Česko si připomíná 53. výročí tibetského povstání

Domácí Domácí
10. 3. 2012 17:22
V roce 1959 se Tibet postavil čínské okupaci, tehdy zemřelo na 80 tisíc Tibeťanů
Za lidská práva v Tibetu se před čínskou ambasádou demonstruje každoročně
Za lidská práva v Tibetu se před čínskou ambasádou demonstruje každoročně | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jako tradičně každý rok si svět připomíná výročí protičínského povstání v Tibetu, k němuž došlo 10. března 1959.

Do oken domů i veřejných institucí lidé vyvěšují tibetskou vlajku jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a zachování národní identity.

V Česku se k akci na podporu Tibetu připojily radnice, magistráty i krajské úřady. "Z celkového počtu 728 oslovených obecních, městských a krajských úřadů nám zatím potvrdilo připojení k akci 405 z nich a 307 úřadů se k akci nepřipojilo," řekla v pátek Andrea Pavlátová z občanského sdružení Lungta, které je koordinátorem kampaně Vlajka pro Tibet.

Česká pobočka nevládní organizace Amnesty International, která po světě podporuje dodržování lidských práv, uspořádá v sobotu odpoledne před čínským velvyslanectvím v Praze demonstraci nazvanou Tibet hoří!

Pražský klub Rock café se k akci připojí šestým ročníkem benefičního koncertu Tibet žije, jehož výtěžek bude věnován na projekt Veřejné sbírky Tibet - Kniha pro Ladak.

V loňském roce akci podpořilo 403 měst, obcí a krajů v ČR. Akce se celosvětově koná 10. března k připomenutí povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při kterém zemřelo nejméně 80 000 Tibeťanů.

Čínská armáda vtrhla na území nezávislého Tibetu v říjnu 1950. Po povstání 10. března 1959 tam byl nastolen systém vojenských kontrolních výborů. Od roku 1965 je Tibet čínskou autonomní oblastí.

 

Právě se děje

Další zprávy