Česko si zapsalo rekord. Vyvezlo nejvíc elektřiny

bar
23. 1. 2014 16:45
Znovu se potvrdilo, že Česko patří mezi největší vývozce proudu v Evropě.
Vyvezli jsme víc, než vyrobí Temelín.
Vyvezli jsme víc, než vyrobí Temelín. | Foto: Reuters

Praha - Česko má za sebou další rekordní rok ve vývozu elektřiny. Podle předběžných údajů provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS, činil loňský čistý export 17,15 terawatthodiny, což je nejvíc v historii.

Touto hodnotou se znovu potvrzuje, že Česko patří mezi největší vývozce proudu v Evropě.

Ve skutečnosti ČEZ a další firmy vyrobily na export ještě víc elektrické energie, protože 17,15 terawatthodiny je rozdíl mezi vývozem a dovozem.

"Mohu sdělit, že minulý rok bylo toto saldo17,15 terawatthodiny, což odpovídá letům 2011 a 2012," řekla deníku Insider Zuzana Dvořáková, mluvčí společnosti ČEPS.

Více než Temelín

Loňský čistý export dokonce o dvě terawatthodiny překonal celou roční produkci Temelína, který loni vyrobil něco přes 15 terawatthodin - takové množství by celým jižním Čechám vydrželo téměř čtyři roky a jihočeským domácnostem dokonce 13 let.

Hranici 17 terawatthodin překonalo Česko potřetí za sebou. V roce 2011 vyvezla země 17,044 terawatthodiny a rok poté 17,12 terawatthodiny.

Ohromný export českého proudu vyvolává dlouhodobý spor, nakolik to je pro zemi výhodné.

"Pokud Česko vyváží masivně elektřinu, vydělává na tom hlavně ČEZ a uhelné společnosti. Doma nám zůstává krajina zničená povrchovými doly, znečištěné ovzduší a nebezpečný odpad z jaderných elektráren," řekl deníku Insider Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Mládek je spokojen

Ekonomové ovšem tvrdí, že elektřina je stejná komodita jako třeba automobily, takže její export pokládají pro českou ekonomiku za jednoznačně prospěšný.

Čistý vývoz elektřiny z Česka
Čistý vývoz elektřiny z Česka | Foto: Aktuálně.cz

"Nemám problém s tím, když se vyváží elektřina," řekl Insideru kandidát na ministra průmyslu Jan Mládek z ČSSD. „Otázkou je, jestli jsou v něm zahrnuty všechny externality (dopady na životní prostředí - pozn. red.). A o tom se vede nekonečná debata," dodal.

Ekologické Hnutí Duha pro online deník Aktuálně.cz před čtyřmi lety vypočítalo, že se kvůli vývozu české elektřiny musí vykutat uhlí, které zhruba odpovídá roční těžbě velkolomu ČSA v severozápadních Čechách. Právě kvůli rozšíření tohoto dolu mají padnout Horní Jiřetín a Černice.

Uhlí na ústupu

Výpočet ale vznikl v době, kdy se z hnědého uhlí vyrábělo asi 60 procent elektrické energie. Zbytek připadal na jaderné elektrárny, velké vodní elektrárny a další zdroje.

Loni přitom podle předběžných údajů poprvé v historii klesl podíl hnědému uhlí pod 50 procent. Jednak těžba uhlí klesá, ale především se zvyšuje výroba v jaderných elektrárnách.

Temelínských 15,065 terawatthodiny je druhá nejvyšší hodnota v třináctileté historii elektrárny. Dukovany dosáhly za 28 let provozu dokonce rekordu, když v uplynulém roce dodaly do sítě 15,68 terawatthodiny elektřiny.

„V letošním plánu je 15,798 terawatthodiny," citovala ČTK mluvčího dukovanské elektrárny Petra Spilku. Dukovany se díky rozsáhlým technologickým změnám v minulých letech a kratším odstávkám staly v uplynulém roce znovu největším domácím zdrojem elektřiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Zmocněnkyně jedná s drahami o vzniku zázemí pro syrské uprchlíky na hlavním nádraží

Na hlavním nádraží v Praze či v jeho blízkosti by mohlo vzniknout zázemí pro syrské uprchlíky, kde by mohli po příjezdu strávit noc. Využívat by mohli případně přistavený vagon či vyhřívaný stan. Se Správou železnic a Českými drahami o tom začala jednat vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

"Jednáme se Správou železnic a Českými drahami o možnosti vytvoření nějakého bezpečného zázemí pro uprchlíky, kteří projíždějí přes Česko a cestují dál, ale potřebují někde přečkat několik hodin," uvedla zmocněnkyně. Podle ní jde hlavně o syrské uprchlíky, kteří přijíždějí z Turecka a míří do západních zemí. Často jedou za příbuznými.

Zázemí by mohlo být v přistaveném vagonu či vyhřívaném stanu. Označeni by měli být také dobrovolníci, kteří mají příchozím poskytovat potřebné informace, uvedla Šimáčková Laurenčíková. Podle iniciativy Hlavák, která pomáhá příchozím, uprchlíků na pražském hlavním nádraží v poslední době přibývá. Členové iniciativy uvedli, že běženci přijíždějí hlavně ze Sýrie. Minulý čtvrtek jich dobrovolníci napočítali 204, o den později 260. Běženci nocují na zemi v přilehlém parku. Většinou zůstanou krátce a pokračují dál do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy