Česko od úterý zruší zákaz dovozu zvířat z části Rakouska kvůli slintavce

ČTK ČTK
14. 4. 2025 17:36
Česko od úterý zruší zákaz dovozu zvířat z části Rakouska kvůli slintavce

Od úterý skončí zákaz vozit do Česka ovce, kozy, skot a prasata z Burgenlandu a Dolního Rakouska. U Slovenska a Maďarska zákaz dovozu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce kvůli riziku zavlečení nákazy přetrvává. Nově ale bude možné ze zmíněných zemí dovážet do Česka některé tepelně neopracované živočišné produkty, pokud budou vyrobené před výskytem nákazy v Maďarsku a na Slovensku. Informovala o tom Státní veterinární správa.

Z Maďarska do ČR půjde od úterý dovézt tepelně neopracované potraviny vyrobené letos před 3. březnem, ze Slovenska musí jít o datum výroby před 20. březnem. Opatření platí pro potraviny ze zvířat vnímavých k nákaze. K dovozu bude nutné mít veterinární osvědčení vydané slovenskými či maďarskými úřady.

Podle Státní veterinární správy zůstává v platnosti zákaz dovážet ze Slovenska a Maďarska seno, slámu a zelenou píci a nadále budou na slovenských a rakouských hranicích kontroly a dezinfekce vozidel nad 3,5 tuny.

Zákaz dovozu zvířat z části Rakouska byl vydaný v reakci na výskyt nákazy v sousedním Maďarsku a Slovensku poté, co pásma okolo ohnisek nákazy přesáhla na území Rakouska. "Vzhledem k tomu, že nákaza nebyla do dnešního dne na území Rakouska potvrzena a všechny výsledky vyšetření zvířat na slintavku v uzavřených pásmech na rakouském území byly dosud negativní, neshledává SVS důvod pro pokračování tohoto omezení," napsali veterináři.

Upravená opatření také zmírňují zákaz dovozu masokostní moučky, zpracované živočišné bílkoviny a kafilerního tuku ze Slovenska a Maďarska. Zákaz se nově nebude vztahovat na produkty vyrobené v zařízeních, ve kterých nebylo nutné likvidovat zvířata z ohnisek či pásem kolem nákazy. Pro dovoz zmíněného zboží bude rovněž nutné mít veterinární opatření.

Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.

 

Právě se děje

Další zprávy