12:56

Silný vítr v Česku způsobila hluboká tlaková níže, která postupovala přes Německo na sever. V průběhu dnešního dne se situace uklidní a vítr má zeslábnout. Pro západní část Česka skončilo varování ve 12 hodin odpoledne. V 15:00 bude ukončena výstraha pro většinu krajů s výjimkou Zlínského, Moravskoslezského a Olomouckého. Tam bude platit až do 21. hodiny, píší meteorologové z ČHMÚ

12:31

Silný vítr v Libereckém kraji láme stromy a větve, hasiči jich odstranili desítky. Na Frýdlantsku ráno nejezdily vlaky, provoz z Liberce do Frýdlantu už se podařilo obnovit, stále ale nejezdí vlaky z Frýdlantu do Černous. Bez elektřiny jsou v kraji stovky domácností, dodávky už se podařilo obnovit na Českolipsku, přibyly ale další poruchy na Semilsku. 

12:24 Ilustrační foto.

Hasiči v v Královéhradeckém kraji zasahovali již u 90 případů v souvislosti se silným větrem. "Ve většině případů odstraňují profesionální i dobrovolní hasiči spadané jednotlivé kusy stromů, které blokují průjezd na komunikacích. Dále pomáhají jednotky se zajištěním uvolněných částí střech a v několika případech došlo také k pádu drátů elektrického vedení," upřesnila mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová. 

12:12

Silný vítr zasáhl i Řím. 

11:57

Hasičům se podařilo dostat pod kontrolu požár lesa u Rajnochovic na Kroměřížsku. Ohlášen jim byl krátce před 8:00. "K události postupně vyjíždělo 17 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, které na místě stále zasahují," řekl po 11:30 mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

Vysoké počty hasičů a techniky byly podle něj nasazeny z důvodu silného větru, kvůli němuž hrozilo další šíření požáru. "Oheň zasáhl plochu zhruba 100 krát 150 metrů. Hasiči zabránili jeho šíření do mladého smrčí a dalších částí lesa. Požár má však hodně ohnisek, zásah potrvá ještě minimálně dvě hodiny," uvedl Řezníček.

11:20

Přes značnou část Francie se v noci na dnešek přehnala vlna extrémního počasí, která zanechala 195 tisíc domácností bez elektřiny. Korsiku zasáhla vichřice s nárazy větru o rychlosti až 180 kilometrů v hodině, úřady na ostrově registrují deset zraněných. Na mnoha místech Francie silně sněžilo, v jižní části Francouzského středohoří napadlo místy až 40 centimetrů sněhu.

11:01

Zámecký park ve Slatiňanech v noci na úterý znovu poškodil silný vítr. Škody utrpěl již při větrném počasí před týdnem, předtím i na konci září. Vloni park poškodila vichřice Herwart.

"Přesně rok a den po vichřici Herwart, měsíc a týden po vichřici Fabienne teď další rána! K tomu obrovské sucho, hromadné odumírání modřínů, smrků a vejmutovek kvůli kůrovci," uvedl na sociální síti kastelán Jaroslav Bušta.

10:47 Ilustrační foto.

Pražští hasiči kvůli silnému větru zasahovali u dvanácti případů. 

10:44 Žena jdoucí v silném větru, ilustrační foto.

Silný vítr v Jihomoravském kraji od pondělního večera láme stromy, hasiči do úterních 10:00 zasahovali asi šedesátkrát. Do spadlého stromu narazil v úterý ráno na Brněnsku motorkář, se zraněním skončil v nemocnici. Na Blanensku spadl strom na projíždějící auto, událost se obešla bez zranění. Na Hodonínsku se bez elektrické energie ocitlo téměř 2500 domácností.

10:38

U Rajnochovic na Kroměřížsku hoří od úterního rána les. Na místo postupně vyjíždělo 17 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. "Podle oznamovatele zasáhl oheň zhruba půl hektaru lesa. Kvůli silnému větru však hrozí jeho rychlé šíření. Jednotky místo i prolévají, aby se tak nestalo," uvedl mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček. Jak velkou plochu lesního porostu oheň skutečně zasáhl, zatím není jasné, dodal.

10:34

Počasí netrápí jen Česko, ale i další části Evropy. Bouře v Itálii si od neděle vyžádaly nejméně osm mrtvých a desítky raněných. V Jižních Tyrolech (severoitalský region Tridentsko-Horní Adiže) strom vyvrácený větrem spadl na dobrovolného hasiče a zabil ho. Další oběti hlásí italská média z okolí Říma a Neapole. Předchozí pondělní bilance hovořila o pěti obětech na životě. Zavřené jsou v úterý školy, severoitalské přístavy i mezinárodní janovské letiště. S lokálními záplavami se potýká jižní Rakousko.

10:28

Několik tisíc domácností v Olomouckém kraji je kvůli silnému větru bez dodávky elektrického proudu. Nejvíce poruch je hlášeno na Olomoucku. V kraji stále fouká silný vítr a energetici evidují další poruchy na rozvodné síti. "V Olomouckém kraji máme v tuto chvíli hlášeno deset poruch na vysokém napětí a bez elektrického proudu je zhruba čtyři až pět tisíc odběratelů," uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol..

10:27

V Brumově-Bylnici na Zlínsku spadl krátce po 8:00 strom na projíždějící automobil. "Řidiči byla poskytnuta první předlékařská pomoc a po příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby byl předán do její péče. Hasiči strom odstranili a místo předali policii," doplnil Řezníček.

10:26 Ilustrační foto.

Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli v noci z pondělí na úterý a také v úterý ráno kvůli silnému větru k popadaným stromům na komunikacích a poškozeným střechám. Od pondělních 23:00 do dnešních 9:00 měli kvůli počasí téměř 80 výjezdů, další události lidé nadále hlásí, řekl po 10:00 mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček. Stovky domácností v kraji jsou bez elektřiny.

9:51 Žena jdoucí v silném větru, ilustrační foto.

Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli v noci na úterý kvůli silnému větru k popadaným stromům na komunikacích a poškozeným střechám. Od pondělních 23:00 do úterních 7:00 měli kvůli počasí zhruba 50 výjezdů. "Další události hlásí lidé i nyní," řekl po 09:00 mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček. Stovky domácností v kraji jsou bez elektřiny.

9:50 Žena jdoucí v silném větru, ilustrační foto.

Na Vysočině vyvracel vítr stromy, někde poškodil střechy. Hasiči už od pondělního podvečera zasahovali u více než 200 událostí, nejčastěji zřejmě na Havlíčkobrodsku. "Nikdo zatím nebyl zraněn," řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Popadané stromy ztěžovaly provoz i na železnici, podle webu Českých drah pořád jezdí náhradní autobusy mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem. Výpadky elektřiny jsou hlavně na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Výstraha před velmi silným větrem platí na Vysočině do úterních 17:00.

9:43 Ilustrační foto.

Popadané stromy a polámané větve musejí hasiči odstraňovat po nočním větru i v Moravskoslezském kraji. Nejhorší je situace na Frýdecko-Místecku a Bruntálsku. Od půlnoci až do úterních 09:00 vyjížděli hasiči likvidovat následky počasí téměř padesátkrát. Bez proudu bylo ráno zhruba 5000 domácností. Řekli to mluvčí hasičů Lukáš Popp a mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

"Aktuálně zasahujeme kvůli větru u 12 událostí, další čtyři máme nahlášeny," řekl Popp. Podle něj nelze vyloučit, že hlavně v horských oblastech může mít vítr stále dostatečnou sílu na to, aby lámal stromy.

9:35 Ilustrační foto.

Středočeští hasiči v noci na úterý vyjížděli kvůli větru nejméně osmdesátkrát, nejvíce postiženým okresem je Kutná Hora. Vítr způsobil škody také na Benešovsku, Kolínsku nebo v okrese Praha-východ. "Naopak na Kladensku nebo Rakovnicku nevyjížděli hasiči v noci ani jednou," řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Bez elektřiny je v kraji tisícovka domácností.

9:34

V 6:00 bylo v Pardubickém kraji 27 poruch na vedeních vysokého napětí a stovky poruch na vedení nízkého napětí. K nejpostiženějším patří na Pardubicku a Chrudimsku oblast směrem na Havlíčkův Brod a Hlinsko, ale i Svitavsko a Ústí nad Orlicí. "Bez energie je v tuto chvíli jen v Pardubickém kraji na 12 tisíc domácností," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

9:33

Česko zasáhla tlaková níže pojmenovaná Vaia. 

🌬➡ TEPLOTY NARUBY. WÁJA ROZFOUKÁ REPUBLIKU ⬇⬇ ➡Tlaková níže pojmenovaná Vaia (čti Wája) bude v průběhu pondělí a úterý postupovat poledníkovým směrem z oblasti západního Středomoří přes Západní Alpy a Německo dále směrem k severu. Při jejím postupu bude docházet k zesílení tlakového gradientu, který bude příčinou rozfoukání jihovýchodního až jižního větru, který bude nejsilnější v období od pondělních do úterních podvečerních hodin (cca. 17 — 17 hod). Silný vítr 7 až 12 m/s, bude na většině území, s výjimkou západní poloviny Čech, dosahovat nárazů kolem 20 m/s (70 km/h). Silnější nárazy kolem 25 m/s (90 km/h) předpokládáme zejména v nejvyšších polohách Českomoravské vrchoviny a také v oblastech na jejím závětří. To samé platí i pro ostatní pohoří "menšího rozsahu" (např. Brdy, Slavkovský les, České Středohoří) a zejména pak hory na severozápadě a severu území, kde mohou nárazy v hřebenových partiích a také díky padavému větru na závětrné straně hor, dosáhnout rychlosti kolem 30 m/s (110 km/h). 📈🌡 Zesílené proudění v kombinaci s pokračující advekcí velmi teplého vzduchu od jihovýchodu po přední straně této níže bude příčinou postupného oteplování v průběhu denních, ale i večerních hodin. Netradičně, se tak nejvyšších denních teplot dočkáme až v pokročilých večerních hodinách (cca. kolem půlnoci) a ani dále v průběhu druhé poloviny noci díky větru nebude docházet k ochlazování. Předpokládaná úterní ranní minima (16 až 11 °C) tak budou na většině stanic překonávat rekordy pro daný den, ojediněle se budou přepisovat i hodnoty nejvyšších nočních teplot pro měsíc říjen. Obr. Dráha postupu tlakové níže Wája dle modelu ICON Evropou v průběhu pondělí 29.10 a úterý 30.10.2018, zdroj dat: ČHMÚ, zobrazení VisualWeather Připravil: Josef Hanzlík.

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne 30. October 2018
9:28 Ilustrační foto.

Hasiči v Jihomoravském kraji v noci zasahovali u 48 událostí v souvislosti se silným větrem. 

9:28 Ilustrační foto.

Hasiči v Pardubickém kraji v noci vyjížděli k 151 zásahům. 

9:26

Bez elektřiny je v tuto chvíli přes 30 tisíc odběrných míst.

9:25 Ilustrační foto.

Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli v noci na úterý kvůli silnému větru k popadaným stromům na komunikacích a poškozeným střechám. Od pondělních 23:00 do úterních 7:00 měli kvůli počasí zhruba 50 výjezdů, další události hlásí lidé i nyní, řekl po 09:00 mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

"Většinu zásahů jsme měli kvůli popadaným stromům. Žádný z nich však nezablokoval komunikace na delší dobu," uvedl Řezníček.

9:14

Správa hřbitovů města Brna kvůli přetrvávajícímu silnému větru a nebezpečí padajících větví uzavřela všechny brněnské hřbitovy. Opatření zůstane platné do odvolání, uvedla Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu. Minulý týden starší ženu na Ústředním hřbitově v Brně vážně zranila odlomená větev ze stromu.

9:03 Žena jdoucí v silném větru, ilustrační foto.

Silný vítr v Libereckém kraji láme stromy a větve, hasiči jich odstranili desítky. Na Frýdlantsku od rána nejezdí vlaky na dvou tratích. Bez elektřiny zůstaly stovky domácností hlavně na Liberecku a Jablonecku, ale také na některých místech Českolipska a Semilska. Kvůli spadlému stromu je neprůjezdná silnice třetí třídy u Hodkovic nad Mohelkou na Liberecku.

9:02

Noc na úterý byla téměř tropická, v Mošnově naměřili 19,8 stupně

8:57 Ilustrační foto.

Hasiči v Pardubickém kraji museli od pondělních 19:00 do úterních 7:00 zasahovat u 151 události, aby odstranili následky silného větru. Nejčastěji odklízeli popadané stromy a větve, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Rychlost větru dosahovala v nárazech až 90 kilometrů v hodině.

8:55

Nehoda kamionu v úterý ráno blokovala u Sedlic na Hradecku sjezd z dálnice D11 ve směru od Hradce Králové na Pardubice. Řekli to zástupci policie a hasičů. Podle informací Ředitelství silnic a dálnice se nehoda stala na 84. kilometru. Kamion se převrátil zřejmě při poryvu větru. Nehoda se stala přibližně v 6:00 a v 8:14 byl sjezd opět průjezdný.

"Kamion leží na levém boku. Z důvodu vyproštění je sjezd uzavřen," řekla v 7:45 hradecká policejní mluvčí Iva Kormošová.

8:50

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, komplikuje dnes ráno provoz na mnoha železničních tratích.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2018 9:08
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy