Česko v noci na neděli přetočí hodiny o 60 minut zpátky, vrátí se astronomický čas

ČTK ČTK
24. 10. 2015 14:50
Noc ze soboty na neděli bude o hodinu delší. Lidé si ve 03:00 středoevropského času posunou hodinky zpět na 02:00. Lékaři a psychologové se shodují na tom, že na změnu času si lidé, zejména starší lidé a děti, zvykají asi týden. Původním záměrem změny času bylo lépe využít denního světla a ušetřit na svícení. Podle energetiků se ale střídání letního a zimního času projevuje jen zanedbatelně a úspory elektřiny to nepřináší.
Noc bude o hodinu delší.
Noc bude o hodinu delší. | Foto: Thinkstock

Praha - V noci na neděli začne platit zimní čas. Lidé si ve 03:00 středoevropského času posunou hodinky zpět na 02:00. Noc ze soboty na neděli tak bude o hodinu delší.

Česko stejně jako většina dalších evropských zemí takto každoročně opustí na pět měsíců letní čas a vrátí se k astronomickému času. Na letní čas si lidé nastaví hodinky opět poslední březnovou neděli.

Kvůli změně bude 11 dálkových nočních vlaků Českých drah čekat uprostřed noci hodinu ve stanicích na odjezd. Regionálních vlaků se změna nedotkne.

Zvyknete si za týden

Přechody mezi letním a zimním časem vyvolávají diskuze, zda jsou změny zdravotně bezpečné a zda vůbec jsou k něčemu dobré.

Lékaři a psychologové se shodují na tom, že na změnu času si lidé, zejména starší lidé a děti, zvykají asi týden. Horší je to v březnu při změně na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív.

Podle vědců z Národního ústavu duševního zdraví je změna času pro lidské tělo nepřirozená, rozbíjí vnitřní sehraný biorytmus.

Elektřinu změna času neušetří

Původním záměrem změny času bylo lépe využít denního světla a ušetřit na svícení. Podle energetiků se ale střídání letního a zimního času projevuje jen zanedbatelně a úspory elektřiny to nepřináší.

Mnohem větší vliv na spotřebu energie má podle nich počasí.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a zaváděn byl až do roku 1949.

Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979, a to v důsledku ropné krize a energetických problémů.

Do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 se Česko připojilo ke zvyklostem Evropské unie a letní čas prodloužilo na sedm měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy