Česko je nejhorší v dohledu nad čerpáním peněz z EU

Domácí Domácí
3. 7. 2013 9:10
Výroční zpráva Evropské komise tvrdě kritizuje činnost českého ministerstva financí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česko nezvládlo dohled nad čerpáním evropských peněz, a bylo v tom dokonce nejhorší ze všech zemí EU.

S odkazem na výroční zprávu Evropské komise za rok 2012 o tom informoval Radiožurnál.

Dokument generálního ředitelství pro regionální politiku tvrdě kritizuje činnost českého ministerstva financí, které má na starosti kontrolu systému čerpání peněz. Tato kontrola v Česku - jako jediné zemi EU - nefungovala.

"U jednoho auditního orgánu (Česká republika) bylo zjištěno, že v podstatě nefunguje," píše se ve zprávě. U žádného jiného auditního orgánu v zemích EU není hodnocení tak kritické.

V Česku došlo v čerpání eurofondů k řadě chyb a podvodů. Státní rozpočet kvůli nim následně přišel o miliardy korun. Po zásahu z Bruselu se činnost ministerstva financí i dalších českých úřadů zlepšila, jak Radiožurnálu potvrdila Evropská komise.

Ministerstvo financí dřívější chyby připustilo. Podle něj byl hlavním problémem fakt, že čerpání dřív přímo kontrolovaly ty úřady, které zároveň peníze rozdělovaly, a ministerstvo tak mělo hlavně metodický dohled.

Na základě požadavku Bruselu byl audit čerpání eurofondů centralizován pod ministerstvem financí, což vedlo k nápravě chyb, vysvětlil Radiožurnálu ředitel auditního orgánu na ministerstvu financí Václav Štraser.

"Evropská komise už teď na základě bilaterálních jednání pozitivně hodnotila plnění akčního plánu a konstatovala uspokojení nad centralizací auditu i nad jeho výsledky," řekl Štraser.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy