Česko nabídlo OSN vojáky pro mírovou misi v Izraeli

ČTK ČTK
30. 9. 2013 15:24
Účast české armády na Golanských výšinách ale připadá v úvahu nejdříve v roce 2015
Čeští vojáci se účastní také mise v Mali.
Čeští vojáci se účastní také mise v Mali. | Foto: Jan Gazdík

Prostějov - Česká republika oficiálně nabídla OSN vojáky pro mírovou misi na Golanských výšinách, účast české armády zde ale připadá v úvahu nejdříve v roce 2015.

OSN vyjádřila zájem o nasazení českých vrtulníků v misích v Súdánu a Mali. Při návštěvě 601. skupiny speciálních sil v Prostějově to v pondělí řekl ministr obrany v demisi Vlastimil Picek.

Ministři obrany a zahraničí v demisi Vlastimil Picek a Jan Kohout se koncem minulého týdne setkali s náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace Hervé Ladsousem.

"Nabídli jsme jednotku na Golanské výšiny," řekl Picek. Podle něj jsou ale nejbližší termíny obsazené, v úvahu tak česká účast připadá nejdříve v roce 2015. Nasazeno by mohlo být až 150 vojáků.

"Naše nabídka na Golany platí a teď už je to věc spíše logistická, kdy se tam uvolní příslušné kapacity, které my budeme moci nahradit," řekl premiér v demisi Jiří Rusnok, který se návštěvy prostějovských vojáků též zúčastnil. Připomněl také svůj páteční projev před Valným shromážděním OSN, kde hovořil o připravenosti Česka více se zapojovat do mírových misí světové organizace.

Ladsous zároveň vyjádřil zájem o nasazení českých vrtulníků v afrických misích OSN. Pět transportních vrtulníků by se mohlo připojit k mírovým silám OSN v západosúdánském regionu Dárfúr, tři bojové vrtulníky by mohly být nasazeny v Mali. V nebojové misi Evropské unie (EUTM) v Mali má nyní česká armáda 38 vojáků.

Konečné slovo bude mít nová vláda

"Já bych byl pro, samozřejmě v rámci možností, které máme, kapacitních i ekonomických, ale prostě my se musíme podílet na tom, co se děje ve světě, musíme spolu s ostatními pokud možno pomáhat utlumovat různá ohniska napětí," uvedl o nasazení vrtulníků Rusnok.

Konečné rozhodnutí ale podle něj učiní pravděpodobně až příští vláda vzešlá z říjnových předčasných voleb. Měla by to však podle něj být "poměrně rychlá záležitost".

Při návštěvě prostějovských specialistů a 102. průzkumného praporu Rusnok ve vzpomínce na výročí mnichovské dohody také podotkl, že je třeba neustále bojovat za svobodu a suverenitu. A právě prostějovští vojáci to svou prací podle něj dennodenně dokazují.

Až 20 členů 601. skupiny speciálních sil dnes v afghánském Kábulu střeží české velvyslanectví, dalších až 50 jejích vojáků by mělo od příštího roku pomáhat vyšším stupňům tamních speciálních sil.

S návrhem účasti českých vojáků na misi OSN na Golanských výšinách přišel na konci srpna prezident Miloš Zeman. Izrael obsadil syrské Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, kde od roku 1974 působí mezinárodní pozorovatelé v misii UNDOF.

 

Právě se děje

Další zprávy