Česko si zapsalo rekord. Vyvezlo nejvíc elektřiny

bar
23. 1. 2014 16:45
Znovu se potvrdilo, že Česko patří mezi největší vývozce proudu v Evropě.
Vyvezli jsme víc, než vyrobí Temelín.
Vyvezli jsme víc, než vyrobí Temelín. | Foto: Reuters

Praha - Česko má za sebou další rekordní rok ve vývozu elektřiny. Podle předběžných údajů provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS, činil loňský čistý export 17,15 terawatthodiny, což je nejvíc v historii.

Touto hodnotou se znovu potvrzuje, že Česko patří mezi největší vývozce proudu v Evropě.

Ve skutečnosti ČEZ a další firmy vyrobily na export ještě víc elektrické energie, protože 17,15 terawatthodiny je rozdíl mezi vývozem a dovozem.

"Mohu sdělit, že minulý rok bylo toto saldo17,15 terawatthodiny, což odpovídá letům 2011 a 2012," řekla deníku Insider Zuzana Dvořáková, mluvčí společnosti ČEPS.

Více než Temelín

Loňský čistý export dokonce o dvě terawatthodiny překonal celou roční produkci Temelína, který loni vyrobil něco přes 15 terawatthodin - takové množství by celým jižním Čechám vydrželo téměř čtyři roky a jihočeským domácnostem dokonce 13 let.

Hranici 17 terawatthodin překonalo Česko potřetí za sebou. V roce 2011 vyvezla země 17,044 terawatthodiny a rok poté 17,12 terawatthodiny.

Ohromný export českého proudu vyvolává dlouhodobý spor, nakolik to je pro zemi výhodné.

"Pokud Česko vyváží masivně elektřinu, vydělává na tom hlavně ČEZ a uhelné společnosti. Doma nám zůstává krajina zničená povrchovými doly, znečištěné ovzduší a nebezpečný odpad z jaderných elektráren," řekl deníku Insider Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Mládek je spokojen

Ekonomové ovšem tvrdí, že elektřina je stejná komodita jako třeba automobily, takže její export pokládají pro českou ekonomiku za jednoznačně prospěšný.

Čistý vývoz elektřiny z Česka
Čistý vývoz elektřiny z Česka | Foto: Aktuálně.cz

"Nemám problém s tím, když se vyváží elektřina," řekl Insideru kandidát na ministra průmyslu Jan Mládek z ČSSD. „Otázkou je, jestli jsou v něm zahrnuty všechny externality (dopady na životní prostředí - pozn. red.). A o tom se vede nekonečná debata," dodal.

Ekologické Hnutí Duha pro online deník Aktuálně.cz před čtyřmi lety vypočítalo, že se kvůli vývozu české elektřiny musí vykutat uhlí, které zhruba odpovídá roční těžbě velkolomu ČSA v severozápadních Čechách. Právě kvůli rozšíření tohoto dolu mají padnout Horní Jiřetín a Černice.

Uhlí na ústupu

Výpočet ale vznikl v době, kdy se z hnědého uhlí vyrábělo asi 60 procent elektrické energie. Zbytek připadal na jaderné elektrárny, velké vodní elektrárny a další zdroje.

Loni přitom podle předběžných údajů poprvé v historii klesl podíl hnědému uhlí pod 50 procent. Jednak těžba uhlí klesá, ale především se zvyšuje výroba v jaderných elektrárnách.

Temelínských 15,065 terawatthodiny je druhá nejvyšší hodnota v třináctileté historii elektrárny. Dukovany dosáhly za 28 let provozu dokonce rekordu, když v uplynulém roce dodaly do sítě 15,68 terawatthodiny elektřiny.

„V letošním plánu je 15,798 terawatthodiny," citovala ČTK mluvčího dukovanské elektrárny Petra Spilku. Dukovany se díky rozsáhlým technologickým změnám v minulých letech a kratším odstávkám staly v uplynulém roce znovu největším domácím zdrojem elektřiny.

 

Právě se děje

před 31 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 54 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy