Česko i přes škrty pomáhá ve světě. Dá 400 milionů

Projekty pro rozvojové země se nejčastěji týkají přístupu k pitné vodě a zemědělství
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Letošní rozpočet na české rozvojové projekty má být i přes všeobecné rozpočtové škrty nepatrně vyšší než ten loňský.

Česká rozvojová agentura spadající pod ministerstvo zahraničí by měla v tomto roce rozdělit 437,5 milionu korun, přičemž loni to bylo 430 milionů.

Například v Zambii za české peníze vzniklo učiliště pro pekaře či elektrikáře, v Bosně a Hercegovině zase desítky tisíc lidí mají díky českým prostředkům přístup k čisté pitné vodě.

Prioritní země pro Česko jsou Afghánistán, Bosna a Hercegovina, Etiopie, Moldavsko a Mongolsko. Česká pomoc proudí i do Gruzie, Kambodži, Kosova, Srbska či Palestiny.

"Loni agentura organizovala více než stovku dvoustranných rozvojových projektů ve 13 vybraných zemích světa," uvedl na tiskové konferenci náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub.

Výběr zemí často kopíruje mapu zemí, kde se Česko angažuje diplomaticky, například v rámci projektu Východního partnerství, jehož cílem je sbližování EU a šesti bývalých sovětských republik.

Hlavně pitnou vodu

To je případ Gruzie, země, která má trvalé spory s Ruskem, ale zároveň dlouhodobou podporu českých pravicových vlád. Tam Češi podporují například prevenci a včasné odhalování rakoviny u žen.

Nejčastěji však jdou české humanitární prostředky na projekty týkající se zásobování vody, výroby a dodávek energií, vzdělávání, zemědělství , lesnictví a rybolovu.

"Strategickým cílem české rozvojové politiky je odstraňování chudoby a podpora bezpečnosti a prosperity prostřednictvím efektivního partnerství, které umožní chudým a málo rozvinutým zemím realizovat jejich rozvojové cíle," konstatuje ministerstvo zahraničí na svém webu.

Celkově dává Česká republika z různých zdrojů na pomoc víc, ročně to je kolem čtyř miliard korun. V roce 2010 to bylo 4,341 miliard korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy