Česko bude mít dny Palacha a Komenského, volno neprošlo

ČTK ČTK
3. 4. 2013 16:51
16. leden má být Den památky Jana Palacha, 28. březen Den narození Jana Amose Komenského
Jan Palach.
Jan Palach. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Významnými českými dny zřejmě nově budou 16. leden jako Den památky Jana Palacha a 28. březen jako Den narození Jana Amose Komenského.

Sněmovna to hladce schválila. Odmítla naopak návrh poslance ČSSD Ladislava Šincla, podle něhož by lidé měli mít volno v pátek či v pondělí, pokud státní svátek připadne na sobotu nebo neděli.

Návrh na rozšíření seznamu významných dnů nyní dostane k projednání Senát.

Poslanecká novela má především připomenout 16. leden 1969, kdy se tehdejší student filozofické fakulty Palach upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

O tři dny později svým zraněním podlehl. Novela by měla nabýt účinnosti symbolicky letošního 11. srpna, tedy v den 65. výročí Palachova narození.

O významu Palacha nelze pochybovat

"Novela je především symbolickým aktem a historickým mementem. Ačkoli jsme si během projednávání návrhu museli vyslechnout rozličné interpretace činu Jana Palacha, jsem přesvědčena o tom, že význam je všem demokraticky smýšlejícím občanům dobře znám," zdůraznila za předkladatele poslankyně Jana Černochová.

"Čin Jana Palacha, který svým významem daleko překročil hranice Československa, by měl být nesporně zvýrazněn a zdůrazněn i zařazením nového významného dne do našeho kalendáře," řekla Černochová.

Podotkla, že Palachův pohřeb se stal jednou z posledních velkých akcí, při níž Čechoslováci masovou účastí jednoznačně deklarovali nesouhlas s dobovou politickou realitou.

Proti představování Palacha jako bojovníka proti totalitě se v prvních dvou kolech projednávání novely postavil někdejší předseda komunistů Miroslav Grebeníček, v rámci závěrečného schvalování už ale nevystoupil.

Komenského v cizině oslavují

Komenského narozeniny navrhla povýšit na významný den Vlasta Bohdalová (ČSSD) s poukazem na to, že loni uplynulo 420 let od narození "tohoto velikého pedagoga a filozofa".

Výročí se podle poslankyně mohutně oslavovalo v Dánsku, Švédsku a Nizozemsku. "Přišlo mi líto, že v zemi, odkud pochází a pro kterou tolik udělal, nemá ani významný den," uvedla.

Sněmovní školský výbor do novely doporučil přiřadit ještě den připomínající narození "učitele národů" Komenského, Černochová s tím předem souhlasila.

Seznam dosavadních významných dnů ČR:

  • 27. 1. - Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
  • 8. 3. - Mezinárodní den žen
  • 12. 3. - Den přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě (NATO)
  • 7. 4. - Den vzdělanosti
  • 5. 5. - Květnové povstání českého lidu
  • 15. 5. - Den rodin
  • 10. 6. - Vyhlazení obce Lidice
  • 27. 6. - Den památky obětí komunistického režimu
  • 11. 11. - Den válečných veteránů

Šincl svůj návrh zdůvodňoval tím, že je to "pokus o naplnění Evropské sociální charty, ke kterému se ČR zavázala v roce 1999". Argumentoval také tím, že lidé by nebyli připraveni o volné dny, pokud by státní svátek připadl na víkend.

Změna by z národohospodářského hlediska vytvořila stabilní prostředí, neboť počet pracovních dní a fond pracovní doby by byl v každém roce stejný.

Podobná úprava existuje v rámci evropských zemí ve Velké Británii, ve Španělsku, na Kypru, v Belgii, na Maltě a také v Polsku, poznamenal. Na svou stranu ale v době ekonomické recese získal jen dvě desítky poslanců.

Proti přijetí celé novely pak byli pouze dva sociální demokraté a čtyři komunisté, včetně předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nebo komunistické poslankyně Marty Semelové. Sedm komunistů normu podpořilo, zbývajících 14 včetně Grebeníčka se hlasování zdrželo.

V současnosti je v kalendáři devět významných dnů, které na rozdíl od státních svátků nejsou dnem pracovního volna. Smysl významných dnů je tak především symbolický.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy