Česko dá 6,7 miliardy do fondu EU pro rozvojové země

ČTK ČTK
16. 12. 2013 15:03
Peníze budou v příštích sedmi letech pomáhat zemím Afriky, Karibiku a Tichomoří.
Foto: Reuters

Praha - Zhruba 6,7 miliardy korun dá Česko v příštích sedmi letech do evropského fondu na pomoc rozvojovým zemím Afriky, Karibiku a Tichomoří.

Vyplývá to z dohody o financování fondu, kterou v pondělí Sněmovna v prvním kole podpořila. Dohodu, kterou je třeba schválit do konce roku, patrně tento týden podpoří také Senát.

Evropský rozvojový fond (EDF) je určen podle ministra financí Jana Fischera k financování rozvojové spolupráce EU se zeměmi, které podepsaly s EU dohodu o partnerství, takzvané dohody z Cotonu.

Dohoda o financování fondu, pro kterou hlasovalo 151 ze 164 přítomných poslanců, mimo jiné zakotvuje cíle a principy rozvojové spolupráce.

"Hlavním cílem, který vláda České republiky plně podporuje, je vymýcení chudoby, podpora udržitelného rozvoje a zapojení těchto zemí do světové ekonomiky," uvedl Fischer.

Ve fondu má být celkem 30,5 miliardy eur (zhruba 839 miliard korun). Na Česko připadá příspěvek zhruba 0,8 procenta, což je 243,27 milionu eur, aktuálně tedy asi 6,69 miliardy korun. "Je plně započitatelný jako oficiální rozvojová pomoc," uvedl ministr.

Příspěvek se podle něj hradí ve splátkách na základě výzvy Evropské komise, peníze budou posílány stejně jako povinný český příspěvek do rozpočtu EU z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa.

Část prostředků z fondu se investuje prostřednictvím Evropské investiční banky, část ve formě přímé rozpočtové podpory. České společnosti se dosud v rámci tohoto fondu uplatnily převážně jako poskytovatelé konzultačních služeb nebo subdodavatelé nadnárodních firem.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy