Překvapivá pochvala od uživatelů Booking.com: Česko je druhou nejvlídnější zemí světa

Domácí Domácí
11. 1. 2019 16:02
Ubytovací portál Booking.com každoročně uděluje těm nejlepším penzionům a hotelům ocenění za vysoké hodnocení od hostů. Letos poprvé vytvořil i žebříček nejvlídnějších zemí, který odvodil z toho, jaký podíl ze všech hotelů a penzionů v dané zemi tvoří ty nejlépe hodnocené. A Česko z něj vyšlo nadmíru pozitivně. Zaujímá druhé místo, hned po Rakousku, o příčku před Polskem.
Při vítání Václava a Livie Klausových na zámku v Topolčiankach nemohl chybět tradiční chléb se solí
Při vítání Václava a Livie Klausových na zámku v Topolčiankach nemohl chybět tradiční chléb se solí | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Pověst Čechů jako často nevrlých a zamračených furiantů nabourává žebříček, který sestavil holandský start-up Booking.com. Češi z něj, alespoň podle hodnocení ubytovacích zařízení, vycházejí jako jedni z nejlepších hostitelů světa.

Aby si hoteliér mohl ve svém podniku vyvěsit plaketu "Ocenění za vysoké hodnocení od hostů", musí mu návštěvníci vystavit v průměru minimálně osmihvězdičkové hodnocení, přičemž recenzentů je potřeba nejméně pět.

Portál Booking.com uvádí, že za loňský rok takto ocenil bezmála 760 tisíc ubytovacích zařízení ve 219 zemích světa. V absolutních číslech je nejvíce oceněných v Itálii (106 513), Španělsku (46 646), Francii (45 286), Německu (36 042), Spojených státech (35 626) a dále v Chorvatsku, Velké Británii, Rusku, Polsku a Brazílii.

Co se však týče podílu nejoceňovanějších podniků vzhledem k těm méně oblíbeným, pořadí je jiné. Právě na tomto podílu je založený žebříček The most welcoming places on Earth, tedy nejvlídnějších zemí světa.

Nejvyšší podíl nejpříznivěji hodnocených hotelů, penzionů či apartmánů na platformě Booking.com mají tyto země v následujícím pořadí:

1. Rakousko
2. Česká republika
3. Polsko
4. Nový Zéland
5. Tchaj-wan
6. Rumunsko
7. Maďarsko
8. Irsko
9. Srbsko
10. Řecko

V Česku je na platformě zaregistrovaných víc než 16 tisíc ubytování a za nejoblíbenější města platí Praha, Karlovy Vary, Brno a Mariánské Lázně. Vynikající hodnocení mají také ubytovací zařízení na Šumavě, v Českém Švýcarsku, v Krkonoších a na Lipně.

Podle serveru neberou cestovatelé přívětivost na lehkou váhu. 73 % cestovatelů podle průzkumu Booking.com uvádí, že je pro ně při výběru dovolené rozhodující, zda jsou místní obyvatelé v dané destinaci přátelští a zajímaví.

Co do typu ubytování vítězí v žebříčku přívětivosti komornější ubytovací zařízení, jako jsou aparmány, farmy, guest housy či ubytování typu "postel a snídaně". "Což potvrzuje rostoucí zájem cestovatelů o unikátní zážitky," uvádí server. Mezi destinacemi vítězí v žebříčku přívětivosti následující místa:

1. Goreme (Turecko)
2. Slunj (Chorvatsko)
3. Eluanbi (Tchaj-wan)
4. Niagara on the Lake (Kanada),
5. Lake Tekapo (Nový Záland),
6. Bendigo (Austrálie),
7. Newport (USA),
8. Nozawa Onsen (Japonsko)
9. Fernando de Noronha (Brazílie)
10. El Chalten (Argentina)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy