Česko poslalo do Bruselu obhajobu škrtnutí Arevy

Tereza Šídlová
28. 2. 2013 21:40
Evropská komise nyní rozhodne o zahájení formálního řízení kvůli temelínskému tendru
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká republika už Evropské komisi zaslala svou obhajobu vyřazení francouzské Arevy ze stamiliardového tendru na dostavbu Temelína, který v Česku běží v režii polostátní firmy ČEZ.

V Bruselu tak nyní začíná horká fáze projednávání francouzské stížnosti. Hraje se totiž o to, zda EU kvůli tendru zahájí s Českem formální řízení kvůli porušení unijního práva.

„Mohu potvrdit, že Česká republika již zaslala písemnou odpověď na žádost Evropské komise o informace ohledně vyřazení uchazeče AREVA ze zadávacího řízení organizovaného společností ČEZ na veřejnou zakázku ,Dostavba Jaderné elektrárny Temelín'," sdělil deníku Aktuálně.cz Michal Bucháček ze Stálého zastoupení ČR při Evropské unii.

Znění odpovědi je však podle diplomatů důvěrné ze zákona.

ČEZ Arevu z tendru překvapivě vyřadil loni v říjnu. V Paříži tuto zprávu oznámil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg mezi čtyřma očima svému protějšku Laurentu Fabiusovi, a to den před oficiálním oznámením rozhodnutí ČEZu.

Arevě se podle neoficiálních informací nelíbí a v Bruselu reklamuje například právě to, že informace o jejím vyřazení unikla dříve, než oficiálně měla.

"Jedna z mnoha stížností"

Areva se odvolala i k českému Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tam ale zatím byla neúspěšná. V pondělí úřad rozhodl, že ČEZ při vyřazení francouzské státní společnosti nechyboval, toto rozhodnutí je zatím nepravomocné.

Evropská stížnost, která je reakcí na stížnost podanou k Evropské komisi podle všeho ze strany Arevy, je zatím v zárodku.

„Jedná se pouze o získání dostatečných informací, na jejichž základě teprve Evropská komise kvalifikovaně vyhodnocuje, zda zahájit s členským státem formální řízení," říká vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU Martin Smolka, který má kauzu na starosti. Podle něj je ve vztahu k ČR ročně zahajováno několik desítek podobných šeření, která ještě nemusí předjímat pozici EK k možnému porušení unijního práva.

Shodou okolností se stížností na český jaderný supertendr zabývá francouzský eurokomisař Michel Barnier, který má na starosti agendu vnitřního trhu.

Vyřazení Arevy podle všeho zpožďuje český jaderný tendr. V těchto dnech se čeká vyhlášení průběžného hodnocení uchazečů, původně přitom mělo být hotové už koncem roku 2012. ČEZ však zatím říká, že zářijový termín vybrání vítěze není ohrožen.

V tendru po vyřazení Arevy zůstal americko-japonský Westinghouse a  rusko-české konsorcium MIR.1200.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy