Česko není transparentní v platech žen a mužů. Máme co zlepšovat, míní Válková

ČTK ČTK
29. 6. 2020 22:10
Česko porušilo Evropskou sociální chartu, když nezajistilo transparentnost v odměňování žen a mužů. Nedosáhlo také pokroku při vyrovnávání zastoupení žen a mužů ve vedení firem. Zveřejnil to Evropský výbor pro sociální práva. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková bere rozhodnutí výboru jako upozornění, že ČR má v zajištění rovných šancí co zlepšovat.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková chce na podzim kabinetu předložit návrh nové vládní strategie rovnosti žen a mužů.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková chce na podzim kabinetu předložit návrh nové vládní strategie rovnosti žen a mužů. | Foto: iStock

Evropská sociální charta je mezinárodní úmluva o sociálních a hospodářských právech. Československo ji podepsalo v květnu 1992, závazky pak převzalo Česko. Na plnění dohlíží Evropský výbor pro sociální práva. Tvoří ho 15 členů. Volí je výbor ministrů Rady Evropy na šest let.

Na propast v odměňování žen a mužů a nízký podíl žen na rozhodování v Česku si stěžovala v srpnu 2016 organizace University Women of Europe. Výbor výsledek řízení zveřejnil oficiálně dnes. Jednomyslně rozhodl, že ČR porušila ustanovení charty, "neboť není zajištěna transparentnost odměňování a v praxi není umožněno srovnávání pracovních míst". Výbor sice uznává, že česká vláda nějaké kroky podnikla, měřitelný pokrok ale nenastal.

Ženy v Česku vydělávají o pětinu méně

Ženy v Česku vydělávají dlouhodobě v průměru o pětinu méně. Důvodem je hlavně to, že pracují v méně placených oborech a na nižších postech. Dopad na částku má i mateřství. Nižší výdělek pobírá podle průzkumů ale řada žen i v případě, že dělají stejnou práci jako jejich mužští kolegové.

"Lidé mají právo vědět, jaká je průměrná mzda na jejich pozici, a že zaměstnavatelé by je neměli nutit o své mzdě mlčet," míní Válková. Podle ní je "velmi smutné", že ženy vydělávají v roce 2020 výrazně méně než muži. Nerovnost v odměňování by měly víc kontrolovat inspektoráty práce, uvedla zmocněnkyně.

Podle výboru Česko nezajistilo dostatečný pokrok ani ve vyváženém zastoupení žen na rozhodování ve firmách. Evropský výbor pro sociální práva uvedl, že ženy tvořily v roce 2016 v Česku 10,1 procenta vedení největších firem a v EU v průměru 23,3 procenta. V roce 2019 to bylo v ČR asi 18,5 procenta a v EU průměrně 27,8 procenta. Výbor píše, že vláda před lety sice stanovila cíl, aby v rozhodovacích pozicích v soukromém sektoru i veřejné sféře bylo 40 procent žen, závazný právní předpis ale nepřijala.

Podle Válkové existuje "řada způsobů" jak vyšší zastoupení žen ve vedení podpořit. Loni začal platit nominační zákon, který upravuje nominace do státních či polostátních společností. "Do něj by bylo třeba doplnit ustanovení zavazující ministerstva k předkládání z hlediska zastoupení žen spravedlivějších nominací," uvedla Válková. Dodala, že se dokončuje nová vládní strategie rovnosti žen a mužů. Kabinet by návrh dokumentu měl dostat na podzim.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy