Česko rozšíří válečný léčebný program. Nově ošetří všechny irácké vojáky, nejen Kurdy

ČTK ČTK
13. 5. 2019 17:29
Česká republika pomůže zraněným vojákům z celého Iráku. Speciální program dosud od roku 2016 platil jen pro Kurdy a Ukrajince. Vláda v pondělí schválila změnu svého tři roky starého usnesení, uvedl na webu úřad vlády. Česko zatím pomohlo s léčbou 12 kurdských vojáků, sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Foto: uvn.cz

Česká vláda schválila zabezpečení letecké dopravy raněných příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny a iráckého Kurdistánu letouny české armády v červenci 2016. Irácké ministerstvo obrany nyní podle Fajnora požádalo, aby byla pomoc rozšířena na území celé země. Vláda proto dřívější usnesení změnila.

Fajnor poznamenal, že ministerstvo obrany je schopno program rozšířit a požadovanou péči nejen pro irácké vojáky zajistit. "Program umožňuje ročně poskytnout léčebnou a rehabilitační péči až 30 raněným," uvedl Fajnor.

"Tato forma pomoci, kterou lze v budoucnu v případě potřeby poskytnout i dalším zemím, má jednoznačně humanitární rozměr a přispěje k šíření dobrého jména České republiky nejenom v oblastech zasažených konfliktem," dodal.

Podle ministerstva obrany se dosud v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích v rámci tohoto programu léčilo 12 raněných příslušníků ozbrojených sil iráckého Kurdistánu. Náklady byly v letech 2017 a 2018 asi 2,3 milionu korun. "K dopravě raněných do České republiky a zpět byly využity celkem čtyři zásobovací lety Armády ČR," dodal Fajnor.

Česká republika v minulosti Kurdy, kteří bojovali proti extremistům z takzvaného Islámského státu, podporovala také vojensky. Cvičila například kurdské pyrotechniky, irácké a kurdské armádě ministerstvo obrany také poslalo několik tisíc nových i použitých samopalů, ručních granátů a miliony nábojů do kulometů a samopalů.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy