Česko má třetí nejmenší podíl věřících, ukázal průzkum

ČTK ČTK
28. 12. 2012 15:52
Nejvíce věřících je v Ghaně. V Česku se za úplné ateisty označilo 30 procent lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Lipold

Hamburk/Vídeň - Česká republika se zařadila na třetí místo mezi "ateistickými státy" za Čínu a Japonsko.

Naopak největší podíl věřících na národní populaci vykazuje západoafrická Ghana, kde se za zbožné označilo 96 procent obyvatelstva.

Vyplynulo to z výsledků celosvětové ankety, o nichž dnes informovala rakouská agentura Kathpress s odvoláním na lednové vydání hamburského magazínu Geo.

Největší podíl osob, které se označily za vyslovené ateisty, má Čína se 47 procenty, následována Japonskem s 31 procenty, Českou republikou se 30 a Francií s 29 procenty.

V Rakousku se za přesvědčené ateisty prohlásilo deset procent respondentů příslušného průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 50.000 lidí z 57 zemí.

Za věřící se v anketě prohlásilo 93 procent obyvatelstva Nigérie a 92 procent Arménie.

Podíl věřících je podle výsledků ankety výrazně vyšší mezi hinduisty (82 procenta) a křesťany (81 procent) než mezi muslimy (74 procenta) a židy (38 procent).

Z průzkumu kromě toho vyplynulo, že napříč všemi zeměmi je tím vyšší podíl věřících, čím chudší jsou vrstvy obyvatelstva.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy