Česko na prahu pohromy. O život může koncem října bojovat více než tisíc lidí

Jakub Heller Radek Dragoun Jakub Heller, Radek Dragoun
8. 10. 2020 19:12
Česko čeká čtrnáct dní přísných opatřeních, která mají zabránit nejhoršímu. Co to však znamená? Co se může stát, když se situace nezlepší? Za celé září bylo v Česku odhaleno přes 46 tisíc nakažených. Podle aktuálních odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky reálně hrozí, že za říjen jich bude 150 až 250 tisíc. Koncem října navíc může v nemocnicích ležet až tisíc těžce nemocných.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek představil nová opatření a seznámil národ se situací, ve které se nachází. A slova optimismu hledal jen stěží. Přitom ještě před pár dny mluvil o tom, že Česko dva týdny žádná přísnější opatření nečekají. Co se změnilo?

Odpověď je vcelku jednoduchá. Přestože se na krátkou dobu reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku podařilo snížit k hodnotě 1,1, podle Prymuly už znovu překročilo hranici 1,2 a stále stoupá. To znamená, že pět nakažených dohromady nakazí dalších šest lidí. Na tom by ale ještě nebylo nic tak děsivého.

Mnozí si jistě vzpomenou, že Česko už vidělo horší údaje - reprodukční číslo bylo na začátku září dokonce 1,6. Jenže tehdy ho nedoprovázela tak vysoká čísla nakažených. Přestože tedy růst počtu infikovaných byl strmější, stále jsme ještě byli v místech, kde byl český zdravotnický systém schopen situaci zvládnout. 

To se teď mění. Vyšší reprodukční číslo se v kombinaci s velkým počtem nakažených stává nebezpečně namíchaným koktejlem, jak ostatně vysvětloval ve středu poslancům sněmovního výboru pro zdravotnictví Ladislav Dušek, šéf vládních zdravotnických statistiků.

I pokud by se reprodukční číslo udrželo na aktuální hranici, čeká podle něj Česko velmi obtížná situace. "Reprodukční číslo 1,2 je při tom velkém počtu nakažených do konce října schopné vyrobit i pět až šest tisíc nově diagnostikovaných denně. Nadále platí, že je sice 80 procent z nich bezpříznakových a s mírným průběhem, ale v tom velkém objemu a v rychlosti průchodu populací vznikne masa lidí, která bude potřebovat hospitalizační péči," řekl poslancům Dušek.

Chvíli navíc trvá, než se množství nakažených projeví v nárůstu počtu lidí, které nemoc upoutá na lůžko intenzivní péče. Už teď je proto podle Duška jasné, že se s aktuální situací bude nemocniční personál potýkat ještě v prosinci. A to i v případě, že se vývoj podaří zvrátit.

Už i optimistický scénář je špatný scénář

Podstatné ale je, že podle Duška je tohle ještě ten optimistický scénář. Stačí se podívat na prezentaci, kterou poslancům představil. Z ní je jasně vidět, že pokud se reprodukční číslo zvedne na 1,4, diagnostikovaných bude denně nikoliv šest, ale až dvanáct tisíc. Celkem by se tak za říjen mohlo nakazit přes dvě stě tisíc lidí. To jsou čísla, která si Češi dosud těžko uměli představit.

Foto: ÚZIS

A co je nejdůležitější, podle dat se blížíme k hranici, za kterou už nám náš zdravotnický systém nebude stačit. "I kdyby se stal zázrak a rychlost epidemie se prudce zbrzdila, což se evidentně v tuto chvíli nechystá, budeme muset v jednu danou chvíli v nemocnicích organizačně zvládnout péči o více než dva až 2,5 tisíce hospitalizovaných, spíše více. To je včetně pacientů s lehčím průběhem. A budeme směřovat ke konci října k tisícovce těžkých případů na lůžku na celou republiku," řekl Dušek poslancům.

A to opět mluví jen o té optimističtější variantě, kdy se reprodukční číslo udrží na hodnotě 1,2. V horším případě, kdy se "R" zvýší, bude situace ještě o poznání horší. Tisícovky těžkých případů bychom se v takovém případě dočkali ještě před koncem měsíce. 

Foto: ÚZIS

A stejně to vidí i ministr Roman Prymula. "Blížíme do situace, kdy kapacity našich zdravotnických zařízení mohou být využívány v tak vysoké míře, že by to znemožnilo poskytovat ostatní péči. A my nemůžeme léčit jenom pacienty s covidem," řekl. 

Ohnutí křivky počtu nakažených je tak v tuhle chvíli podle Duška pro Česko prioritou číslo jedna. Zjednodušeně se tak dá říct, že vláda nyní získala dojem, že bez přísných opatření, která ve čtvrtek nastavila, by se republika mohla vydat na cestu, ze které už by se jen obtížně vracela.

Koronavirus v Česku láme rekordy. Má vláda recept na to jak situaci řešit? Sledujte živý speciál DVTV. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy