reklama
 
 

Česko má druhého kardinála, papež jmenoval Duku

6. 1. 2012 15:20
Dodnes byl jediným kardinálem v Česku Miloslav Vlk. Oba jsou nyní poradci Benedikta XVI.

Praha - Pražský arcibiskup Dominik Duka se stal kardinálem, tedy členem nejvyššího vedení katolické církve.

V pátek ho jmenoval papež Benedikt XVI. na závěr mše, kterou sloužil při příležitosti Zjevení Páně.

Česká republika měla dodnes pouze jednoho kardinála, a to Miloslava Vlka. Duka se stal 22. kardinálem z českých a moravských diecézí. Jmenovací dekret převezme v únoru.

"Dominik Duka se tak stává papežovým spolupracovníkem a poradcem v církevních záležitostech," uvedlo arcibiskupství.

Podívejte se, jak se Dominik Duka ujal úřadu arcibiskupa:

Dominiku Dukovi už gratuloval prezident Václav Klaus.

"Vnímám toto rozhodnutí jako vstřícné pro naši zemi a také jako ocenění Vašeho dosavadního působení coby biskupa, arcibiskupa a českého primase," napsal Klaus.

"Jsem rád, že Benedikt XVI. dal tímto jmenováním jasně najevo, koho si přeje mít v této těžké chvíli tak rozporuplného světa po svém boku v nejvyšší církevní hierarchii," dodal prezident.

Noví kardinálové z celého světa

Kardinálský oblek

 • Má purpurovou barvu, která připomíná barvu krve.
 • Kardinál obléká červeně lemovanou kleriku, červené cingulum, tedy šňůru na přepásání, a malou kulatou čepičku zvanou solideo.
 • Slavnostní oděv je celý jasně červený s výjimkou bílé rochety a bílé mitry.
 • Součástí znaku je červený kardinálský klobouk s dvakrát patnácti střapci.

Kardinál Vlk, jehož Duka v pražské arcidiecézi nahradil, letos 17. května oslaví 80. narozeniny. Proto se již nebude moci účastnit volby papeže. Toho při konkláve volí pouze kardinálové mladší osmdesáti let. Nově mezi nimi bude tedy i osmašedesátiletý Duka.

Konzistoř s novými kardinály zasedne poprvé 18. února. Noví kardinálové převezmou jmenovací dekret. Den poté bude papež spolu s novými kardinály v bazilice sv. Petra sloužit slavnostní mši, při níž budou předány také kardinálské prsteny.

Mezi 22 nově jmenovanými kardinály jsou mimo jiné dva Němci, berlínský arcibiskup Rainer Maria Woelki a jezuitský teolog Karl Josef Becker, který již působí v Římě, ale také duchovní z USA, Číny, Itálie, Portugalska, Španělska, Brazílie, Indie, Kanady, Nizozemska, Rumunska, Belgie a Malty.

Osmnácti z 22 nových kardinálů je méně než 80 let a mohli by se tak účastnit kardinálského shromáždění (konkláve), jehož členové budou po smrti nynější hlavy katolické církve volit jeho nástupce.

Počet členů konkláve je omezen na 120 členů. Věk těch, kteří budou příštího papeže vybírat, nesmí v den smrti papeže překročit právě 80 let.

Doživotní čestný titul

Titul kardinála není spojen s úřadem, je to funkce papežova poradce, připomněla Česká biskupská konference.

Titul se získává udělením, tedy pouhým jmenováním, na kardinály se nesvětí, ani nežehná jako na opata, ani se nekoná jejich intronizace či pověření úřadem. Jedná se o čestný titul, hodnost.

Aby se někdo stal kardinálem, je tedy třeba především udělat něco záslužného pro církev, její rozvoj a růst, nicméně i významní teologové, kněží, se stali kardinály. Kardinálové nemusí být biskupové, ani tomu tak v dějinách vždy nebylo.

autoři: Domácí, ČTK | 6. 1. 2012 15:20

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama