Praha zavře centrum pro ukrajinské uprchlíky, další kraje to kritizují

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2022 21:46
Praha uzavře k 15. červnu centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech, oznámil dnes primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Důvodem je přetíženost hlavního města a chybějící systém přesunu prchajících před válkou do méně vytížených krajů. Někteří hejtmani záměr kritizují. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se i tak zvládne Česko o uprchlíky postarat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

"Kapacity v Praze jsou dávno překročeny. Jediný manažerský nástroj, který nám zbývá, je zavřít Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině a přesměrovávat uprchlíky do jiných krajů, kde ta kapacita ještě je," řekl Zdeněk Hřib po jednání magistrátního krizového štábu. Vláda podle primátora nevytvořila systém přerozdělování uprchlíků. Dokud ho kabinet nepředstaví nebo se nevyrovná zátěž mezi kraji, zůstane pražské centrum zavřené, doplnil primátor.

Ukrajinských uprchlíků je v Praze podle Hřiba až čtyřikrát více než v některých dalších krajích. Asistenční centrum, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 90 tisíc lidí. Kvůli velkému množství převážně romských uprchlíků z Ukrajiny přebývajících na pražském hlavním nádraží musela být vybudována stanová městečka v Troji a Malešicích.

Praha trpí tím, že na rozdíl od některých měst nemůže nedostatek ubytovacích míst řešit přesunem uprchlíků do svého bezprostředního okolí, neboť ve Středočeském kraji místa rovněž chybějí. Potvrdily to podle Hřiba vládní analýzy i analýza organizace Člověk v tísni.

Uprchlíky o uzavření centra a o tom, aby cestovali do jiných krajů než do Prahy, bude hlavní město informovat již ve vlacích. Udělá si také analýzu současných ubytovacích míst, zda budou provozovatelé ochotni uprchlíky dál ubytovávat i poté, kdy skončí vládou daná tříměsíční lhůta, během níž mají kraje povinnost se o uprchlíky postarat.

Fiala s Rakušanem se chtějí s Hřibem sejít

Rozhodnutí Prahy mrzí ministra vnitra Víta Rakušana. Spolu s premiérem Petrem Fialou (ODS) je připraven se s Hřibem sejít a hledat jiné cesty, uvedl. "Ale i při případném uzavření pražského centra situaci zvládneme, žádné uprchlíky na ulici nenecháme," řekl.

Premiér Fiala potvrdil, že je ochotný se takové schůzky zúčastnit a jednat. Je podle něj ale třeba rozlišovat skutečné problémy a blížící se komunální volby. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády Fiala uvedl, že jde o záležitost, kterou má na starost Rakušan a řeší ji dobře. Termín setkání zatím neurčil.

Pokud Praha svou hrozbu splní, je stát připraven nabízet pomoc uprchlíkům v ostatních asistenčních centrech ve zbývajících 13 krajích, doplnil. Středočeský kraj oznámil, že v případě potřeby je připraven své kapacity pro odbavování ukrajinských uprchlíků posílit.

Podle předsedy Asociace krajů ČR je situace s ubytováním ukrajinských běženců v Praze podobná jako v jiných krajích. Kuba se domnívá, že kapacity, které jednotlivé kraje a hlavní město pro tyto účely má, zatím stále dostačují. "(Hřibovo) Prohlášení považuji za poměrně nekolegiální vůči ostatním krajům a hejtmanům. A to především proto, že v úterý probíhala schůzka všech hejtmanů a primátora Prahy s ministrem vnitra, na níž taková informace nepadla," řekl Kuba. Hřibovo oznámení označil za politické hry. "Přijde mi, že ten problém chce zveličovat, ne jej pracovně řešit," dodal.

Uzavřením centra pro ukrajinské uprchlíky v Pardubickém kraji pohrozil tamní hejtman Martin Netolický (ČSSD). "Přijímání uprchlíků z Ukrajiny a jejich registrace na krajských asistenčních centrech není izolovanou záležitostí jednoho či druhého kraje, ale otázkou komplexního řešení," uvedl a podobně jako Kuba označil záměr Prahy za nekolegiální krok. Podle hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka (ODS) je oznámení Prahy o uzavření uprchlického centra nezodpovědné a podkopává důvěru v systémové řízení uprchlické krize v ČR.

Rakušan tento týden deníku Právo řekl, že do Česka denně přijíždí průměrně tisícovka Ukrajinců, ale stejný počet jich i odjíždí. Například v neděli 29. května podle něj přijelo 1768 ukrajinských uprchlíků, naproti tomu 1783 lidí ze země vlakem odcestovalo. Hned po napadení Ukrajiny ruskou armádou na konci února do Česka přijížděly denně tisíce lidí.

V Česku podle ministra zůstává zhruba 300 tisíc běženců, dočasnou ochranu Česko kvůli válce na Ukrajině udělila 361 400 lidem. Přibližně 50 tisíc Ukrajinců Česko opustilo. Z toho se podle Rakušana asi polovina vrátila do vlasti a druhá zamířila do jiných zemí. Přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků v Česku zůstává, by stát mohl zjistit při zápisech do škol. Vláda dnes schválila návrh zákona, který v souvislosti s přílivem uprchlíků z Ukrajiny umožní rychle postavit dočasné stavby pro bydlení a vzdělávání.

 

Právě se děje

Další zprávy