Česko i přes škrty pomáhá ve světě. Dá 400 milionů

ČTK ČTK, Tereza Šídlová
12. 4. 2012 19:21
Projekty pro rozvojové země se nejčastěji týkají přístupu k pitné vodě a zemědělství
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Letošní rozpočet na české rozvojové projekty má být i přes všeobecné rozpočtové škrty nepatrně vyšší než ten loňský.

Česká rozvojová agentura spadající pod ministerstvo zahraničí by měla v tomto roce rozdělit 437,5 milionu korun, přičemž loni to bylo 430 milionů.

Například v Zambii za české peníze vzniklo učiliště pro pekaře či elektrikáře, v Bosně a Hercegovině zase desítky tisíc lidí mají díky českým prostředkům přístup k čisté pitné vodě.

Prioritní země pro Česko jsou Afghánistán, Bosna a Hercegovina, Etiopie, Moldavsko a Mongolsko. Česká pomoc proudí i do Gruzie, Kambodži, Kosova, Srbska či Palestiny.

"Loni agentura organizovala více než stovku dvoustranných rozvojových projektů ve 13 vybraných zemích světa," uvedl na tiskové konferenci náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub.

Výběr zemí často kopíruje mapu zemí, kde se Česko angažuje diplomaticky, například v rámci projektu Východního partnerství, jehož cílem je sbližování EU a šesti bývalých sovětských republik.

Hlavně pitnou vodu

To je případ Gruzie, země, která má trvalé spory s Ruskem, ale zároveň dlouhodobou podporu českých pravicových vlád. Tam Češi podporují například prevenci a včasné odhalování rakoviny u žen.

Nejčastěji však jdou české humanitární prostředky na projekty týkající se zásobování vody, výroby a dodávek energií, vzdělávání, zemědělství , lesnictví a rybolovu.

"Strategickým cílem české rozvojové politiky je odstraňování chudoby a podpora bezpečnosti a prosperity prostřednictvím efektivního partnerství, které umožní chudým a málo rozvinutým zemím realizovat jejich rozvojové cíle," konstatuje ministerstvo zahraničí na svém webu.

Celkově dává Česká republika z různých zdrojů na pomoc víc, ročně to je kolem čtyř miliard korun. V roce 2010 to bylo 4,341 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy