Mladí pijí jako nikdy předtím, říkají policisté. Chystají velkou razii v hospodách

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
5. 10. 2015 13:49
Policisté zpřísní kontroly barů a restaurací. Zaměří se na nalévání alkoholu mladistvým. Policie zprávu o akci vyslala záměrně do světa proto, aby se hospodští stačili připravit. Sankce ale budou kvůli tomu tvrdší. Společně s policisty do podniků, kde se už dříve nalévalo nezletilým, ale i do nově vytipovaných hostinců, nastoupí i například inspektoři České obchodní inspekce, celníci, hygienici či hasiči.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Policisté chystá nezvykle rozsáhlé kontroly barů a restaurací. V pátek spustí masovou akci, kde se několik tisíc policistů zaměří hlavně na to, jestli hostinští nalévají alkohol nezletilým. Kontroly potrvají do konce roku, první fáze se spustí už tento pátek a bude pokračovat do 16. října.

Policie zprávu o akci vyslala záměrně do světa proto, aby se hospodští stačili připravit. Sankce ale budou kvůli tomu tvrdší. „Oznamujeme akci dopředu, což nebývá zvykem, vzkazujeme všem provozovatelům, aby se připravili. Chceme být nekompromisní v udělování sankcí, při udělování pokut půjdeme na samou horní hranici,“ sdělil v pondělí novinářům ředitel pořádkové policie Martin Hrinko s tím, že to není šikana provozovatelů, ale prevence před naléváním alkoholu dětem.

Tři až patnáct tisíc korun pokuta

Pokud se objeví pochybení, dostane provozovatel blokovou pokutu až 5 tisíc korun, ve správním řízení pak může jít o pokutu vysokou 3 až 15 tisíc korun. Jen u pokuty to ale nemusí skončit, kontroloři mohou podnik na pár dní zavřít. 

Společně s policisty do hostinců, kde se už dříve nalévalo nezletilým, ale i do nově vytipovaných restaurací, nastoupí například i inspektoři České obchodní inspekce, celníci, hygienici či hasiči, kteří budou kontrolovat, zda se dodržují bezpečnostní nebo hygienická pravidla.

„Sankce často dopadnou spíš na číšníka nebo provozovatele. Ale díky tomu, že se zapojí jak Česká obchodní inspekce, tak živnostenský úřad či hygiena, jsme se dohodli, že ve chvíli, kdy se v provozovně ukáže, že jsou tam závažnější porušení, kontrola začne být hloubková,“ vysvětluje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Prvenství v pití mladistvých

Letos v létě už policie nalévání alkoholu mladistvým v restauracích a barech kontrolovala a odhalila 16 trestných činů a 869 přestupků. "Bohužel se potvrdilo, že trend přetrvává, a proto chce policie zasadit zásah hlavně těm provozovatelům restaurací, kde je pravděpodobnost, že dochází k recidivě," vysvětlil Hrinko. 

Alkohol mezi nezletilými je v Česku alarmující problém. Nezletilí Češi drží v konzumaci alkoholu mezi zeměmi Evropské unie prvenství, následuje Dánsko a Německo. Alkohol u nás pije 79 procent šestnáctiletých, zatímco například v Chorvatsku je to kolem 66 procent.

„Českou republiku dlouhodobě kritizují mezinárodní instituce. Zatímco jinde se situace zlepšuje, u nás vzrostla od roku 1995 konzumace tvrdého alkoholu mladistvými o sto procent. Dnes se u nás pije tak jako nikdy,“ upozorňuje Vobořil. Podle zprávy OECD vzrostl vrostl od roku 2002 počet českých deváťáků, kteří mají zkušenost s alkoholem ze 70 na 94 procent.

Podle průzkumů je česká společnost k alkoholu otevřená natolik, že 97 procent dětí nevnímá rizika spojená s jeho pitím, přitom se tisíc nezletilých dostane ročně kvůli otravě do nemocnice na jednotku intenzivní péče. Pro nezletilé je navíc snadné alkohol sehnat. A 35 procent jich pravidelně pije v restauracích. Právě proto se na ně kontroly nyní zaměřují. „Samotná přítomnost podnapilých bude důvodem k sankcím – jde o to, aby majitelé vyvíjeli tlak na vstup mladistvých a hlídali vstupy do provozoven,“ upozorňuje ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Vobořil apeluje i na rodiče, měli by si víc hlídat svoje potomky. "Je potřeba se zamyslet, s kým se vaše děti stýkají, co dělají a jakou mají zkušenost," říká národní protidrogový koordinátor.

 

Právě se děje

Další zprávy