Česko vyšle do Mali další vojáky, poslanci to kritizují

ČTK ČTK
13. 3. 2015 17:14
V Mali v současné době působí téměř 40 českých vojáků v rámci výcvikové mise Evropské unie.
Náčelník českého generálního štábu Petr Pavel.
Náčelník českého generálního štábu Petr Pavel. | Foto: ČTK

Praha - Česko plánuje vyslat další vojáky do afrického Mali. Dvacítka vojáků bude působit v rámci mise OSN MINUSMA, informoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Další tři specialisté by měli být vysláni do mise UNDOF na Golanech. Stropnický připravuje materiál potřebný pro schválení vládou a Parlamentem.

"Chceme posílit naši účast v misích OSN," sdělil k záměru Stropnický. Podle Českého rozhlasu ministr materiál vládě předloží do několika týdnů, do obou misí by se Češi mohli zapojit v polovině roku.

Roční náklady by měly být celkem 60 milionů korun, řekl Stropnický Českému rozhlasu. V Mali by měli čeští vojáci působit společně s Nizozemci.

V Mali v současné době působí téměř 40 českých vojáků v rámci výcvikové mise Evropské unie. Hlavním cílem mise je pomoc při výstavbě a výcviku maliské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů. Úkolem české jednotky je ochrana velitelství výcvikové mise, doprovod velitele a štábu mise a částečně výcvik vojáků.

O vyslání vojáků do mise OSN na Golanech dlouhodobě usiluje prezident Miloš Zeman. Navrhoval, aby Česko do oblasti poslalo 150 vojáků. Vedení armády se k požadavku stavělo skepticky, tamní mise totiž v poslední době svou funkci kvůli válce v Sýrii neplní. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) nakonec požádala OSN českou armádu o obsazení tří pozic na velitelství mise na Golanských výšinách. Citovala při tom náčelníka generálního štábu Petra Pavla.

Poslancům se záměr nelíbí

Vyjádření Pavla pro MfD o vyslání vojáků na Golany zkritizovala poslankyně Jana Černochová (ODS), nelíbí se ani poslancovi Ivanu Gabalovi (KDU-ČSL). O vyslání jednotky by podle nich měl být nejdříve informován branný výbor Sněmovny, kterého jsou oba členy.

"Vysílání ozbrojených sil Armády ČR je čistě politickou záležitostí vlády a Parlamentu a nemá ji co oznamovat náčelník Generálního štábu AČR v médiích. Jeho postup je nevhodný," sdělila Jana Černochová (ODS).

"Jsme parlamentní demokracií a zástupce Parlamentu, kteří mají z Ústavy ČR nezpochybnitelnou roli při rozhodování, kolik vojáků a kam bude naše země vysílat, není možné obcházet," poznamenala.

Pavla zkritizoval i Gabal. "Neměl jsem o tom tušení, že pan generál dojednává takovou podporu. A jsem z toho trochu překvapený," poznamenal. Dodal, že očekává, že výboru někdo záměr objasní. "Doufám, že nadále u nás platí parlamentní kontrola ozbrojených sil a že si generálové nebudou dělat na mezinárodním poli, co chtějí," podotkl.

Pavel kritiku prostřednictvím mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové odmítl. Reagoval prý pouze na dotaz novináře na otázku aktuálního stavu a možnosti vyslání českých vojáků na Golany.

"Upřesnil mu, že OSN nemá zájem o větší počet vojáků, ale pouze o tři specialisty do štábu," uvedla Růžičková s tím, že odpověď Pavla plně odpovídá materiálu připravovanému do vlády.

Veškeré jednání s OSN je prý stále ve stadiu upřesňování informací o možných kandidátech na neobsazená místa ve štábu mise. Růžičková zdůraznila, že schválení mise "samozřejmě podléhá" rozhodnutí vlády a Parlamentu.

"Tuto proceduru generál Pavel nikdy nezpochybnil," poznamenala. O záměr bylo prý během pracovního oběda informováno vedení Sněmovny i poslanec Antonín Seďa (ČSSD), který je členem branného výboru.

 

Právě se děje

Další zprávy