Česko by chtělo trvalou účast na jednání euroskupiny, řekl ministr financí Pilný

ČTK ČTK
4. 12. 2017 19:08
Pro Českou republiku má podle něj smysl nejen vědět, co se děje, ale také moci určitým způsobem dění aktivně ovlivňovat. "I když samozřejmě nemáme hlasovací právo," dodal ministr financí.
Ministr financí Ivan Pilný.
Ministr financí Ivan Pilný. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Euroskupina by měla do budoucna pokračovat v jednáních za účasti ministrů financí zemí, které teprve mohou euro přijmout, přeje si český ministr financí Ivan Pilný. Novinářům to řekl při příchodu na schůzku ministrů financí států platících eurem, na kterou byli pozváni i jejich kolegové z dalších států unie.

"Vyslovím se pro to, aby jednání v tom pravidelném formátu pokračovala," řekl Pilný. Pro Českou republiku má podle něj smysl nejen vědět, co se děje, ale také moci určitým způsobem dění aktivně ovlivňovat. "I když samozřejmě nemáme hlasovací právo," dodal ministr financí.

V Praze se v létě uvažovalo o tom, že by Česko rádo v dosud neformálně fungující euroskupině získalo pozorovatelský status. Nynější schůzky jsou ale přípravou na prosincové jednání šéfů států a vlád eurozóny a jejich kolegů z dalších zemí EU. Setkání, které se uskuteční na okraj druhého jednacího dne prosincového summitu unie, bude diskutovat o budoucnosti a reformách evropské hospodářské a měnové unie.

Česko by už měl zastupovat nový premiér Andrej Babiš, který byl v končící vládě Pilného předchůdcem na ministerstvu financí. Diplomaté však od této diskuse šéfů států a vlád nyní nečekají žádné velké závěry, především kvůli trvající nejistotě kolem budoucí německé vlády.

Pondělní jednání ministrů financí eurozóny a zástupců všech dalších států EU s výjimkou odcházející Británie je druhým podobným přípravným jednáním. Podle Pilného tak dál pokračuje diskuse o bankovní unii, především směrem ke snižování rizik. To by eurozóně mělo časem umožnit shodnout se na zatím sporném plánu společného pojištění vkladů. Česko také zajímá debata o tom, jak řešit problém s nesplácenými bankovními úvěry.

Dalšími oblastmi je debata o fiskální problematice a například případném samostatném rozpočtu eurozóny. "Už minule jsme vyjádřili určité výhrady, aby se vytvářel nějaký další polštář. Evropský rozpočet samozřejmě není nafukovací a my si myslíme, že jeho současná konstrukce je v pořádku," podotkl Pilný.

Ve středu, čili až po ministerské debatě, plánuje Evropská komise zveřejnit první sadu návrhů, které s reformou hospodářské a měnové unie souvisejí. Měl by mezi nimi být například plán na změnu stávajícího Evropského stabilizačního mechanismu ESM v budoucí evropský měnový fond.

 

Právě se děje

Další zprávy