Česko poslalo do Bruselu obhajobu škrtnutí Arevy

Tereza Šídlová
28. 2. 2013 21:40
Evropská komise nyní rozhodne o zahájení formálního řízení kvůli temelínskému tendru
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká republika už Evropské komisi zaslala svou obhajobu vyřazení francouzské Arevy ze stamiliardového tendru na dostavbu Temelína, který v Česku běží v režii polostátní firmy ČEZ.

V Bruselu tak nyní začíná horká fáze projednávání francouzské stížnosti. Hraje se totiž o to, zda EU kvůli tendru zahájí s Českem formální řízení kvůli porušení unijního práva.

„Mohu potvrdit, že Česká republika již zaslala písemnou odpověď na žádost Evropské komise o informace ohledně vyřazení uchazeče AREVA ze zadávacího řízení organizovaného společností ČEZ na veřejnou zakázku ,Dostavba Jaderné elektrárny Temelín'," sdělil deníku Aktuálně.cz Michal Bucháček ze Stálého zastoupení ČR při Evropské unii.

Znění odpovědi je však podle diplomatů důvěrné ze zákona.

ČEZ Arevu z tendru překvapivě vyřadil loni v říjnu. V Paříži tuto zprávu oznámil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg mezi čtyřma očima svému protějšku Laurentu Fabiusovi, a to den před oficiálním oznámením rozhodnutí ČEZu.

Arevě se podle neoficiálních informací nelíbí a v Bruselu reklamuje například právě to, že informace o jejím vyřazení unikla dříve, než oficiálně měla.

"Jedna z mnoha stížností"

Areva se odvolala i k českému Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tam ale zatím byla neúspěšná. V pondělí úřad rozhodl, že ČEZ při vyřazení francouzské státní společnosti nechyboval, toto rozhodnutí je zatím nepravomocné.

Evropská stížnost, která je reakcí na stížnost podanou k Evropské komisi podle všeho ze strany Arevy, je zatím v zárodku.

„Jedná se pouze o získání dostatečných informací, na jejichž základě teprve Evropská komise kvalifikovaně vyhodnocuje, zda zahájit s členským státem formální řízení," říká vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU Martin Smolka, který má kauzu na starosti. Podle něj je ve vztahu k ČR ročně zahajováno několik desítek podobných šeření, která ještě nemusí předjímat pozici EK k možnému porušení unijního práva.

Shodou okolností se stížností na český jaderný supertendr zabývá francouzský eurokomisař Michel Barnier, který má na starosti agendu vnitřního trhu.

Vyřazení Arevy podle všeho zpožďuje český jaderný tendr. V těchto dnech se čeká vyhlášení průběžného hodnocení uchazečů, původně přitom mělo být hotové už koncem roku 2012. ČEZ však zatím říká, že zářijový termín vybrání vítěze není ohrožen.

V tendru po vyřazení Arevy zůstal americko-japonský Westinghouse a  rusko-české konsorcium MIR.1200.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy