V Česku bude o víkendu ve vyšších polohách dál sněžit, teploty zůstanou kolem nuly

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2023 13:26
O víkendu bude v Česku ve vyšších polohách i nadále sněžit. Nejvyšší denní teploty se budou držet lehce nad nulou. V pátek bude ještě foukat čerstvý vítr, který může v nárazech na horách dosáhnout rychlosti i 110 kilometrů za hodinu, o víkendu ale zeslábne. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Foto: Shutterstock

V pátek bude zataženo a sněžení bude od západu postupně v polohách pod tisíc metrů přecházet v déšť. K večeru se bude oblačnost protrhávat. Noční teploty klesnou na jeden až minus tři stupně Celsia, na severovýchodě může být až minus pět stupňů a může se ojediněle tvořit náledí.

Přes den se budou teploty pohybovat mezi třemi a sedmi stupni. Povane od západu čerstvý vítr s nárazy kolem 70 kilometrů za hodinu, na horách může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu.

Vítr ve čtvrtek způsoboval i dopravní problémy. Na trati do Prahy mezi Kralupy nad Vltavou a Roztoky zhruba dvě hodiny nejezdily vlaky kvůli poruše trakčního vedení. Byla zavedená náhradní autobusová doprava. Pád vedení způsobil strom, který do něj spadl kvůli silnému větru. Provoz byl na jedné koleji obnoven po 9:00.

V sobotu bude opět zataženo, zpočátku na většině území, postupně místy přeháňky, které budou nad 600 metrů a od východu ve všech polohách sněhové. V noci se teploty většinou udrží lehce nad nulou, přes den bude mezi jedním a pěti stupni. Čerstvý severozápadní vítr s nárazy o rychlosti kolem 50 kilometrů za hodinu bude k večeru slábnout.

V neděli může být na východě zpočátku až polojasno, na zbytku území oblačno až zataženo. V Čechách bude občas sněžit, v polohách pod 400 metrů budou srážky smíšené nebo dešťové. Na Moravě a ve Slezsku předpovídají meteorologové místy sněžení. Noční teploty klesnou k minus třem stupňům, na severovýchodě bude ještě o dva stupně méně. Přes den se teploty budou držet kolem nuly.

Do soboty platí výstraha před silným větrem

V Česku začalo silně foukat už ve čtvrtek, k večeru by se ale vítr měl uklidnit. V pátek ráno meteorologové očekávají opět jeho zesílení. Výstraha před velmi silným větrem s vysokým stupněm nebezpečí tak platí od pátečních 08:00 do sobotního dopoledne pro části Vysočiny, jižní Moravy a Pardubického kraje. Na dalším území Česka je výstraha vyhlášená ve stejném období, ale s nízkým stupněm nebezpečí.

Meteorologové varují, že vítr může lámat stromy, způsobit škody na budovách, poničit elektrické vedení a problémy očekávají také v dopravě. Lidé by proto měli být opatrní při pohybu venku a cestách autem. Na horách je potřeba omezit túry a nevydávat se zejména na hřebeny.

Právě na horách v polohách nad 900 metrů hrozí při nárazovém větru tvorba závějí. Některé silnice mohou být kvůli tomu nesjízdné, což může způsobit komplikace se zásobováním či zdravotnickými službami. "Při jízdě autem nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla," uvedli meteorologové. Lidé by měli cesty naplánovat tak, aby byly pokud možno ve dne.

Výstraha před závějemi platí pro horské oblasti od pátečních 14:00 do sobotního rána. V části českých hor se ale mohou tvořit už dnes. Stejně tak mohou lidé narazit v polohách nad 700 metrů na sněhové jazyky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy