Česko není mezi šampióny svobody médií, ve světě kleslo na 21. místo. Slováci si naopak polepšili

ČTK ČTK
20. 4. 2016 12:41
Z deváté na jednadvacátou příčku sestoupilo Česko v hodnocení organizace Reportéři bez hranic, která vydává žebříček zemí, kde vládne svoboda médií. Nejlepší bývalou komunistickou zemí je Slovensko, které dokonce postoupilo ze 14. na 12. místo. První pětici nejsvobodomyslnějších států tvoří Finsko, Nizozemsko, Norsko, Dánsko a Nový Zéland. Naopak nejhůře na tom jsou Severní Korea a Eritrea.
V Česku podle organizace Reportéři bez hranice už nevládne naprostá svoboda sdělovacích prostředků. (Ilustrační foto)
V Česku podle organizace Reportéři bez hranice už nevládne naprostá svoboda sdělovacích prostředků. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Paříž - Česko už podle nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) nepatří mezi ideální země, kde vládne naprostá svoboda sdělovacích prostředků.

Za poslední rok si mezi 180 sledovanými státy pohoršilo sestupem z deváté příčky na 21. Vyplývá to z žebříčku, který RSF zveřejnila. Podle organizace se za poslední rok situace ve světě zhoršila, a to zejména na americkém kontinentě, který poprvé v celkovém průměru skončil kvůli rostoucímu množství vražd novinářů za Afrikou.

Přestože je Evropa nadále oblastí, kde jsou média nejsvobodnější, RSF zaznamenala zhoršení situace kvůli "zneužití" kontrašpionáže a boje proti terorismu k přijetí legislativních opatření umožňujících sledování ve velkém měřítku. Zvyšuje se případ konfliktů zájmu a kontrola státu nad veřejnoprávními, ale někdy i nad soukromými sdělovacími prostředky. "To ukazuje, že kontinent nezaznamenává pozitivní vývoj," soudí RSF.

Ohledně Česka organizace vyzdvihuje skutečnost, že jeho justice chrání svobodu médií. "Pomluva je zločin, ale její postih je vzácný. Navíc v roce 2005 ústavní soud rozhodl, že každý názor je ze zákona 'chráněn', takže žaloba je ještě méně pravděpodobná. Když je politická satira terčem soudního řízení, soudy často rozhodnou ve prospěch žalovaného, protože Češi chtějí udržet svou tradici satiry a karikatury jako legitimní formy kritiky," uvádí RSF.

Oproti roku 2015 opustila ale Česká republika prestižní skupinu první dvacítky zemí sdílenou mimo jiné se severskými státy a Německem, Rakouskem, Švýcarskem, Slovenskem nebo Novým Zélandem. Česko se tak dostalo do čela druhé kategorie států, kde je situace "uspokojivá", tedy mimo jiné mezi USA, Francii, Británii či Austrálii a Jihoafrickou republiku.

První pětici nejsvobodomyslnějších států tvoří Finsko, Nizozemsko, Norsko, Dánsko a Nový Zéland. V první desítce jsou jen dvě mimoevropské země, shodou okolností obě ze Střední Ameriky: šestá Kostarika a desátá Jamajka. Nejhorší jsou tradičně Severní Korea a africká Eritrea.

Nejvíce si polepšilo Tunisko

Nejlepší bývalou komunistickou zemí je Slovensko, které dokonce postoupilo ze 14. na 12. místo. I Bratislava získala ale více negativních bodů než loni, takže postup v žebříčku je dán tím, že "konkurenti", včetně propadávajícího se Česka, si pohoršili ještě víc.

Nejlépe si za rok polepšilo Tunisko (o 30 míst na 96.) díky menšímu násilí proti novinářům a Ukrajina (o 22 míst na 107.) po zmírnění konfliktu na východě země. Největší propad zaznamenalo Polsko (o 29 míst na 47.) kvůli aktivitě nové vlády namířené proti médiím a Tádžikistán (o 34 míst na 150.) kvůli vzrůstajícímu autoritářství režimu. Za Tádžikistánem skončilo na 151. místě Turecko, které usiluje o sbližování s Evropskou unií.

"Všechny ukazatele žebříčku vykazují zhoršení situace. Mnoho orgánů veřejné správy se snaží získat kontrolu ve svých zemích v obavách z příliš velkého prostoru pro veřejnou debatu," sdělil agentuře AFP generální tajemník RSF Christophe Deloire.

"V současné době je stále snadnější pro mocenské struktury obracet se přímo na veřejnost prostřednictvím nových technologií, a souběžně je tam více násilí proti všem představitelům nezávislého zpravodajství," dodal.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

"Vstupujeme do nové éry propagandy, kdy nové technologie umožňují s nízkými náklady vést vlastní komunikaci, dodávat své diktované informace," upozornil také Deloire s tím, že proti nim stojí novináři, kteří se nadále snaží tento tok třídit a vytrhávat tak zrna od plev.

RSF se sídlem v Paříži má při sestavování každoročního žebříčku v jednotlivých zemích na zřeteli řadu kritérií, a to od legislativy, dodržování plurality názorů, transparentnosti, majetkové kontroly médií, autocenzury až po míru násilí vůči novinářům.

Žebříček zemí podle svobody médií pro rok 2016:

1. Finsko
2. Nizozemsko
3. Norsko
4. Dánsko
5. Nový Zéland
...
176. Čína
177. Sýrie
178. Turkmenistán
179. Severní Korea
180. Eritrea

Zdroj: RSF

Některé české střední a vysoké školy začlenily do vyučování hodiny, v jejichž rámci se studenti učí, jak rozpoznat kremelskou propagandu. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy