Česko přijme na 1800 uprchlíků. Vláda rozhodne za dva týdny

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
30. 6. 2015 17:31
Podle zástupců ministerstva vnitra a vlády je potřeba zlepšit zejména ochranu vnějších hranic a návratovou politiku - tedy lépe vracet uprchlíky, kteří nemají právo na azyl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Počet uprchlíků, které Česká republika v následujících dvou letech dobrovolně přijme, se nebude příliš lišit od odmítnutého návrhu kvót, s nímž přišla Evropské komise. "Musí ale zohlednit naše kapacity a schopnost nově příchozí integrovat,“ potvrdil deníku Aktuálně.cz státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na semináři věnovaném právě otázce migrace.

Původní návrh kvót počítal s tím, že by Česko přijalo přes 1300 uprchlíků z Itálie a Řecka. Dalších více než 500 by přišlo ze zemí mimo EU v rámci takzvané dobrovolné kvóty.

Přesné číslo bude jasné za necelé dva týdny, kdy by vláda měla dostat na stůl hotový materiál z ministerstva vnitra, zaznělo v úterý v Poslanecké sněmovně na semináři věnovaném právě migraci.

Souběžně s tím by ovšem Česko mělo získat i novou migrační strategii, která by reagovala na aktuální vývoj. "Tento výhledový plán počítá s dlouhodobějším směřováním v oblasti migrace a ochrany hranic, ale také s určitou intervenční politikou,“ nastínil ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman. Mělo by jít především o finanční pomoc a sdílení know-how.

Tu přitom Česko nabízí zemím, které nyní trápí běženci z Blízkého východu a subsaharské Afriky nejvíc - především Itálii -, už řadu let. Zatím ale bez většího úspěchu. "Naše předcházející kontakty vyzněly vniveč, žádná materiální pomoc nebyla přijata," podotkl Haišman, jeho slova potvrdil i Prouza.

Musí se zlepšit návratová politika, uprchlíků bude přibývat

Klíčová pro zvládnutí krize přitom bude schopnost Evropské unie ochránit vnější hranice a zároveň vracet ty uprchlíky, kteří nemají právo na získání azylu v osmadvacítce. Počty uprchlíků se totiž budou stále zvyšovat. Přestože zatím není situace příliš vážná, už i Česko zaregistrovalo zvýšení počtu žádostí o azyl. "Oproti roku 2014 je to zhruba o 73 procent, průběžně se připravujeme na další zvyšování,“ konstatoval první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

"Očekáváme, že Komise velmi rychle zapracuje na zřizování přijímacích center ve státech první linie. Pokud nebude fungovat lepší návratová politika, lepší boj proti pašerákům, pokud nebudeme lépe chránit hranici, tak v tu chvíli zvyšujeme atraktivitu Evropy,“ řekl k tomu Prouza.

Za přijetí uprchlíků na semináři horoval ředitel pro migraci a ochranu generálního ředitelství Evropské komise Laurent Muschel, podle něhož je zřejmé, že Česko integraci imigrantů zvládá. Důkazem podle něj bylo přijetí zhruba 25 tisíc uprchlíků z bývalé Jugoslávie na začátku 90. let. Podle něj by měla EU odmítnout ekonomické migranty. "Evropská komise bude pomáhat i finančně státům s navracením," ujistil.

Uprchlíky v Česku udrží dobré programy. Nesmysl, říká úředník

Česko loni přijalo 1156 žádostí o azyl, podle Muschela by to mohlo být daleko více. V porovnání se Švédskem totiž žádostí bylo 80krát méně, násobně více žádostí zpracovalo i Bulharsko. "V letech 1968 a 1969 z Československa odešlo na 70 tisíc lidí. Je proto načase, abyste i vy projevili solidaritu," neodpustil si drobné rýpnutí Muschel.

Podle něj není potřeba mít přílišnou obavu z toho, že by migranti v Česku nechtěli zůstávat a snažili se dostat dále, zejména do Německa a Švédska. "Jak toto řešit? Dobrými integračními programy. Není to kvůli tomu, že by v Německu bylo lepší pivo nebo švédské masové kuličky byly lepší než český guláš," použil drobnou metaforu.

"Pokud se bavíme o přitažlivosti Německa a Švédska, tak problém není v přitažlivosti těch zemí, ale přitažlivosti jejich sociálních systémů," odmítl jeho poznámku Haišman. "Pokud dávky v Německu, byť pro lidi přicházející na tak krátké období, jsou na úrovni českého průměrného platu, pak my s jejich směřováním do těchto zemí nemůžeme nic dělat," dodal.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy