Česko přijme na 1800 uprchlíků. Vláda rozhodne za dva týdny

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
30. 6. 2015 17:31
Podle zástupců ministerstva vnitra a vlády je potřeba zlepšit zejména ochranu vnějších hranic a návratovou politiku - tedy lépe vracet uprchlíky, kteří nemají právo na azyl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Počet uprchlíků, které Česká republika v následujících dvou letech dobrovolně přijme, se nebude příliš lišit od odmítnutého návrhu kvót, s nímž přišla Evropské komise. "Musí ale zohlednit naše kapacity a schopnost nově příchozí integrovat,“ potvrdil deníku Aktuálně.cz státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na semináři věnovaném právě otázce migrace.

Původní návrh kvót počítal s tím, že by Česko přijalo přes 1300 uprchlíků z Itálie a Řecka. Dalších více než 500 by přišlo ze zemí mimo EU v rámci takzvané dobrovolné kvóty.

Přesné číslo bude jasné za necelé dva týdny, kdy by vláda měla dostat na stůl hotový materiál z ministerstva vnitra, zaznělo v úterý v Poslanecké sněmovně na semináři věnovaném právě migraci.

Souběžně s tím by ovšem Česko mělo získat i novou migrační strategii, která by reagovala na aktuální vývoj. "Tento výhledový plán počítá s dlouhodobějším směřováním v oblasti migrace a ochrany hranic, ale také s určitou intervenční politikou,“ nastínil ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman. Mělo by jít především o finanční pomoc a sdílení know-how.

Tu přitom Česko nabízí zemím, které nyní trápí běženci z Blízkého východu a subsaharské Afriky nejvíc - především Itálii -, už řadu let. Zatím ale bez většího úspěchu. "Naše předcházející kontakty vyzněly vniveč, žádná materiální pomoc nebyla přijata," podotkl Haišman, jeho slova potvrdil i Prouza.

Musí se zlepšit návratová politika, uprchlíků bude přibývat

Klíčová pro zvládnutí krize přitom bude schopnost Evropské unie ochránit vnější hranice a zároveň vracet ty uprchlíky, kteří nemají právo na získání azylu v osmadvacítce. Počty uprchlíků se totiž budou stále zvyšovat. Přestože zatím není situace příliš vážná, už i Česko zaregistrovalo zvýšení počtu žádostí o azyl. "Oproti roku 2014 je to zhruba o 73 procent, průběžně se připravujeme na další zvyšování,“ konstatoval první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

"Očekáváme, že Komise velmi rychle zapracuje na zřizování přijímacích center ve státech první linie. Pokud nebude fungovat lepší návratová politika, lepší boj proti pašerákům, pokud nebudeme lépe chránit hranici, tak v tu chvíli zvyšujeme atraktivitu Evropy,“ řekl k tomu Prouza.

Za přijetí uprchlíků na semináři horoval ředitel pro migraci a ochranu generálního ředitelství Evropské komise Laurent Muschel, podle něhož je zřejmé, že Česko integraci imigrantů zvládá. Důkazem podle něj bylo přijetí zhruba 25 tisíc uprchlíků z bývalé Jugoslávie na začátku 90. let. Podle něj by měla EU odmítnout ekonomické migranty. "Evropská komise bude pomáhat i finančně státům s navracením," ujistil.

Uprchlíky v Česku udrží dobré programy. Nesmysl, říká úředník

Česko loni přijalo 1156 žádostí o azyl, podle Muschela by to mohlo být daleko více. V porovnání se Švédskem totiž žádostí bylo 80krát méně, násobně více žádostí zpracovalo i Bulharsko. "V letech 1968 a 1969 z Československa odešlo na 70 tisíc lidí. Je proto načase, abyste i vy projevili solidaritu," neodpustil si drobné rýpnutí Muschel.

Podle něj není potřeba mít přílišnou obavu z toho, že by migranti v Česku nechtěli zůstávat a snažili se dostat dále, zejména do Německa a Švédska. "Jak toto řešit? Dobrými integračními programy. Není to kvůli tomu, že by v Německu bylo lepší pivo nebo švédské masové kuličky byly lepší než český guláš," použil drobnou metaforu.

"Pokud se bavíme o přitažlivosti Německa a Švédska, tak problém není v přitažlivosti těch zemí, ale přitažlivosti jejich sociálních systémů," odmítl jeho poznámku Haišman. "Pokud dávky v Německu, byť pro lidi přicházející na tak krátké období, jsou na úrovni českého průměrného platu, pak my s jejich směřováním do těchto zemí nemůžeme nic dělat," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy