Česko není mezi šampióny svobody médií, ve světě kleslo na 21. místo. Slováci si naopak polepšili

ČTK ČTK
20. 4. 2016 12:41
Z deváté na jednadvacátou příčku sestoupilo Česko v hodnocení organizace Reportéři bez hranic, která vydává žebříček zemí, kde vládne svoboda médií. Nejlepší bývalou komunistickou zemí je Slovensko, které dokonce postoupilo ze 14. na 12. místo. První pětici nejsvobodomyslnějších států tvoří Finsko, Nizozemsko, Norsko, Dánsko a Nový Zéland. Naopak nejhůře na tom jsou Severní Korea a Eritrea.
V Česku podle organizace Reportéři bez hranice už nevládne naprostá svoboda sdělovacích prostředků. (Ilustrační foto)
V Česku podle organizace Reportéři bez hranice už nevládne naprostá svoboda sdělovacích prostředků. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Paříž - Česko už podle nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) nepatří mezi ideální země, kde vládne naprostá svoboda sdělovacích prostředků.

Za poslední rok si mezi 180 sledovanými státy pohoršilo sestupem z deváté příčky na 21. Vyplývá to z žebříčku, který RSF zveřejnila. Podle organizace se za poslední rok situace ve světě zhoršila, a to zejména na americkém kontinentě, který poprvé v celkovém průměru skončil kvůli rostoucímu množství vražd novinářů za Afrikou.

Přestože je Evropa nadále oblastí, kde jsou média nejsvobodnější, RSF zaznamenala zhoršení situace kvůli "zneužití" kontrašpionáže a boje proti terorismu k přijetí legislativních opatření umožňujících sledování ve velkém měřítku. Zvyšuje se případ konfliktů zájmu a kontrola státu nad veřejnoprávními, ale někdy i nad soukromými sdělovacími prostředky. "To ukazuje, že kontinent nezaznamenává pozitivní vývoj," soudí RSF.

Ohledně Česka organizace vyzdvihuje skutečnost, že jeho justice chrání svobodu médií. "Pomluva je zločin, ale její postih je vzácný. Navíc v roce 2005 ústavní soud rozhodl, že každý názor je ze zákona 'chráněn', takže žaloba je ještě méně pravděpodobná. Když je politická satira terčem soudního řízení, soudy často rozhodnou ve prospěch žalovaného, protože Češi chtějí udržet svou tradici satiry a karikatury jako legitimní formy kritiky," uvádí RSF.

Oproti roku 2015 opustila ale Česká republika prestižní skupinu první dvacítky zemí sdílenou mimo jiné se severskými státy a Německem, Rakouskem, Švýcarskem, Slovenskem nebo Novým Zélandem. Česko se tak dostalo do čela druhé kategorie států, kde je situace "uspokojivá", tedy mimo jiné mezi USA, Francii, Británii či Austrálii a Jihoafrickou republiku.

První pětici nejsvobodomyslnějších států tvoří Finsko, Nizozemsko, Norsko, Dánsko a Nový Zéland. V první desítce jsou jen dvě mimoevropské země, shodou okolností obě ze Střední Ameriky: šestá Kostarika a desátá Jamajka. Nejhorší jsou tradičně Severní Korea a africká Eritrea.

Nejvíce si polepšilo Tunisko

Nejlepší bývalou komunistickou zemí je Slovensko, které dokonce postoupilo ze 14. na 12. místo. I Bratislava získala ale více negativních bodů než loni, takže postup v žebříčku je dán tím, že "konkurenti", včetně propadávajícího se Česka, si pohoršili ještě víc.

Nejlépe si za rok polepšilo Tunisko (o 30 míst na 96.) díky menšímu násilí proti novinářům a Ukrajina (o 22 míst na 107.) po zmírnění konfliktu na východě země. Největší propad zaznamenalo Polsko (o 29 míst na 47.) kvůli aktivitě nové vlády namířené proti médiím a Tádžikistán (o 34 míst na 150.) kvůli vzrůstajícímu autoritářství režimu. Za Tádžikistánem skončilo na 151. místě Turecko, které usiluje o sbližování s Evropskou unií.

"Všechny ukazatele žebříčku vykazují zhoršení situace. Mnoho orgánů veřejné správy se snaží získat kontrolu ve svých zemích v obavách z příliš velkého prostoru pro veřejnou debatu," sdělil agentuře AFP generální tajemník RSF Christophe Deloire.

"V současné době je stále snadnější pro mocenské struktury obracet se přímo na veřejnost prostřednictvím nových technologií, a souběžně je tam více násilí proti všem představitelům nezávislého zpravodajství," dodal.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

"Vstupujeme do nové éry propagandy, kdy nové technologie umožňují s nízkými náklady vést vlastní komunikaci, dodávat své diktované informace," upozornil také Deloire s tím, že proti nim stojí novináři, kteří se nadále snaží tento tok třídit a vytrhávat tak zrna od plev.

RSF se sídlem v Paříži má při sestavování každoročního žebříčku v jednotlivých zemích na zřeteli řadu kritérií, a to od legislativy, dodržování plurality názorů, transparentnosti, majetkové kontroly médií, autocenzury až po míru násilí vůči novinářům.

Žebříček zemí podle svobody médií pro rok 2016:

1. Finsko
2. Nizozemsko
3. Norsko
4. Dánsko
5. Nový Zéland
...
176. Čína
177. Sýrie
178. Turkmenistán
179. Severní Korea
180. Eritrea

Zdroj: RSF

Některé české střední a vysoké školy začlenily do vyučování hodiny, v jejichž rámci se studenti učí, jak rozpoznat kremelskou propagandu. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy