Podle Babiše míří Česko k rekordnímu přebytku rozpočtu v historii, ekonomové ale nadšeni nejsou

Martin Ťopek Martin Ťopek
7. 12. 2016 18:55
Doposud se v souvislosti s letošním státním rozpočtem hovořilo tak, že pravděpodobně neskončí se schodkem. Poslední informace říkají, že země má našlápnuto k rekordnímu přebytku v historii. Podle odhadu ministra financí Andreje Babiše skončí výsledek s přebytkem dvacet až čtyřicet miliard korun.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Současný přebytek státního rozpočtu je 55 miliard korun, tato částka se však s utrácením na konci roku může ještě během následujících týdnů snížit. Přesto by měly v rozpočtu zbýt desítky miliard korun. 

"Očekávám přebytek ve výši dvacet až čtyřicet miliard korun," uvedl ministr financí Andrej Babiš pro Hospodářské noviny. To by znamenalo rekordní přebytek v historii samostatné České republiky. Padl by rekord z roku 1994, kdy ve státní pokladně na konci roku zůstalo 10,4 miliard korun. Tehdy byly příjmy státu 380,1 miliardy korun a přebytek tak činil 2,7 procenta. 

Aby se správci státní pokladny podařil překonat rekord z roku 1994 i vzhledem k celkovému rozpočtu, musel by na konci roku ušetřit 34 miliard korun, což je ale stále ještě o  dvacet méně, než je současný přebytek. 

Otázka je, zdali za takový výsledek sklidí ministr financí pochvalu. Ekonomové uvádějí, že není těžké šetřit na státním rozpočtu, pokud se zmrazí investice, navíc v době ekonomického růstu. "Neschopnost investovat se promítne do snížení potenciálního růstu ekonomiky v následujících letech," myslí si například hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"Problémem tedy není, jestli nakonec rozpočet vykáže schodek nebo přebytek, ale důvod tohoto výsledku. Letos je důvodem kromě mimořádně vysokých příjmů i pokles kapitálových výdajů, a to na spolufinancování evropských projektů," doplnil Marek Dřímal, ekonom Komerční banky. 

Resort financí naopak tvrdí, že hlavním přínosem aktivního salda je zlepšený výběr daní, mimo jiné díky jím zavedeným kontrolním hlášením DPH. "Dosavadní vývoj odráží nejen pokračující dynamiku ekonomiky, ale také efektivnější výběr daně, kdy finanční správa provedla řadu kontrolních akcí se zaměřením na převodní ceny," zdůvodňuje vývoj v této oblasti ministerstvo.

Více o státním rozpočtu  čtěte ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy