Česko bude mít dny Palacha a Komenského, volno neprošlo

ČTK ČTK
3. 4. 2013 16:51
16. leden má být Den památky Jana Palacha, 28. březen Den narození Jana Amose Komenského
Jan Palach.
Jan Palach. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Významnými českými dny zřejmě nově budou 16. leden jako Den památky Jana Palacha a 28. březen jako Den narození Jana Amose Komenského.

Sněmovna to hladce schválila. Odmítla naopak návrh poslance ČSSD Ladislava Šincla, podle něhož by lidé měli mít volno v pátek či v pondělí, pokud státní svátek připadne na sobotu nebo neděli.

Návrh na rozšíření seznamu významných dnů nyní dostane k projednání Senát.

Poslanecká novela má především připomenout 16. leden 1969, kdy se tehdejší student filozofické fakulty Palach upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

O tři dny později svým zraněním podlehl. Novela by měla nabýt účinnosti symbolicky letošního 11. srpna, tedy v den 65. výročí Palachova narození.

O významu Palacha nelze pochybovat

"Novela je především symbolickým aktem a historickým mementem. Ačkoli jsme si během projednávání návrhu museli vyslechnout rozličné interpretace činu Jana Palacha, jsem přesvědčena o tom, že význam je všem demokraticky smýšlejícím občanům dobře znám," zdůraznila za předkladatele poslankyně Jana Černochová.

"Čin Jana Palacha, který svým významem daleko překročil hranice Československa, by měl být nesporně zvýrazněn a zdůrazněn i zařazením nového významného dne do našeho kalendáře," řekla Černochová.

Podotkla, že Palachův pohřeb se stal jednou z posledních velkých akcí, při níž Čechoslováci masovou účastí jednoznačně deklarovali nesouhlas s dobovou politickou realitou.

Proti představování Palacha jako bojovníka proti totalitě se v prvních dvou kolech projednávání novely postavil někdejší předseda komunistů Miroslav Grebeníček, v rámci závěrečného schvalování už ale nevystoupil.

Komenského v cizině oslavují

Komenského narozeniny navrhla povýšit na významný den Vlasta Bohdalová (ČSSD) s poukazem na to, že loni uplynulo 420 let od narození "tohoto velikého pedagoga a filozofa".

Výročí se podle poslankyně mohutně oslavovalo v Dánsku, Švédsku a Nizozemsku. "Přišlo mi líto, že v zemi, odkud pochází a pro kterou tolik udělal, nemá ani významný den," uvedla.

Sněmovní školský výbor do novely doporučil přiřadit ještě den připomínající narození "učitele národů" Komenského, Černochová s tím předem souhlasila.

Seznam dosavadních významných dnů ČR:

  • 27. 1. - Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
  • 8. 3. - Mezinárodní den žen
  • 12. 3. - Den přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě (NATO)
  • 7. 4. - Den vzdělanosti
  • 5. 5. - Květnové povstání českého lidu
  • 15. 5. - Den rodin
  • 10. 6. - Vyhlazení obce Lidice
  • 27. 6. - Den památky obětí komunistického režimu
  • 11. 11. - Den válečných veteránů

Šincl svůj návrh zdůvodňoval tím, že je to "pokus o naplnění Evropské sociální charty, ke kterému se ČR zavázala v roce 1999". Argumentoval také tím, že lidé by nebyli připraveni o volné dny, pokud by státní svátek připadl na víkend.

Změna by z národohospodářského hlediska vytvořila stabilní prostředí, neboť počet pracovních dní a fond pracovní doby by byl v každém roce stejný.

Podobná úprava existuje v rámci evropských zemí ve Velké Británii, ve Španělsku, na Kypru, v Belgii, na Maltě a také v Polsku, poznamenal. Na svou stranu ale v době ekonomické recese získal jen dvě desítky poslanců.

Proti přijetí celé novely pak byli pouze dva sociální demokraté a čtyři komunisté, včetně předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nebo komunistické poslankyně Marty Semelové. Sedm komunistů normu podpořilo, zbývajících 14 včetně Grebeníčka se hlasování zdrželo.

V současnosti je v kalendáři devět významných dnů, které na rozdíl od státních svátků nejsou dnem pracovního volna. Smysl významných dnů je tak především symbolický.

 

Právě se děje

Další zprávy