Česko může napadnout rozhodnutí o vyplácení dotací Agrofertu, tvrdí ministerstvo

ČTK ČTK
12. 8. 2021 12:39
Česko bude moci soudně napadnout postup Evropské komise vůči dotacím pro firmy ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), tvrdí ministerstvo financí. Podle něj to umožnil dopis, kterým Evropská komise zamítla žádost o proplacení dotace pro plastikářskou firmu Fatra. Ministerstvo průmyslu a obchodu proplatilo Fatře 547 000 korun.
Premiér Andrej Babiš (ANO).
Premiér Andrej Babiš (ANO). | Foto: ČTK

"Další postup bude koordinován společně s ministerstvem průmyslu a obchodu jako řídicím orgánem Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a ministerstvem zahraničních věcí, které by Českou republiku v daném sporu zastupovalo," uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Podle české diplomacie musí další postup schválit vláda. "A to na základě návrhu ministerstva průmyslu a obchodu, do jehož gesce tato záležitost zcela spadá," sdělila Mariana Wernerova z ministerstva zahraničí.

Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová považuje postup úřadů za hazardní a v rozporu se zájmy Česka. "Babiš svým prokázaným střetem zájmů škodí nejenom českým vztahům se zahraničními partnery, ale v současnosti především blokuje cestu ke 180 miliardám korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. Taková situace se neřeší pokusem o soudní spor, ale vyvozením osobní odpovědnosti. Jenomže to by stálo průmyslové impérium Andreje Babiše byznysovou perspektivu," uvedla.

Evropská komise schválila český národní plán obnovy v červenci. Získání celých 180 miliard korun z mimořádného krizového fondu ale podmínila tím, že české úřady zabrání možnému střetu zájmů veřejných činitelů.

O zamítnutí žádosti o proplacení dotace informoval ve středu server irozhlas.cz. České úřady se pomocí žádosti snažily otestovat, zda Brusel peníze kvůli Babišovu střetu zájmu skutečně neproplatí, a získat rozhodnutí o zamítnutí platby napadnutelné u soudu.

Jak žádost Česka, tak aktuální odpověď Evropské komise, odpovídají podle Žurovce předem konzultovanému a národními orgány opakovaně prezentovanému postupu. "Informace v některých médiích, že reakce Evropské komise je z hlediska České republiky neúspěchem, nebo že znamená stopku pro jakékoliv další platby z prostředků EU, se nezakládají na pravdě a nemají oporu ve znění dopisu ze strany Evropské komise. Naopak, reakce Evropské komise tyto obavy vyloučila, neboť došlo k pozastavení právě a jen platby projektu společnosti Fatra," uvedl Žurovec.

Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů odmítá. Podle opozice by premiér měl odejít z politiky, nebo zajistit, aby holding Agrofert z jeho svěřenských fondů nepobíral dotace. České úřady pak politici vybízejí k tomu, aby peníze vyplacené Agrofertu vymáhaly.

Server uvedl, že šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Mark Lemaitre napsal dopis české velvyslankyni při EU Editě Hrdé. Píše v něm, že žádosti o dotace na výměnu sušáren zrnin pro společnost Cerea a na nákup nového válcovacího stroje pro firmu Fatra jsou neoprávněné.

Ministerstvo průmyslu a obchodu proplatilo Fatře 547 000 korun před půl rokem. Resort financí 16. června mimořádnou žádost o proplacení dotace pro Fatru poslal, a to přestože na rizika tohoto plánu upozorňoval náměstek ministra zahraničí Martin Smolek, který dříve s celým plánem na otestování střetu zájmů přišel, napsal server.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy