Česko dá 6,7 miliardy do fondu EU pro rozvojové země

ČTK ČTK
16. 12. 2013 15:03
Peníze budou v příštích sedmi letech pomáhat zemím Afriky, Karibiku a Tichomoří.
Foto: Reuters

Praha - Zhruba 6,7 miliardy korun dá Česko v příštích sedmi letech do evropského fondu na pomoc rozvojovým zemím Afriky, Karibiku a Tichomoří.

Vyplývá to z dohody o financování fondu, kterou v pondělí Sněmovna v prvním kole podpořila. Dohodu, kterou je třeba schválit do konce roku, patrně tento týden podpoří také Senát.

Evropský rozvojový fond (EDF) je určen podle ministra financí Jana Fischera k financování rozvojové spolupráce EU se zeměmi, které podepsaly s EU dohodu o partnerství, takzvané dohody z Cotonu.

Dohoda o financování fondu, pro kterou hlasovalo 151 ze 164 přítomných poslanců, mimo jiné zakotvuje cíle a principy rozvojové spolupráce.

"Hlavním cílem, který vláda České republiky plně podporuje, je vymýcení chudoby, podpora udržitelného rozvoje a zapojení těchto zemí do světové ekonomiky," uvedl Fischer.

Ve fondu má být celkem 30,5 miliardy eur (zhruba 839 miliard korun). Na Česko připadá příspěvek zhruba 0,8 procenta, což je 243,27 milionu eur, aktuálně tedy asi 6,69 miliardy korun. "Je plně započitatelný jako oficiální rozvojová pomoc," uvedl ministr.

Příspěvek se podle něj hradí ve splátkách na základě výzvy Evropské komise, peníze budou posílány stejně jako povinný český příspěvek do rozpočtu EU z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa.

Část prostředků z fondu se investuje prostřednictvím Evropské investiční banky, část ve formě přímé rozpočtové podpory. České společnosti se dosud v rámci tohoto fondu uplatnily převážně jako poskytovatelé konzultačních služeb nebo subdodavatelé nadnárodních firem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy