Česko bude v kauze Diag Human zastupovat Kužel

ČTK ČTK
29. 11. 2011 17:11
Prezidenta Hospodářské komory do senátu dosadil Městský soud v Praze
Petr Kužel
Petr Kužel | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pražský městský soud ustavil prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela jedním z rozhodců ve sporu České republiky a společnosti Diag Human. Soud vyhověl návrhu Česka, jeho rozhodnutí však zatím není pravomocné.

Senát by měl přezkoumávat rozhodčí nález z roku 2008, který společnosti přiřkl odškodnění přes osm miliard korun za překažený obchod s krevní plazmou. Stát se proti prvoinstančnímu rozhodnutí odvolal, Diag Human jej však považuje za pravomocný.

Nález již nepravomocně uznaly soudy v Rakousku, Francii, Británii a dalších státech. Česká republika se proti všem odvolala.

Ve Vídni byla dokonce dočasně zabavena tři česká umělecká díla, nedávno se však na základě pravomocného verdiktu rakouského soudu vrátila zpět do Prahy.

V přezkumném senátu měl původně zasednout jeden člen jmenovaný ČR, jeden firmou a jeden soudem. V listopadu 2008 byli určeni tito rozhodci - tehdejší proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl za stát, švýcarský právník Damian Della Ca za Diag Human a Kužel jmenovaný Obvodním soudem pro Prahu 6.

 

Právě se děje

Další zprávy