Česko může zažít arktický den, teplota místy nevystoupí nad minus deset stupňů

ČTK ČTK
10. 2. 2021 8:51
Středeční ráno bylo v Česku opět velmi mrazivé. Nejvíce mrzlo v severozápadní polovině Čech. Nejnižší teplotu zaznamenala krušnohorská Rolava s minus 27,2 stupně Celsia. Meteorologové uvedli, že nízké ve středu nebudou jen ranní teploty, ale i denní maxima. Na některých místech na severu a severozápadě Čech se středa může stát arktickým dnem, kdy teplota nevystoupí nad minus deset stupňů.
Zasněžená ulice v německém Münsteru (8.2.2021)
Zasněžená ulice v německém Münsteru (8.2.2021) | Foto: Reuters

Podle Českého hydrometeorologického ústavu Arktický den zažijí ve středu pravděpodobně v Liberci. Už v úterý tam nejvyšší denní teplota dosáhla minus 9,3 stupně. Arktický den se přitom v Liberci po roce 2000 vyskytnul pouze šestkrát, naposledy v únoru 2012. Nejnižší maximum Liberec pamatuje z 19. prosince 2009, kdy dosáhlo minus 14 stupňů. Nad minus deset stupňů se teplota nedostala v Liberci ani 8. ledna 2003, 23. ledna 2006, 20. prosince 2009 a 6. a 7. února 2012.

Středeční ráno bylo nejchladněji v severozápadní polovině Čech, kde teplota klesla nejčastěji k minus 11 až minus 15 stupňům. Kromě Rolavy bylo velmi chladno také ve Varnsdorfu s minus 18,6 stupně Celsia a na Klínovci s minus 16,2 stupně. Přes den mohou být teploty v Česku v širokém rozmezí od minus 11 stupňů na severozápadě po plus jeden stupeň na jihovýchodě.

Meteorologové v pondělí vydali výstrahu před mrazy. Silné mrazy podle nich v Česku potrvají minimálně do poloviny února.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy