Česko je k návykovým látkám příliš tolerantní a politici s tím nic nedělají, varoval expert WHO

ČTK ČTK
20. 10. 2016 13:23
Česko patří v rámci Evropy k zemím, které jsou nejvíce tolerantní k návykovým látkám. Řekl to ve čtvrtek v Praze expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Lars Moller, který kritizoval mimo jiné snadnou dostupnost alkoholu. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil vyzval sněmovnu, která v současnosti projednává zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, aby se zabývala ochranou veřejného zdraví.
alkohol
alkohol | Foto: Thinkstock

Praha – V Česku chybí politická vůle, která by řešila rizika spojená s vysokou konzumací alkoholu mezi obyvatelstvem a udělala krok ke změnám. Liknavý postoj politické reprezentace ve čtvrtek kritizoval expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Lars Moller. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil vyzval sněmovnu, která v současnosti projednává zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, aby se zabývala ochranou veřejného zdraví.

Norma má nahradit současný platný zákon. Podle Vobořila by měl být nový zákon přísnější, ale pozměňovací návrhy ho neustále zmírňují. V rámci debaty o kouření v tomto zákoně, který je v médiích nazývaný jako "protikuřácký", se význam preventivních opatření proti rizikové konzumaci alkoholu podle Vobořila ztrácí. Podpořil proto ministerstvo zdravotnictví, aby ve sněmovně při projednávání zákona neustupovalo.

V Praze se ve čtvrtek poprvé uskutečňuje odborná národní konference Alkohol a jeho společenské dopady v ČR, sešli se zde odborníci z veřejné správy, nevládních organizací i průmyslu. 

"Dovolím si říci, že neznám jinou evropskou zemi, která by byla natolik tolerantní k návykovým látkám, jako je Česká republika. Když přijedete zvenčí, je to skutečně šok, když například pozorujete, jak je kouření dovoleno úplně všude... V jiných zemích na to lidé nejsou zvyklí," kritizoval Moller. Rovněž poukázal na snadnou dostupnost prodeje alkoholu. Jeho spotřebu lze prý regulovat, WHO má pro to důkazy z různých zemí Evropské unie, především z Finska.

Mezi opatření, která Moller doporučil, pokud se v ČR má omezit spotřeba alkoholu, je snížit počet prodejen, kde se prodává, a trvat na tom, aby byla přijata nová legislativa. Rovněž zvyšovat ceny a řídit tlak, který přichází z trhu, který alkohol propaguje, včetně sociálních sítí, dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy