Česko rozšíří válečný léčebný program. Nově ošetří všechny irácké vojáky, nejen Kurdy

ČTK ČTK
13. 5. 2019 17:29
Česká republika pomůže zraněným vojákům z celého Iráku. Speciální program dosud od roku 2016 platil jen pro Kurdy a Ukrajince. Vláda v pondělí schválila změnu svého tři roky starého usnesení, uvedl na webu úřad vlády. Česko zatím pomohlo s léčbou 12 kurdských vojáků, sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Foto: uvn.cz

Česká vláda schválila zabezpečení letecké dopravy raněných příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny a iráckého Kurdistánu letouny české armády v červenci 2016. Irácké ministerstvo obrany nyní podle Fajnora požádalo, aby byla pomoc rozšířena na území celé země. Vláda proto dřívější usnesení změnila.

Fajnor poznamenal, že ministerstvo obrany je schopno program rozšířit a požadovanou péči nejen pro irácké vojáky zajistit. "Program umožňuje ročně poskytnout léčebnou a rehabilitační péči až 30 raněným," uvedl Fajnor.

"Tato forma pomoci, kterou lze v budoucnu v případě potřeby poskytnout i dalším zemím, má jednoznačně humanitární rozměr a přispěje k šíření dobrého jména České republiky nejenom v oblastech zasažených konfliktem," dodal.

Podle ministerstva obrany se dosud v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích v rámci tohoto programu léčilo 12 raněných příslušníků ozbrojených sil iráckého Kurdistánu. Náklady byly v letech 2017 a 2018 asi 2,3 milionu korun. "K dopravě raněných do České republiky a zpět byly využity celkem čtyři zásobovací lety Armády ČR," dodal Fajnor.

Česká republika v minulosti Kurdy, kteří bojovali proti extremistům z takzvaného Islámského státu, podporovala také vojensky. Cvičila například kurdské pyrotechniky, irácké a kurdské armádě ministerstvo obrany také poslalo několik tisíc nových i použitých samopalů, ručních granátů a miliony nábojů do kulometů a samopalů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy