Česko se připojí k Hodině Země. Řada míst potemní

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 3. 2013 15:13
Vlna tmy oběhne postupně celý svět
Vloni se k akci připojil například pražský hotel Intercontinental
Vloni se k akci připojil například pražský hotel Intercontinental | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více než 150 českých obcí, také Praha, Ostrava a některá další krajská města se v sobotu mezi 20.30 až 21.30 hodinou ponoří do tmy. 

Sedmého ročníku mezinárodního happeningu Hodina Země se účastní přes 7 tisíc měst ve více než 150 zemích světa, včetně Paříže, New Yorku, Rio de Janeira i Káhiry, tvrdí Ekologický institut Veronica.

"Happeningu se zúčastní i nejmenší nezávislý stát světa s novým papežem Františkem. Duchovní domov více než miliardy katolíků po celém světě se rozhodl zapojit zhasnutím nejvýraznější dominanty Vatikánu - 136 metrů vysoké Baziliky svatého Petra," informovala Veronica.

Účastníci akce chtějí upozornit na snahy o zlepšení ochrany životního prostředí a změny klimatu.

Některá města na hodinu zhasnou veřejná osvětlení na hlavním náměstí, jinde potemní i kulturní památky. Lidi, kteří se happeningu zúčastní, zajímá ochrana životního prostředí i celoroční úspory energií. V České republice účast přislíbilo na 130 firem.

V české metropoli zhasne ve 20.30 hodin osvětlení Petřínské rozhledny, Karlova mostu, Staroměstské a Mostecké věže, Vyšehradu, Obecního domu, Prašné brány, Staroměstské radnice i Nové radnice. Svítit nebude ani Žižkovský vysílač nebo Tančící dům. Speciální akce se chystá na Náměstí Republiky.

"Zhasnout se chystají i Chrám Sv. Barbory v Kutné Hoře, zámky Konopiště, Velké Březno a Nebílov či hrady Svojanov a Kunětická Hor. Zhasnou však i městská brána Matky Boží v Jihlavě, Alžbětiny lázně v Karlových Varech, zámek a rozhledna Větruše v Ústí nad Labem nebo věž Radnice v Ostravě," popsal institut.

Sledujte s námi, jak vlna tmy postupuje světem: 

V Lovosicích potemní veřejné osvětlení, nasvícení staré radnice a Václavského náměstí. V Opavě se na hodinu ponoří do tmy všechny slavnostně nasvícené budovy. Ve Štětí se bude na Novém náměstí konat ohňová show doplněná o hru na kytaru při svíčkách. K akci se letos podruhé připojí také obec Skály na Písecku.

Připojí se i Liberecký kraj. Na pokyn hejtmana Martina Půty nebude večer svítit znak kraje na budově krajského úřadu. Zhasne i liberecká radnice.

Hodonín bude už třetím rokem zhasínat venkovní osvětlení radnice a přilehlého Masarykova náměstí. Zástupci města spolu s místním Ekocentrem Doubrava chystají v sobotu pro veřejnost setkání před potemnělou radnicí, kde si lidé zahrají na hudební nástroje.

Na východě už zhasli

Na druhém konci světa už Hodina Země začala. Zahájilo ji australské Sydney, kde radnice nechala vypnout veřejné osvětlení za potlesku davu přihlížejících. Kromě přístavu v Sydney zhasne i osvětlení Brandenburské brány v Berlíně, Niagarských vodopádů v USA, olympijského stadionu v Pekingu nebo Staré citadely v iráckém Irbílu.

Na řadě míst letos Hodina Země doprovodí premiéra. Poprvé například potemní slavná Malá mořská víla v Kodani, poprvé zhasnou i světla u sochy Michelangelova Davida v italské Florencii.

Zvlášť velkou publicitu má dnes Hodina Země v Rusku, protože díky osobnímu příkazu prezidenta Vladimira Putina zhasne poprvé celý Kreml. Svítit nebudou ani reflektory u chrámu Vasila Blaženého na Rudém náměstí, osvětlení Kreml vypne u celkem 90 moskevských pamětihodností.

Mezi města zamořená nejvyšší úrovní "světelného smogu" na světě patří čínský Hongkong. Noční nebe nad tímto městem je zhruba tisíckrát jasnější, než je celosvětově uznávaná úroveň, oznámili ve čtvrtek vědci.

Dřívější výzkum zjistil, že světelný smog má řadu nepříznivých zdravotních dopadů na člověka včetně nespavosti a bolestí hlavy. Narušit může také vnitřní čas v těle a hormony.

 

Právě se děje

Další zprávy