Česko má vrátit 22 milionů z dotací. Podezření ze střetu zájmů se týká i Agrofertu

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 3. 2017 18:45
Evropská komise chce po Česku vrátit 22 milionů korun kvůli pochybnému rozdělování dotací do zemědělství, a to i pro firmu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Aktuálně.cz informaci, kterou přinesl server Echo24, potvrdila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. "Žádá po nás jako korekci 800 tisíc eur. Evropská komise se domnívá, že se členové naší dozorčí rady mohli dopustit střetu zájmů. Odvoláme se proti tomu a věříme, že nám dá nakonec Evropská komise za pravdu," řekla Nováková. Předpisy měl podle Echa 24 porušit Jaroslav Faltýnek (ANO), který na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF a zároveň působil ve vedení Agrofertu.
Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Kvůli podezření ze střetu zájmů při udělování evropských dotací mimo jiné i pro Agrofertu ministra financí Andreje Babiše má Česko vracet Unii 22 milionů korun. Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková.

Předpisy měl podle Echa 24 porušit i Jaroslav Faltýnek (ANO), který na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF a zároveň působil ve vedení Agrofertu. Faltýnek, který z dozorčí rady SZIF odešel loni v červenci, nařčení ze střetu zájmů odmítá. "Dotace z Evropské unie, které jdou do České republiky, úřadují úředníci, nikoliv dozorčí rada," řekl České televizi.

Že nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat tvrdí i Nováková. Fond se proto pokusí rozhodnutí EK zvrátit. "Věříme, že ČR nebude muset platit nic," řekla mluvčí fondu.

Kromě Faltýnka na rozdělování zemědělských dotací dohlíželi i další dva poslanci, kteří byli podle Evropská komise ve střetu zájmů. "Komise nám vyčítá kromě Agrofertu i podniky pánů Kudely a Velebného," dodala Nováková.

Poslanec za KDU-ČSL Petr Kudela podle svých slov nevěděl, že jej Komise ze střetu zájmů podezírá. "Obdělávám dlouhodobě deset hektarů a nikdy jsem nežádal o jiné dotace než na plochu. Upozorňoval jsem na to, že jsem odběratelem dotací Státního zemědělského intervenčního fondu," řekl Aktuálně.cz Kudela.

"Pokud je mé působení v SZIF tak zásadním problémem, okamžitě rezignuji," uzavřel Kuděla, který deseti hektarů půdy obdělává jako fyzická osoba a podle jeho slov jde koníčka, kterým se nikdy neživil.

Od rozhodnutí odmítl předseda dozorčí rady SZIP a poslanec za ČSSD Ladislav Velebný, jehož působení Komise také rozporuje. "Rada plní ze zákona jenom úkoly, které má, a rozdělování dotací do nich nespadá. Přístup k rozdělování jsme neměli," říká předseda dozorčí rady a někdejší společník ve firmě B. V. spol. s.r.o.

Je nutné posoudit, zda ty finanční operace Andreje Babiše v sobě nezahrnují daňovou úsporu desítek milionů korun a víc. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy