reklama
 
 

Podle Babiše míří Česko k rekordnímu přebytku rozpočtu v historii, ekonomové ale nadšeni nejsou

7. 12. 2016
Doposud se v souvislosti s letošním státním rozpočtem hovořilo tak, že pravděpodobně neskončí se schodkem. Poslední informace říkají, že země má našlápnuto k rekordnímu přebytku v historii. Podle odhadu ministra financí Andreje Babiše skončí výsledek s přebytkem dvacet až čtyřicet miliard korun.

Praha - Současný přebytek státního rozpočtu je 55 miliard korun, tato částka se však s utrácením na konci roku může ještě během následujících týdnů snížit. Přesto by měly v rozpočtu zbýt desítky miliard korun. 

"Očekávám přebytek ve výši dvacet až čtyřicet miliard korun," uvedl ministr financí Andrej Babiš pro Hospodářské noviny. To by znamenalo rekordní přebytek v historii samostatné České republiky. Padl by rekord z roku 1994, kdy ve státní pokladně na konci roku zůstalo 10,4 miliard korun. Tehdy byly příjmy státu 380,1 miliardy korun a přebytek tak činil 2,7 procenta. 

Aby se správci státní pokladny podařil překonat rekord z roku 1994 i vzhledem k celkovému rozpočtu, musel by na konci roku ušetřit 34 miliard korun, což je ale stále ještě o  dvacet méně, než je současný přebytek. 

Otázka je, zdali za takový výsledek sklidí ministr financí pochvalu. Ekonomové uvádějí, že není těžké šetřit na státním rozpočtu, pokud se zmrazí investice, navíc v době ekonomického růstu. "Neschopnost investovat se promítne do snížení potenciálního růstu ekonomiky v následujících letech," myslí si například hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"Problémem tedy není, jestli nakonec rozpočet vykáže schodek nebo přebytek, ale důvod tohoto výsledku. Letos je důvodem kromě mimořádně vysokých příjmů i pokles kapitálových výdajů, a to na spolufinancování evropských projektů," doplnil Marek Dřímal, ekonom Komerční banky. 

Resort financí naopak tvrdí, že hlavním přínosem aktivního salda je zlepšený výběr daní, mimo jiné díky jím zavedeným kontrolním hlášením DPH. "Dosavadní vývoj odráží nejen pokračující dynamiku ekonomiky, ale také efektivnější výběr daně, kdy finanční správa provedla řadu kontrolních akcí se zaměřením na převodní ceny," zdůvodňuje vývoj v této oblasti ministerstvo.

Více o státním rozpočtu  čtěte ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

autor: Martin Ťopek | 7. 12. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama