Česko bude mít v Izraeli nově diplomata pro obrannou spolupráci

ČTK ČTK
6. 6. 2017 21:35
Na českém velvyslanectví v Tel Avivu začne působit diplomat, který má přispět ke spolupráci s Izraelem v oblasti obrany. Zřízení nové funkce má přispět k lepšímu poznávání firem v oboru zbrojního obranného průmyslu. Jde o součást pilotního projektu, který bude spuštěn v srpnu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Novák

Tel Aviv/Praha - Česká republika vyšle na své velvyslanectví v Tel Avivu diplomata, který má přispět k izraelsko-české spolupráci v oblasti obrany. Izraelskému listu The Jerusalem Post to v úterý řekl náměstek českého ministra obrany Tomáš Kuchta. Kuchta se v Tel Avivu účastní zbrojního veletrhu ISDEF.

Podle Kuchty zřízení nové funkce přispěje k lepšímu poznávání firem v oboru zbrojního obranného průmyslu. Kuchta izraelskému listu rovněž řekl, že jde o součást pilotního projektu, který bude spuštěn v srpnu. "Vybrali jsme si Izrael, protože v obraně a obranném průmyslu je to nejlepší možný partner ke spolupráci," řekl listu též Kuchta.

"V současnosti jednáme s ministerstvem obrany o zřízení pozice obranně-průmyslového diplomata na zastupitelském úřadu v Tel Avivu," potvrdila ČTK bez dalších podrobností mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Náměstek Kuchta se v Izraeli účastní 8. ročníku zbrojního veletrhu, na němž jsou přítomny delegace z desítek zemí celého světa a přes 250 vystavovatelů.

Třídenní mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky ISDEF v úterý v Tel Avivu zahájil náměstek izraelského ministra obrany Eli ben Dahan. "Izrael je malá země, ale na poli bezpečnosti a boje proti terorismu je hybnou silou," prohlásil při zahájení ben Dahan.

List The Jerusalem Post také napsal, že Česká republika je před podpisem smluv na dodávku izraelských radarů české armádě. Nové 3D radiolokátory MADR, které Izrael používá při ochraně svých měst před palestinskými raketami, mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby a zajistit české armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů.

První část radarů by měla mít česká armáda k dispozici v roce 2019, ke kompletní obměně by pak mělo dojít nejpozději v roce 2021, uvedl loni v prosinci ministr obrany Martin Stropnický.

 

Právě se děje

teď

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy