Česko od středy zavede namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem, oznámil Fiala

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2023 14:39
Česko od středy zavede kvůli růstu počtu migrantů kontroly na hranicích se Slovenskem, informoval o tom na sociální síti X premiér Petr Fiala. Podle ministra vnitra Víta Rakušana budou kontroly namátkové a po celé délce hranice. Krok Česko podle představitelů kabinetu koordinuje s Polskem, které zavádí podobné opatření také.
Před rokem kvůli přílivu migrantů Česko zřídilo stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích koncem září, opatření zrušilo začátkem února.
Před rokem kvůli přílivu migrantů Česko zřídilo stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích koncem září, opatření zrušilo začátkem února. | Foto: Profimedia.cz

Před rokem kvůli přílivu migrantů Česko zřídilo stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích koncem září, opatření zrušilo začátkem února. "Počty nelegálních migrantů do EU začínají opět růst. Nebereme to na lehkou váhu a rychle reagujeme na vzniklou situaci," uvedl Fiala.

Fiala k zavedení namátkových kontrol uvedl, že vláda aktivně bojuje především proti převaděčům a obchodníkům s lidským neštěstím. Podle vyjádření předsedy opozičního hnutí ANO a expremiéra Andreje Babiše se počty nelegálních migrantů zvýšily kvůli pozvánce, jak označil evropskou dohodu o migraci a z níž Fialovu vládu viní.

Nynější počty migrantů by podle Rakušana samy o sobě důvodem pro hraniční kontroly nebyly. Česko se pro opatření rozhodlo kvůli tomu, že k tomuto kroku přistoupilo Polsko, vysvětlil. "Naše opatření je tedy prevencí, aby se případný migrační proud nepřesunul k nám. Situaci budeme průběžně vyhodnocovat a režim na hranicích se bude upravovat na základě tvrdých fakt, nikoliv nepodložené hysterie," uvedl v reakci na Babišovy výtky.

Slovenský premiér Ľudovít Ódor po oznámení obou sousedních zemí o zavedení kontrol na společných hranicích řekl, že migrace potřebuje evropské řešení a samostatné kroky států vyvolají kaskádový efekt. Dosluhující slovenská vláda rozhodne o svém postupu ve středu.

Opatření začne fungovat od půlnoci. "Kontroly budou probíhat na hranici se Slovenskem tak, aby co nejméně omezily přeshraniční provoz a zbytečně nezatěžovaly dopravu ani cestující," doplnil Rakušan. České úřady jsou podle něj v kontaktu se slovenskými, rakouskými i německými sousedy.

Policie na síti X sdělila, že na opatření nasadí v úvodní fázi zhruba 130 policistů, především z příhraničí. "Pomáhat jim budou kolegové z cizinecké policie a ostatních krajských ředitelství," napsala policie. Kontroly se budou soustředit na vytipovaná vozidla a policisté využijí zkušenosti kolegů s odhalováním převaděčů. Zaměří hlavně na silniční a železniční přechody, kontroly se ale mohou týkat i pěších či cyklistů. 

Ministerstvo vnitra uvedlo, že kontroly bude provádět namátkově po celé hranici. "Upozorňujeme, že občané k překročení hranice potřebují platný pas nebo občanský průkaz," napsalo. Kontroly jsou zatím v plánu do 13. října, případné prodloužení bude záležet na aktuální situaci. Polsko od úterní půlnoci také zavede na deset dní dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem.

I na rakousko-slovenských hranicích budou od úterní půlnoci obnoveny kontroly, oznámil to rakouský ministr vnitra Gerhard Karner. Potrvají prozatím deset dnů. Karner uvedl, že Rakousko zavádí kontroly kvůli tomu, aby zabránilo pašerákům lidí využívat rakouské území jako náhradní cestu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy