Česko stárne, bez cizinců začne vymírat už v roce 2014

ČTK ČTK
31. 1. 2012 16:42
Ačkoliv migranti úbytek obyvatel nezastaví, mohou ho přibrzdit, zjistil ČSÚ
V roce 2027 by mohla země díky příchodu migrantů mít 10,804 milionu obyvatel.
V roce 2027 by mohla země díky příchodu migrantů mít 10,804 milionu obyvatel. | Foto: Jan Langer

Praha - Bez přílivu cizinců by Česko, které postupně stárne, mohlo začít vymírat už od roku 2014.

I když migranti úbytek obyvatel úplně nezastaví, mohou ho výrazně zbrzdit. Bez nich by totiž republika mohla na počátku příštího století mít už jen kolem šesti milionů obyvatel, zatímco s nimi by to bylo téměř devět milionů.

Ukázala to aktualizovaná projekce statistiků pro projekt o budoucnosti českého trhu práce, na němž Český statistický úřad (ČSÚ) spolupracuje s institutem CERGE-EI.

Česká společnost stárne. Život se prodlužuje. Rodí se také méně dětí, než kolik lidí umírá. "Bez migrace by počet obyvatel rostl jen do roku 2013 na 10,538 milionu," uvedla Terezie Štyglerová z ČSÚ.

Cizinci tvoří 4 procenta obyvatel

Příliv cizinců by podle statistiků zlom oddálil o 14 let, Česko by pak vymíralo mnohem pomaleji. V roce 2027 by podle aktualizované projekce mohla země díky příchodu migrantů mít 10,804 milionu obyvatel.

Na počátku příštího století by počet mohl postupně klesnout asi na 8,8 milionu, pokud by ale do země cizinci přijížděli. Bez nich by republika mohla mít v roce 2101 ještě o 2,8 milionu obyvatel méně.

Cizinci teď tvoří čtyři procenta obyvatel ČR. Třeba v sousedním Rakousku představují desetinu společnosti a ve Švýcarsku víc než pětinu.

Pokud by i do Česka dál proudili, mohl by jejich podíl do poloviny století vzrůst zhruba na 14 procent a na počátku příštího století by už každý třetí obyvatel republiky mohl být cizinec. V Česku by jich tak mohlo žít kolem 2,7 milionu.

Děti tvořily loni 14 procent společnosti. Za 50 let by to mohlo podle statistiků být jen 12 procent. Na počátku příštího století by se pak číslo mohlo dostat pod dvanáctiprocentní hranici.

Podíl seniorů poroste

Počet dětí by se mohl zvyšovat podle statistiků ještě tak do roku 2019, pak bude pomalu padat. Víc dětí by se mohlo rodit zas ve 40. letech, kdy budou mít potomky ti, kteří přišli na svět při nedávném porodním boomu.

Ubývat bude i těch, kteří pracují. Loni lidé od 15 do 64 let tvořili 70 procent české populace, v polovině století by to mělo být už jen 55 procent.

"Počet osob ve věku 15 až 64 let dosáhl maxima k 1. lednu 2009. Dále se bude v celkovém trendu snižovat," uvedla Štyglerová. Oživit by ho mohly opět dvě vlny. Ve 20. letech totiž začnou pracovat silné ročníky z počátku tohoto století, po roce 2060 pak zas jejich děti.

Podíl seniorů poroste. Nyní představují necelých 16 procent, za 20 let už by to mohla být skoro čtvrtina a za 50 let třetina společnosti. Maxima by počet lidí nad 65 let mohl dosáhnout v roce 2059. Podle Štyglerové se tak proti současnosti víc než zdvojnásobí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy