Česko se mohlo vyhnout sankcím za neplnění kvót. Stačilo pár migrantů přijmout, řekl Bělobrádek

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2017 19:57
Na páteční celostátní konferenci lidovců se primárně stavěly kandidátní listiny pro volby do Poslanecké sněmovny konané na podzim. Strana má hotové kandidátky v pěti krajích, v dalších se bude jednat. Šéf strany Pavel Bělobrádek však této konference využil také k tomu, aby okomentoval zahájené řízení Evropské komise proti Česku za neplnění kvót na přijímání uprchlíků. Podle Bělobrádka se stačilo zachovat jako Slovensko, které přijalo pár migrantů, které bezpečně ohlídá, a vyhnout se tak sporu.
Foto: ČTK

Praha - Lidovecké kandidátky pro podzimní volby do Sněmovny jsou hotovy v pěti krajích, v dalších se o nich ještě jedná. Novinářům to v pátek po jednání celostátní konference KDU-ČSL řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. Konečný termín pro uzavření kandidátních listin je podle něj 1. srpna. Lidovci budou ve volbách kandidovat v koalici s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Na konferenci šéf lidovců prezentoval také svůj názor na uprchlické kvóty.

Za lidovce bude společné kandidátky volební koalice schvalovat celostátní výbor KDU-ČSL, kterému je musejí jednotlivé kraje dodat. Bělobrádek předpokládá, že schvalování se bude dít ve dvou vlnách. "Víme o pěti krajích, kde už je (kandidátka) v podstatě hotová, takže to už je jenom formalita. V některých krajích se ještě dojednává, v některých krajích máme ještě žhavá želízka v ohni, takže je budeme ještě dolaďovat," řekl.

Koalice Lidovci a Starostové se dohodla, že KDU-ČSL bude mít lídra na osmi kandidátkách, STAN na šesti. Obě strany budou na listinách rovnoměrně zastoupeny. Koalice potřebuje pro vstup do Sněmovny získat nejméně deset procent hlasů, zatímco jedné straně stačí překonat pětiprocentní hranici.

Měli jsme přijmout deset uprchlíků a byl by klid

Celostátní konference lidovců, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy, se dnes zabývala také aktuální politickou situací a vládním usnesením o tom, že Česko už nebude přijímat další migranty.

Bělobrádek s rozhodnutím vlády zcela spokojený nebyl. "My se domníváme, že jsme to mohli udělat jako Slovensko. To znamená přijmout deset lidí, které bychom si určitě uhlídali, a nebylo nutné spadnout do jednoho balíku s Polskem a Maďarskem. Ale vláda takhle rozhodla a nezbývá nám než to respektovat," řekl.

Evropská komise zahájila tento týden proti Česku, Polsku a Maďarsku řízení kvůli tomu, že odmítly přijmout migranty na základě kvót, které země EU přijaly v roce 2015. Česko dosud přijalo 12 uprchlíků a vláda v červnu oznámila, že země už nepřijme nikoho dalšího.

Slovensko, které kvóty pro rozdělování migrantů rovněž odmítá, se řízení před Evropskou komisí vyhnulo. Země totiž nedávno nabídla nová místa pro rozdělování migrantů v rámci EU.

 

Právě se děje

Další zprávy