Česko vyjednalo s Asadem propuštění dvou humanitárních pracovníků, do Sýrie pro ně letěl Hamáček

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 9. 8. 2018 17:51
Vládní speciál přistál s oběma pracovníky německé humanitární organizace na pražském letišti po 17. hodině. Německý velvyslanec na následné tiskové konferenci poděkoval Česku vyjednání propuštění.
Do Sýrie pro ně v brzkých ranních hodinách odstartoval vládní speciál. | Video: DVTV

Praha/Damašek - Česká diplomacie hlásí mimořádný úspěch, velvyslankyně v Damašku Eva Filipi vyjednala propuštění dvou pracovníků německé humanitární organizace, které měsíce věznil režim Bašára Asada.

Do Sýrie pro ně ve čtvrtek ráno odletěl ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD), který se i krátce setkal se svým syrským protějškem Valídem Mualimem. "Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat se syrskou stranou propuštění obou mužů a že jsou v pořádku. České velvyslanectví v Damašku již poněkolikáté v posledních letech prokázalo svou důležitou roli, kterou hraje ve prospěch zemí EU, ale i dalších států," řekl k tomu Hamáček. 

Do Sýrie pro ně v brzkých ranních hodinách odstartoval vládní speciál s Hamáčkem na palubě, v Damašku přistál před polednem našeho času. Po páté hodině odpoledne přistál český speciál na pražském letišti. Následně bude osvobozená dvojice předána zástupcům svých zemí.

"Díky naší diplomacii a paní velvyslankyni se podařilo vyjednat jejich propuštění. Toto je přesně ten důvod, proč udržujeme naše zastoupení v Damašku a není to případ, kdy jsme pomohli obyvatelům jiných zemí k propuštění," řekl po příletu na pražské letiště Hamáček.

Na tiskové konferenci byl přítomen i německý velvyslanec Christoph Israng, který Česku poděkoval za vyjednání propuštění dvojice humanitárních pracovníků. "Děkuji českým přátelům za pomoc," řekl. Jeden z humanitárních pracovníků je původem Němec, národnost druhého muže prozradit nechtěli, protože k tomu nedal svolení.

"Je to jeden z největších diplomatických úspěchů posledních měsíců a jasně to ukazuje, že naše přítomnost v Damašku je velkou výhodou a přínosem," doplnil pro Aktuálně.cz europoslanec Miroslav Poche, který působí v Černínském paláci jako Hamáčkův politický tajemník.

Eva Filipi
Eva Filipi | Foto: ČTK

Zdroj z české diplomacie doplnil, že vyjednávání vedla právě velvyslankyně Filipi. "Podařilo se to díky naší diplomatické přítomnosti v Damašku. Paní velvyslankyni se s Asadem podařilo vyjednat jejich propuštění," řekl zdroj, který si nepřál být jmenován. Vyjednávání podle něj trvala několik týdnů.

"Asad je zadržel před časem blízko irácké hranice a režim tvrdil, že přešli nelegálně hranici do Sýrie bez víza a tak dále," popsal zdroj, jak k zatčení humanitárních pracovníků došlo.

Velvyslankyně Filipi je často kritizována kvůli tomu, že má až příliš blízké vztahy s Bašárem Asadem, a zejména opozice požaduje, aby bylo české zastoupení v Sýrii uzavřeno. Praha má totiž v Damašku ambasádu jako jediná členská země EU a zastupuje tam i zájmy Spojených států.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy