Česko bude mít útvar proti kybernetické kriminalitě

ČTK ČTK
20. 7. 2014 13:53
Vzniknout by mohl do dvou let, tvrdí policejní prezident Tomáš Tuhý.
Foto: Reuters

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý chce do konce roku přijít s návrhem na vznik speciálního útvaru proti kybernetické kriminalitě. Vzniknout by mohl do dvou let.

Tuhý to dnes uvedl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle Tuhého již jsou u polici specialisté zaměření na počítačovou kriminalitu, ale brzy by mohli přestat hackerům stačit. Nový útvar by měl být účinnější.

Tomáš Tuhý.
Tomáš Tuhý. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Zatím vede diskuse o tom, jak by mohl útvar vypadat. Policejní prezident proto neuvedl, kolik členů by mohla jednotka mít. "Rozhodně to bude více početný útvar. Diskuse uvnitř policie nám ukazuje potřebnost takového útvaru," uvedl Tuhý v ČT.

Česko v poslední době sužuje vlna kybernetických útoků. Tento týden například hackeři poslali desetitisícům lidí falešné výzvy k zaplacení exekuce. Na podobné útoky často upozorňují i banky. Další případy se týkají třeba šíření dětské pornografie.

Kybernetickými útoky se bude brzy zabývat také Senát, který bude rozhodovat o pravidlech spolupráce mezi soukromým sektorem a veřejnou správou při předcházení útokům na informační technologie.

Norma má zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy České republiky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy