Česko by se nemělo kvótám na uprchlíky bránit soudně, myslí si ministři

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 23. 9. 2015 14:16
Česká republika by se rozhodnutí o kvótách na přerozdělování uprchlíků neměla bránit soudně. Myslí si to alespoň většina ministrů současné vlády v čele s premiérem Sobotkou. "Bránit se soudně není rozumné, protože nám to EU vrátí i s úroky. Dostáváme z EU desítky miliard Kč ročně, měli bychom na dnešním summitu dát jasný návrh, jak krizi vyřešit systémově," myslí si Andrej Babiš. Soudní dohru úterního rozhodnutí si vůbec nedokáže představit Jiří Dienstbier, podle něhož by Česko mělo nabídnout konkrétní řešení, a nesouhlasí s ní ani Martin Stropnický.
Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek (z leva do prava).
Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek (z leva do prava). | Foto: Reuters

Praha - Česká republika by se rozhodnutí o kvótách na přerozdělování uprchlíků neměla bránit soudně, je přesvědčen vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Stejný názor před zasedáním vlády vyjádřil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). O možné soudní dohře rozhodnutí dříve uvažoval vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Soudními spory nechce situaci eskalovat ani premiér Bohuslav Sobotka. "Evropa se nesmí na jednání té krize rozpadnout, a proto nechystáme žalobu na to rozhodnutí," řekl.

"Čekají nás další bitvy na řešení krize a potřebujeme, aby naši partneři poslouchali naše argumenty, podání žaloby by nám to podstatně ztížilo," dodal.

Sobotka odpoledne jede na jednání do Bruselu, kde by měl celý problém dál řešit. "Budu chtít, aby se během zimy prosadila opatření. Pokud se to nepodaří, může na jaře propuknout s novou silnou. Chci, aby tady byla jasná mapa a jasné cestovní termíny," vysvětlil.

Bude také zdůrazňovat ochranu vnějších hranic, zřízení přijímacích středisek pro uprchlíky nebo zapojení dalších zemí do řešení krize. Chce také přitlačit na USA a Rusko, aby řešily situaci hlavně v Sýrii.

Babiš: jsou to vyhozené peníze

Podobný názor má většina členů jeho vlády. "Bránit se soudně není rozumné, protože nám to EU vrátí i s úroky. Dostáváme z EU desítky miliard korun ročně, měli bychom na dnešním summitu dát jasný návrh, jak krizi vyřešit systémově," napsal ČTK Babiš.

"Je důležité nejdřív uzavřít Schengen. Musíme se ptát, proč se to děje právě teď. Možná zjistily organizované skupiny pašeráků, že je to dobrý byznys, a hlavně proto, že je pozvala paní Merkelová. Ty kvóty jsou další pozvání. Boj proti pašerákům nefunguje, to jsou vyhozené peníze," popsal.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO), který jako jediný z členů vlády nesouhlasil s postupem kabinetu ve věci kvót, novinářům řekl, že v úterý na jednání evropských ministrů vnitra došlo na jeho slova.

"Vůbec nic jsme nezískali a výměnou za to jsme si poškodili vztahy se svými západními sousedy," uvedl s tím, že zná Evropský soudní dvůr, a iniciativě, kterou by byl soudní spor, moc nadějí nedává. "Konečně bychom si měli uvědomit, že jde o pár lidí, že to pro naši zemi není vůbec žádný problém, a přestat naivním způsobem rebelovat," uvedl. Pozice Česka před večerním summitem premiérů je podle něj po úterním rozhodnutí nulová.

Ke kvótám nedojde

Soudní dohru úterního rozhodnutí si vůbec nedokáže představit Jiří Dienstbier, podle něhož by Česko mělo nabídnout konkrétní řešení, a nesouhlasí s ní ani Stropnický. Oba to řekli novinářům při příchodu na vládu.

"Podle mého názoru k naplnění kvót u nás nedojde, protože k nám uprchlíci nechtějí. Jejich počet na území ČR neustále klesá. EU sama neví, jak ten mechanizmus v praxi bude fungovat," uvedl dnes také Babiš. "Je to špatné rozhodnutí, které neřeší podstatu problému," doplnil.

Stejný názor má i ministr zemědělství a místopředseda lidovců Marian Jurečka. "Soudit se nemá smysl, hlavně jsem přesvědčen, že my tu kvótu nedokážeme reálně naplnit, protože pro ty lidi nejsme cílová země," řekl novinářům při příchodu do Strakovy akademie. Za nešťastný krok má úterní rozhodnutí Polska jít proti dřívější dohodě zemí visegrádské čtyřky.

Ministři vnitra států Evropské unie v úterý v Bruselu většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země. Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo.

 

Právě se děje

Další zprávy