Česko obdrželo vyjádření komise ke střetu zájmů Babiše. Porušuje legislativu, tvrdí

Domácí Domácí
12. 11. 2020 10:47
Po necelém roce Česko obdrželo další klíčový rozbor Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Je patrné že komisi obhajoba tuzemských úřadů příliš nepřesvědčila. Brusel trvá na tom, že Babiš stále ovládá holding Agrofert a porušuje tak českou i evropskou legislativu. Požaduje zároveň kontrolu dalších dosud neprověřených projektů koncernu.
Šťouchat do lidí, je dnes třeba jinak.
Šťouchat do lidí, je dnes třeba jinak. | Foto: ČTK/Michaela Říhová

"Česko má v předcházení střetu zájmů závažné nedostatky," píšou auditoři. S informací přišel server Irozhlas.cz.

"Pan Babiš ovládá společnosti ze skupiny Agrofert," píše Evropská komise hned v úvodu dopisu, kde shrnuje své dosavadní závěry auditního šetření. Kritizuje, že Česko konfliktní situaci příliš neřeší. Premiér podle Bruselu nadále porušuje český zákon o střetu zájmů. Ten říká, že firma, kterou alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, nesmí pobírat dotace ani investiční pobídky. Zakazuje také, aby politici na vysokých postech vlastnili média.

Evropská komise dále uvádí, že veškerá unijní podpora, kterou tuzemské úřady Agrofertu v posledních třech letech přidělily, byla neoprávněná. Podle dřívějšího prohlášení českých úřadů jsou dotace pro Agrofert aktuálně opatřeny preventivní stopkou.

Doporučení Babiš dostal už v roce 2018

V prosinci 2018 bývalý eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil, aby Babiš buď vložil Agrofert do takzvaného slepého fondu, který však v Česku není možný, nebo přestal pobírat dotace, či odstoupil z čela vládní rady pro eurofondy. A konečně aby se zdržel jakýchkoli rozhodnutí v souvislosti s dotacemi.

Vedle české legislativy Babiš podle Evropské komise přitom porušuje také unijní finanční nařízení, které začalo platit 2. srpna 2018. Podle něj ke střetu zájmů dochází, pokud je například z důvodu hospodářského či osobního zájmu "ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí účastníka finančních operací".

Opatření přijatá z podnětu evropských kontrolorů, která by měla střetu zájmů zabránit, ale nejsou podle stanoviska Bruselu dostatečná. Mezi ně patří například to, že premiér během projednávání témat spojených s evropskými dotacemi na vládě chodí takzvaně za dveře. Ačkoli jakýkoli střet zájmů od začátku odmítá, činí tak prý z preventivních důvodů. 

"Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze," reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS zprávě. K aktuálnímu dopisu Bruselu Babiš napsal, že ho dosud neviděl. "Budete se muset obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj. Já žádné stanovisko Evropské komise neobdržel a ani neznám jeho obsah. Se mnou za celou dobu nikdo nejednal," doplnil.

V auditu nejde jen o premiéra

Po prostudování květnové reakce ministerstva pro místní rozvoj Evropská komise uzavřela další z auditních zjištění. Popiskem "zjištění je uzavřeno" označila například pasáž týkající se starší dotace pro Lovochemii, která měla z evropských fondů na "komplexní inovaci výrobních postupů" čerpat 50 milionů korun.

Projekt lovosického výrobce hnojiv v celkové hodnotě 190 milionů korun, který byl dokončen v roce 2015, ale nebyl podle auditorů skutečně inovativní. Lovochemie tak podle nich na podporu z operačního programu Podnikání a inovace neměla nárok. 

Vedle střetu zájmů totiž Evropská komise našla během auditního šetření i chyby v hodnocení a výběru jednotlivých projektů. Týkalo se to například také dotace pro Pekárnu Zelená louka, která unijní podporu čerpala na výrobu toastového chleba značky Penam. Kontroloři zjistili, že pekárna ve skutečnosti použila už existující technologii. Německá společnost Lieken AG, která je součástí skupiny Agrofert, vyráběla podobný toastový chléb už v roce 2013.

Audit odhalil chyby také hned u pětice projektů firmy Cerea. U výrobce cereálních tyčinek auditoři upozornili ještě na jiný střet zájmů, než je ten českého premiéra Babiše. Auditoři totiž během šetření přišli na to, že dodavatelem nových sušáren zrnin, ke kterým finálně mířily dotace, byla společnost TIS-CR, kterou řídí bratr manažera Cerey.

V případě projektů firmy Cerea Evropská komise dále uvádí, že od českých úřadů nedostala žádnou zpětnou vazbu. Trvá tak na stanovisku obsaženém v závěrečné auditní zprávě, že by se unijní podpora pro pardubickou firmu - minimálně u projektů, které jsou v rozporu se zákonem o střetu zájmů - měla zrušit.

Agrofert i Babiš vinu odmítají

Sám Agrofert tvrdí, že o výsledku auditu nemá žádné bližší informace. "Jde primárně o záležitost mezi Evropskou komisí a Českou republikou. S námi nikdo žádné řízení nevedl a ohledně auditu nás nikdo nekontaktoval," řekl redakci iRozhlas.cz mluvčí koncernu Karel Hanzelka. Holding se přitom podle něj snažil "zahájit dialog", na jeho výzvy Brusel ale nereagoval.

Podobně jako Babiš i Agrofert od začátku jakékoli pochybení odmítá. "Naznačené závěry auditu jsou dle našeho názoru absurdní. Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv," pokračoval mluvčí s tím, že všechny dotační projekty tuzemské úřady v minulosti kontrolovaly "bez nálezu jakýchkoli zásadních závad".

Osmistránkový dopis opatřený dalšími 198 stránkami příloh doručila Evropská komise ministerstvu pro místní rozvoj prozatím v anglickém znění, čeká se tak na českou verzi dokumentu. Až ji Brusel zašle, Česku začne běžet tříměsíční lhůta, během níž musí informovat, jak uvádí do praxe zbývající doporučení, která zůstávají stále otevřená.

 

Právě se děje

Další zprávy