Česko si připomíná 53. výročí tibetského povstání

Domácí Domácí
10. 3. 2012 17:22
V roce 1959 se Tibet postavil čínské okupaci, tehdy zemřelo na 80 tisíc Tibeťanů
Za lidská práva v Tibetu se před čínskou ambasádou demonstruje každoročně
Za lidská práva v Tibetu se před čínskou ambasádou demonstruje každoročně | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jako tradičně každý rok si svět připomíná výročí protičínského povstání v Tibetu, k němuž došlo 10. března 1959.

Do oken domů i veřejných institucí lidé vyvěšují tibetskou vlajku jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a zachování národní identity.

V Česku se k akci na podporu Tibetu připojily radnice, magistráty i krajské úřady. "Z celkového počtu 728 oslovených obecních, městských a krajských úřadů nám zatím potvrdilo připojení k akci 405 z nich a 307 úřadů se k akci nepřipojilo," řekla v pátek Andrea Pavlátová z občanského sdružení Lungta, které je koordinátorem kampaně Vlajka pro Tibet.

Česká pobočka nevládní organizace Amnesty International, která po světě podporuje dodržování lidských práv, uspořádá v sobotu odpoledne před čínským velvyslanectvím v Praze demonstraci nazvanou Tibet hoří!

Pražský klub Rock café se k akci připojí šestým ročníkem benefičního koncertu Tibet žije, jehož výtěžek bude věnován na projekt Veřejné sbírky Tibet - Kniha pro Ladak.

V loňském roce akci podpořilo 403 měst, obcí a krajů v ČR. Akce se celosvětově koná 10. března k připomenutí povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při kterém zemřelo nejméně 80 000 Tibeťanů.

Čínská armáda vtrhla na území nezávislého Tibetu v říjnu 1950. Po povstání 10. března 1959 tam byl nastolen systém vojenských kontrolních výborů. Od roku 1965 je Tibet čínskou autonomní oblastí.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy