Česko? Ne, vítejte v Řecku! Volby nastolily nové poměry

Petr Holub
2. 11. 2013 12:15
Občané frustrovaní krizí zvolili tři roky po minulých volbách roztříštěnou sněmovnu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Občané frustrovaní dlouhodobou ekonomickou krizí zvolili tři roky po minulých volbách zcela roztříštěnou sněmovnu složenou ze sedmi stran. Tři strany přitom v předchozím parlamentu nezasedaly. Sestavit vládu se zdálo být nemožné, protože mezi nimi byli tradiční komunisté a populistické strany z levice i pravice.

Předchozí odstavec je povědomý, avšak nepřibližuje pouze situaci České republiky po volbách v říjnu 2013. Úplně stejnou zkušenost prodělali v květnu 2012 také v Řecku.

Volte ještě jednou

Řeky zasáhla krize vůbec nejhůř v celé Evropě a výkon jejich ekonomiky se během posledních pěti let snížil o čtvrtinu. Svou nespokojenost dali najevo tím, že způsobili naprostý převrat ve sněmovně, když dvě hlavní strany, pravicová Nea Demokratia a socialistický PASOK ztratily většinu svých hlasů ve prospěch komunistů a nově založených formací.

Česká krize snížila ekonomický výkon jen o tři procenta, trvala však stejně dlouho jako v Řecku. Zdejší voliči si vzali od občanů středomořské země nevědomky příklad.

Řekové nabízejí další postup i v situaci, kdy zvolené strany nedokážou sestavit vládu. Tradiční strany Nea Demokratia a PASOK chtěly pokračovat v úsporné politice, kterou Evropská unie podmiňovala další finanční pomoc. Neměly však ani dohromady většinu a ostatní strany rozpočtové škrty odmítaly.

Nová politická krize byla vyřešena rychlou dohodou na dalších volbách. Konaly se za sedm týdnů a konzervativci a socialisté tentokrát získali dohromady těsnou většinu. Stabilní vládu pojistila spolupráce s ekologickou levicí, která nutnost úspor připustila.

Těžký osud Zorana Jankoviče

Jiný vzor nabídli Slovinci, kde ekonomika klesla během krize o deset procent. Ve volbách v roce 2011 ztratily tradiční strany, vládní Sociální demokraté i opoziční pravicová Demokratická strana, a také ve Slovinsku do sněmovny proniklo sedm stran.

Vítězná strana Pozitivní Slovinsko získala 28,5 procenta, i když byla založena dva měsíce před volbami podnikatelem a lublaňským starostou Zoranem Jankovičem. Rodilý Srb vsadil na levicový populismus a Slovinci mu dali přednost, protože slíbil, že skončí s úspornou politikou.

Jankovič se pokusil sestavit vládu, těsně před hlasováním o důvěře ale svůj pokus odvolal. Novou koalici domluvil šéf poražených Demokratů Janez Janša se třemi menšími stranami. Poté vyhlásil nový úsporný program.

V lednu 2013 obvinila policie Janšu i Jankoviče z přijímání úplatků. Novou vládu pak sestavila předsedkyně strany Pozitivní Slovinsko Alenka Bratušeková se sociálními demokraty, liberály a stranou důchodců. Pokračuje v úsporné politice, proti níž Slovinci před volbami protestovali. Preference Pozitivního Slovinska poklesly v září na pět procent.   

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy