Česko má vrátit 22 milionů z dotací. Podezření ze střetu zájmů se týká i Agrofertu

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 3. 2017 18:45
Evropská komise chce po Česku vrátit 22 milionů korun kvůli pochybnému rozdělování dotací do zemědělství, a to i pro firmu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Aktuálně.cz informaci, kterou přinesl server Echo24, potvrdila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. "Žádá po nás jako korekci 800 tisíc eur. Evropská komise se domnívá, že se členové naší dozorčí rady mohli dopustit střetu zájmů. Odvoláme se proti tomu a věříme, že nám dá nakonec Evropská komise za pravdu," řekla Nováková. Předpisy měl podle Echa 24 porušit Jaroslav Faltýnek (ANO), který na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF a zároveň působil ve vedení Agrofertu.
Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Kvůli podezření ze střetu zájmů při udělování evropských dotací mimo jiné i pro Agrofertu ministra financí Andreje Babiše má Česko vracet Unii 22 milionů korun. Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková.

Předpisy měl podle Echa 24 porušit i Jaroslav Faltýnek (ANO), který na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF a zároveň působil ve vedení Agrofertu. Faltýnek, který z dozorčí rady SZIF odešel loni v červenci, nařčení ze střetu zájmů odmítá. "Dotace z Evropské unie, které jdou do České republiky, úřadují úředníci, nikoliv dozorčí rada," řekl České televizi.

Že nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat tvrdí i Nováková. Fond se proto pokusí rozhodnutí EK zvrátit. "Věříme, že ČR nebude muset platit nic," řekla mluvčí fondu.

Kromě Faltýnka na rozdělování zemědělských dotací dohlíželi i další dva poslanci, kteří byli podle Evropská komise ve střetu zájmů. "Komise nám vyčítá kromě Agrofertu i podniky pánů Kudely a Velebného," dodala Nováková.

Poslanec za KDU-ČSL Petr Kudela podle svých slov nevěděl, že jej Komise ze střetu zájmů podezírá. "Obdělávám dlouhodobě deset hektarů a nikdy jsem nežádal o jiné dotace než na plochu. Upozorňoval jsem na to, že jsem odběratelem dotací Státního zemědělského intervenčního fondu," řekl Aktuálně.cz Kudela.

"Pokud je mé působení v SZIF tak zásadním problémem, okamžitě rezignuji," uzavřel Kuděla, který deseti hektarů půdy obdělává jako fyzická osoba a podle jeho slov jde koníčka, kterým se nikdy neživil.

Od rozhodnutí odmítl předseda dozorčí rady SZIP a poslanec za ČSSD Ladislav Velebný, jehož působení Komise také rozporuje. "Rada plní ze zákona jenom úkoly, které má, a rozdělování dotací do nich nespadá. Přístup k rozdělování jsme neměli," říká předseda dozorčí rady a někdejší společník ve firmě B. V. spol. s.r.o.

Je nutné posoudit, zda ty finanční operace Andreje Babiše v sobě nezahrnují daňovou úsporu desítek milionů korun a víc. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 14 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy