Česko má pátý případ prasečí chřipky, znovu z USA

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 6. 2009 13:35
Dalším nakaženým je devětačtyřicetiletý muž, který se vrátil z cest po USA

* Všech pět lidí si nákazu přivezlo ze Spojených států * Všichni se přihlásili sami v počáteční fázi nemoci * Už týden je pro (A)H1N1 vyhlášen pandemický stav

Praha - Čeští lékaři odhalili pátý případ prasečí chřipky. Virem A/H1N1 se při cestě do Spojených států nakazil devětačtyřicetiletý muž z Prahy.

Muž se z cest po Los Angeles, Las Vegas a Honolulu vrátil 11. června, o čtyři dny později vyhledal lékaře ve Fakultní nemocnici na Bulovce kvůli několika příznakům. Tam mu odebrali vzorky na virologické vyšetření.

"Onemocnění má ale celkově lehký průběh, a proto nebyla nutná hospitalizace. V současné době je pacient ve velmi dobrém klinickém stavu v domácím ošetření," uklidnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Od prvních masivních výskytů prasečí neboli mexické chřipky, která si ve světě vyžádala destíky obětí, bylo doposud v České republice registrováno pět případů.

První dva pacienti se vyléčili bez vážnějších komplikací.

Úřednický kabinet Jana Fischera už upravuje plány, podle kterých se Česko chystá na možné propuknutí pandemie prasečí chřipky (A)H1N1 v republice.

Světová zdravotnická organizace totiž už minulý týden - po strmém nárůstu tohoto onemocnění v Asii a Austrálii - už vyhlásila, že nemoc je pandemií. "Poté, co byl vyhlášen tento nejhorší, pandemický stav, jsem navrhla zvýšit o pět procent množství vakcín," uvedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Pandemický plán dosud počítal s tím, že v Česku bude připravena zásoba vakcín proti chřipce pro dvacet procent nejohroženější populace. Nyní, pokud vláda plán schválí, by zásoba vystoupala na 25 procent, což znamená nákup dalšího půl milionu dávek léků.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy