Česko je na rekordní příčce v žebříčku kvality podnikání Doing Business, pomohly mu snadné daně

Martin Ťopek Martin Ťopek
25. 10. 2016 18:57
Světová banka pozvedla Českou republiku v hodnocení podnikatelského prostředí. V celosvětovém žebříčku Doing Business 2017 přiřadila v celkovém hodnocení podnikatelského prostředí Česku 27. příčku, to oproti loňskému hodnocení představuje zlepšení o devět pozic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Praha - Historicky nejlepším umístění v žebříčku hodnocení Doing Business dosáhla letos Česká republika. Světová banka ji ve svém hodnocení přidělila 27. místo, ještě v roce 2010 skončila na 74. místě. 

Na zlepšení hodnocení okamžitě reagovali ministři, kterých se nejlepší ukazatele týkají. "Osobně mne těší především skok o 29 míst u indikátoru zavedení elektřiny, kde jsme zapracovali na vyjasnění metodiky, takže se konečně srovnává srovnatelné. Samozřejmě, že mám radost z obhájení prvního místa v podmínkách pro zahraniční obchod, což je také v gesci ministerstva," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. 

Zemi také v žebříčku pomohl indikátor placení daní, kde si Česko polepšilo ze 122. příčky na 53. místo. "Uživatelsky přátelské prostředí pro placení daní a celkové zjednodušení daňového systému jsou naší jednoznačnou prioritou pro nadcházející období. Usilovně na nich již pracujeme například v rámci projektu MOJE daně,“ řekl ke zveřejněnému žebříčku ministr financí Andrej Babiš.

Naopak za pochvalu nestojí ukazatel, hodnotící vyřizování stavebního povolení. Tam dokázaly české úřady Českou republiku o tři příčky na dolů na pozici 130.

"Ke spaní na vavřínech ovšem není důvod, a meziroční propad o tři příčky ve vyřízení stavebního povolení‘ je vážnou brzdou ekonomického růstu a nejvyšší prioritou k řešen," dodal ministr Mládek.

Zpráva Doing Business hodnotí podnikatelské prostředí ve 190 zemích světa. Prostřednictvím indikátorů je posuzována právní regulace, administrativní a finanční, případně i časová  náročnost spojená se vznikem a fungováním malého či středního podniku.

Spolu s World Competitiveness Yearbook prestižního švýcarského manažerského institutu IMD představuje Doing Business respektovaný zdroj informací při rozhodování investorů o umístění přímých zahraničních investic.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy